Urząd kupuje nagrody i chwali się nimi przed mieszkańcami?!

  • 16.01.2020, 11:26
  • redakcja
Urząd kupuje nagrody i chwali się nimi przed mieszkańcami?! FB/ UM Starogard Gd.

Podziel się:

Oceń:

Starogard otrzymał certyfikat Europejskiego Zgromadzenia Biznesowego w Oxfordzie – pochwalili się na oficjalnym profilu Urzędu Miasta na Facebooku pracownicy magistratu. Sprawa budzi jednak wiele kontrowersji. Dlaczego? Nagroda została przyznana przez prywatną firmę specjalizującą się w organizowaniu spotkań i seminariów, a Urząd za udział w debacie zapłacił niebagatela blisko 12 tys. Czy warto było wydać tak duże pieniądze na niewiele znaczącą statuetkę?

7 stycznia 2020 roku na oficjalnej stronie Urzędu Miasta na Facebooku pojawił się wpis, który mówił o przyznaniu miastu wyjątkowej nagrody. Brzmiał on tak: „Starogard otrzymał certyfikat Europejskiego Zgromadzenia Biznesowego w Oxfordzie. Miasto zostało wyróżnione za wzorowy sposób zarządzania pod względem etyki biznesowej i aspiracji do międzynarodowych standardów jakości.
Uzyskało też prawo do korzystania z tytułu „wzorowo zarządzanego miasta”, statuetkę i krzyż honorowy EZB Oxford. Prezydent Janusz Stankowiak otrzymał specjalny certyfikat ekspercki potwierdzający, że Starogard aspiruje do miast wygodnych dla życia, pożądanych dla turystów i atrakcyjnych dla inwestorów”.
Zamiast bezmyślnie powielać miejskie informacje, postanowiliśmy sprawdzić „prestiżowość” owej nagrody.

11 700 zł za udział w debacie?
Firma, która przyznaje „fałszywe nagrody” – jak określił to brytyjski dziennik The Times -  założona została przez ukraińskiego biznesmena – Antona Savvova w 2000 r.
Z kolei w angielskojęzycznej internetowej encyklopedii przeczytać można, że działalność Savvova oparta jest na sprzedaży nagród.
Zwróciliśmy się więc do Urzędu Miasta z prośbą o komentarz w tej sprawie.
Pytaliśmy o koszty ekspedycji i skład delegacji do Oxfordu. Jak się jednak okazało, przedstawiciele Starogardu nie wzięli nawet udziału w debacie. Na co więc magistrat wydał prawie 12 tysięcy złotych?
- Jedynym kosztem dla miasta z tytułu udziału  w debacie w ramach Szczytu Liderów prowadzonych przez Radę Exportową Związku Akademickiego Oxford było przygotowanie i przesłanie filmu promocyjnego z angielskim lektorem, który promował Starogard jako miasto wygodne do życia, pożądane przez turystów i atrakcyjne dla inwestorów – odpowiedziała nam Magdalena Dalecka, rzecznik prezydenta miasta Janusza Stankowiaka. - Przygotowanie i wysłanie materiałów promocyjnych miasta, czyli najważniejszych informacji dotyczących działalności prezydenta, przeprowadzonych w Starogardzie Gdańskim inwestycji i wprowadzonych innowacji na przestrzeni ostatnich czterech lat. Prezentacja materiałów promocyjnych Starogardu Gdańskiego odbyła się podczas oxfordzkiej debaty w dniach 17-18 grudnia 2019 roku. Gmina Miejska z tego tytułu poniosła koszty w wysokości 11 700 zł. – dodaje M. Dalecka.

UG: „Nie praktykujemy kupowania godeł, czy nagród”
Drążąc temat, zwróciliśmy się do Urzędu Gminy z pytaniem, czy również otrzymują
propozycje udziału w płatnych debatach. Jeśli tak, jakie kroki są podejmowane?
- Gmina bierze udział w rankingach oraz zestawieniach samorządów, które oparte są na obiektywnych danych i prowadzone przez instytucje o uznanej renomie – wyjaśnia nam Tomasz Gdaniec z Urzędu Gminy Starogard Gd.. - Nie praktykujemy natomiast kupowania godeł, czy nagród mających rzekomo zwiększyć prestiż naszego samorządu, mimo że otrzymujemy tego typu oferty. Stale dbamy o podniesienie standardu życia naszych mieszkańców. Najcenniejszą nagrodą jest ich zaufanie i zadowolenie – dodaje nasz rozmówca.

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej

 

_redakcja

Komentarze (52)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Psj
Psj 28.01.2020, 20:56
Stankowiak po jaką cholerę zatrudniłeś w Urzędzie gromadę nowych osób z Naszego (Waszego) Starogardu? Czy w Wydziale Propagandy masz samych leni i tumanów?. Nikt nie był łaskaw sprawdzić w angielskiej wersji internetu co to na organizator konkursu?. Rzecz banalnie prosta i można przeczytać iż firma Savvova zajmuje się "fake honours" czyli fałszywymi honorami. Sam to sprawdź chłopie i wyciągnij z tego wnioski oraz oddaj kasę.
czas pogonić narcyza Stankowiaka
czas pogonić narcyza Stankowiaka 29.01.2020, 11:19
Takiego cieniasa na stołku Prezydenta Miasta jeszcze nie było. Niegospodarność finansami publicznymi zasługuje na doniesienie do Prokuratury i usunięcie z funkcji chociażby na podstawie referendum.
matka
matka 25.01.2020, 22:16
Ciekawe czy za przybycie radia Zet coś płacili, bo byłam tam dzisiaj z dziećmi i tłumów nie widziałam.
Piotr
Piotr 23.01.2020, 17:30
Stankowiak zabierz sobie te błyskotki do domu i ustaw na półce. Wcześniej wpłać do kasy Miasta 11.700 zl. I opublikuj zdjęcie z dowodem wpłaty w łapkach. Uśmiech może też być. Śmiejesz się z siebie a kpisz z mieszkańców. Tego Ci nie zapomnimy
czytelnik
czytelnik 21.01.2020, 08:06
Gazeta powinna przeprowadzić z prezydentem wywiad i zapytać go po co kupował tą nagrodę? Czemu ma ona służyć? itd. Zobaczymy co wymyśli.
kociewiak
kociewiak 20.01.2020, 20:07
jaja sobie robią z mieszkańców , kiedy zostaną rozliczeni ???
wkurzony
wkurzony 18.01.2020, 14:46
Ludzie przecież to jest jakiś skandal. Kupuje sobie z naszych pieniędzy nic nie warte i niczego nam mieszkańcom nie dające certyfikaty, chwali się tym tak jakby złoty medal na olimpiadzie zdobył i co, nic? Jak długo będziemy przymykać oczy na tą zabawę?
ono
ono 18.01.2020, 15:32
czego wymagać od wiejskiego grajka ??? , tak jak karbowski , na niczym się nie zna i pali głupa...
dzban
dzban 18.01.2020, 14:21
"Starogard został wyróżniony za wzorowy sposób zarządzania pod względem etyki biznesowej i aspiracji do międzynarodowych standardów jakości."
https://starogardgdanski.nasze…

hahahhahahahaahah
Reżim
Reżim 18.01.2020, 09:37
Jak w reżimowej TVP Dalecka jak Holecka propagandę uprawia
Rad
Rad 25.01.2020, 20:55
Stankowiak odejdzie albo będzie odwołany za niegospodarnosc. Wtedy M. Dalecka będzie szukać miejsca w TVP-info bo kłamstwa i opowiadanie bzdur oraz włączenie władcy w.. to jej kompetencja.
Lex
Lex 18.01.2020, 08:57
Brawo dla gazety i właśnie takiej gazety i dziennikarzy nam brakowało która jest niezależna i patrzy władzy na ręce i potrafi weryfikować informacje
grylus
grylus 18.01.2020, 12:27
Dokładnie. A tak od wielu lat w tych gazetkach ochy i achy nad władzą. A jak widać król jest nagi. Brawo Kociewska.
tutam
tutam 18.01.2020, 01:48
Wiesz co robi ta statuetka? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest statuetka na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tą statuetką? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas kupione i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest statuetka społeczna, w oparciu o sześć instytucji – która sobie zardzewieje, do jesieni w magazynie, i co się wtedy zrobi?
Wojtek
Wojtek 18.01.2020, 10:31
Śp.Stanisław Bareja przewidział to, do tego nie tylko rozmowy, ale i ogólnie komunikacja międzyludzka jest kontrolowana.Osobom niewygodnym które krytykują rozdawnictwo i rosnącą patologie blokowane są konta na portalach społęcznościowych i to jest ta wolność.Coraz większy dobrobyt i wzrost urodzeń,w zeszłym roku przyszło na świat dziecko z 3 promilami, tyle też miała matka ale o tym cicho sza.
ktoś
ktoś 17.01.2020, 21:01
Tak, statuetki sretki kredki i ***rele to tak, ale tam gdzie rodzina potrzebowała pomocy to kobieta usłyszała "niech Pani idzie do domu samotnej matki"! Wstyd po prostu wstyd! Tak wygląda rzeczywistość! Kobieta wylądowałaby pod mostem z małymi dziećmi bo Panu Prezydentowi nie chciało się tyłka ruszyć! Gratulacje!
masza
masza 18.01.2020, 12:32
Może niech pan prezydent wypowie się jakie podjął w ciągu ostatniego kroku działania w kwestii ratowania SKS? Tysiące mieszkańców na to czeka. Proponuję aby przed meczem z Treflem wziął mikrofon i opowiedział o tym kibicom na hali. Pani Magda zrobi zdjęcia i będzie co wrzucić do Ratusza.
referendum!!!
referendum!!! 17.01.2020, 16:18
29 stycznia będzie wod południa okazja aby okazać Januszkowi i jego ns-przy***som jak miejski suweren ocenia jego kabaretowe rządzenie.
lolo
lolo 17.01.2020, 13:57
Stankowiak to pajac, którego stać na wielokrotne podnoszenie opłat i podatków. Kupuje fałszywe dyplomy i świecidełka. Gdzie Komisja Rewizyjna?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 17.01.2020, 11:46
Ciekawe dlaczego Kociewiak zapytał o zdanie akurat Urząd Gminy? Czyżby dlatego, że p. Tomasz Gdaniec to Wasz były kolega po fachu? Mam wrażenie, że od kiedy p. Tomasz pracuje w UG to Kociewiak przychylniej pisze o Gminie.
trzeźwy
trzeźwy 17.01.2020, 14:41
Nie rycz Nasz mieszkańcu nie rycz. Prawda w oczy kole. Ale tak najlepiej napisać, że może winę za kupowanie certyfikatów ponosi........................Pan Gdaniec. Ale żenada!
samouk
samouk 17.01.2020, 09:29
Za Głosem Kociewia: "Portal RynekPierwotny.pl już od kilku lat przygotowuje statystyczny ranking warunków mieszkaniowych we wszystkich polskich miastach liczących ponad 20 000 mieszkańców.

W grupie dziesięciu najgorzej ocenionych miast znalazł się Starogard Gdański zajmując 212 pozycję na 218 miast, co klasyfikuje go w najgorszej czołówce warunków mieszkaniowych. Deweloperzy, jak i prywatni inwestorzy budujący domy jednorodzinne, na ogół omijają właśnie takie miasta. Dlatego można przypuszczać, że w kolejnych rankingach RynekPierwotny.pl grupa ośrodków miejskich zajmujących ostatnie miejsca będzie wyglądała podobnie."

I takim sukcesem się władze nie pochwaliły?
Alina ze wsi.
Alina ze wsi. 17.01.2020, 16:29
No fakt ,może do *** z niego gospodarz. Ale jaki ładny on.
ali
ali 17.01.2020, 10:46
Toć to skandal tyle nagród a tu Starogard prawie na ostatnim miejscu - co zrobią władze? wykupią jakąś statuetkę na RynkuPierwotnym.pl . buahahahahah
spółdzielca
spółdzielca 17.01.2020, 14:43
Ciekawe czy spółdzielnia też nagrody wygrywa czy zdobywa je w inny sposób . Może gazeta to by prześwietliła. Bo w gazetce SMieszkaniec co jakiś czas prezesy pokazują się z nagrodami? To może być ciekawe dla kilkunastu tysięcy mieszkańców.
też spółdzielca
też spółdzielca 18.01.2020, 12:40
W tym relikcie przeszłości jakim jest spółdzielnia trzeba by jeszcze podać pensje i premie oraz nagrody prezesów i kierowników osiedli żeby ludzie w końcu zobaczyli ile ci panowie i panie zarabiają.
mikuś
mikuś 16.01.2020, 23:24
A marynareczka od Armaniego czy Hugo Bossa?
mikuś
mikuś 16.01.2020, 22:27
Panowie radni Kucharczyk i Brzycki może byście się zajęli tą sprawą i sprawdzili przy okazji czy nie ma podobnych?
KiB
KiB 16.01.2020, 23:13
Daj spokój mikuś. Na wuj sie wysilać?
ostrzegałam
ostrzegałam 16.01.2020, 22:15
No co wy ludzie, przecież ta władza ma tyle "sukcesów", że nie musi kupować żadnych certyfikatów. Dzięki jej działaniom mamy obwodnicę, wszystkie inwestycje wykonane na czas i o świetnej jakości, błyskawiczne remonty ulic, setki a wręcz tysiące nowych miejsc pracy, dziesiątki nowych inwestorów, rozkwit turystyki, rozkwit sportu, zacieśnione więzi z miastami partnerskim, z których mamy same korzyści itp itd. No to po co by mieli kupować certyfikaty z Oxfordu? Przy takich zasługach to królowa brytyjska sama nada im tytuły szlacheckie ha ha ha
tt
tt 16.01.2020, 19:55
Miedzy innymi na to są podwyżki za parkowanie , bilety itd. A ciemny naród wybrał taką władzę !
Piotr
Piotr 16.01.2020, 17:50
Takie postępowanie z publicznymi pieniędzmi, kłamstwo i kpina z podatników zasilający budżet Miasta zasługuje na referendum w sprawie odwołania takich nieudacznych wodzów.

Pozostałe