Ważą się losy szkoły w Bączku. To ostatni dzwonek dla wiejskiej szkoły?

  • 04.12.2019, 12:04 (aktualizacja 04.12.2019, 12:36)
  • redakcja
Ważą się losy szkoły w Bączku. To ostatni dzwonek dla wiejskiej szkoły?

Podziel się:

Oceń:

Rada Miejska w Skarszewach podjęła 26 listopada uchwałę „w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skarszewach poprzez likwidację szkoły filialnej w Bączku”. Przeciw likwidacji są rodzice dzieci uczęszczających do placówki. Są zbulwersowani planami burmistrza dotyczącymi zamknięcia szkoły

Burmistrz Jacek Pauli nie znalazł czasu ma rozmowę, a jego rzecznik (Maciej Jędrzyński) odesłał nas do obszernego uzasadnienia uchwały. Tu czytamy, że główną przyczyną likwidacji filii jest zbyt mała ilość dzieci uczęszczających do tej placówki, filia wymaga kosztownych remontów i doposażenia.

23 dzieci
- W roku szkolnym 2019/20120 w trzech salach lekcyjnych uczy się 23 dzieci. Liczba urodzeń w obwodzie filii w Bączku nie wskazuje na wzrost liczby uczniów w latach następnych – czytamy w uzasadnieniu. - Taka mała ilość dzieci powoduje, że znacznie wzrasta koszt utrzymania 1 ucznia. W 2018 roku wynosił on 1.512,28 zł, a dla porównania koszt utrzymania 1 ucznia w szkole macierzystej (SP nr 1 im. Jana Pawła II w Skarszewach) wynosił 904,05 zł. (…) Filia w Bączku wymaga kosztownych remontów: docieplenie budynku, wymiana okien, wykonanie nowych ciągów wentylacyjnych, docieplenie stropodachów, naprawa połaci dachowej, wymiana rynien, wymiana podłóg i drzwi. Wg protokołów z przeprowadzonych kontroli przez sanepid niezbędny stał się zakup certyfikowanych stolików i krzeseł. Filia wymaga również doposażenia w nowoczesny sprzęt multimedialny (tablice interaktywne ) i inne pomoce dydaktyczne.

”Uczniów zlikwidowanej filii przejmie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Skarszewach, gmina zapewni uczniom bezpłatny dowóz na zajęcia a pracownikom filii zatrudnienie w szkołach podstawowych na terenie gminy Skarszewy,  

List do Redakcji
Piszę do Państwa z wielką nadzieją na nagłośnienie sprawy próby likwidacji szkoły w Bączku. Mam nadzieję, że wtedy uda się zapobiec likwidacji naszej placówki. Nasza mała szkoła to przepustka na lepszy start w przyszłość dla naszych dzieci! Nauczyciele u nas mają możliwość indywidualnego podejścia do dziecka, co skutkuje bardzo dobrymi ocenami. W szkole organizowane są liczne konkursy i występy. Dzieci mają ogromne pole do popisu w każdej dziedzinie. Jest to dla dziecka możliwość dostania się w przyszłości do lepszej szkoły. Nauczyciel pracując z taką garstką dzieci zna je doskonale, może podejść indywidualnie do każdego z uczniów, może skupić się na każdym problemie dziecka, a także jego zdolnościach. Dziecko czuje oparcie w takim nauczycielu. Szkoła nasza ma bogatą tradycję - nagle chcą nam ją zamknąć, robiąc w jej miejsce mieszkania komunalne. Władze tłumaczą się brakiem środków na utrzymanie, jednocześnie zapewniają, że nauczycieli zatrudnią w innej placówce. Co nas zastanawia w tym samym momencie przedstawiają, że głównym kosztem są pensje dla nauczycieli. Przenosząc ich do innej placówki przecież też będą musieli im płacić. Szkoła w Bączku prowadzi nauczanie w zakresie 0-3, są to malutkie dzieci. Pozwólmy aby miały spokojny start. Likwidacja szkoły nie uzdrowi budżetu gminy. Jeśli placówka zostanie zlikwidowana to wg pomysłu władz powstaną mieszkania komunalne. Przecież na przerobienie szkoły na mieszkania też będą potrzebne środki finansowe. Na to władze nagle znajdą środki, a na szkołę nie? Chciałabym jeszcze nadmienić fakt, iż Burmistrz Skarszew Jacek Pauli osobiście obiecał mieszkańcom wsi, że dopóki będzie piastował stanowisko Burmistrza szkoła będzie istniała. Wiele osób jest zawiedziona postawą samego Burmistrza. Nasze Władze powinny dbać o dobro dzieci przede wszystkim, a nie pokazywać, że ich programy wyborcze i obietnice wyborcze są tylko na pokaz.
Magdalena (…) mieszkanka Wsi Bączek, matka 3-letniego dziecka, które mam nadzieję, że będzie miało możliwość uczęszczania do Szkoły w Bączku.

”Przeniesienie uczniów do większej placówki, która posiada nowoczesną bazę edukacyjną spowoduje poprawę warunków nauki oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów.   Uczniowie objęci zostaną kompleksową opieką psychologa i pedagoga szkolnego SP w Skarszewach, będą mieli większy dostęp do obiektów sportowych: sali gimnastycznej, „Orlika” oraz hali widowiskowo – sportowej, będą mieli możliwość korzystania z dożywiania i zostaną objęci opieką w świetlicy szkolnej.


Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marii
Marii 05.12.2019, 23:12
Dobry temat odnośnie wyjazdów samorządowców, warto sprawdzić wojaże choćby burmistrza Skarszew i jego sekretarza, w ostatni weekend byli w Niemczech. Polecili sobie do partnerskiego miasta Mechernich, po co, jaki ma to sens?
Iwona
Iwona 05.12.2019, 10:18
Co trzeba zrobić jak brakuje mieszkań ?, pozamykać szkoły.Proponuje jeszcze powołać specjalne komisje które będą odwiedzać lokatorów i robić tzn zagęszczanie czyli jak masz za duży metraż to ci dokwaterują kogoś, przecież to się praktykowało w poprzednim ustroju zaraz po wojnie.Do tego powołać do życia Pgry i według hasła każdemu według potrzeb żyć.Swoją drogą z Urząd miejski można przerobić na mieszkania bo i tak się tam nic nie dzieje.Zamiast sciągać czynsze i mieć pieniądze na remont i budowę kolejnych mieszkań chcecie zamykać szkoły, zastanawiam się jakie wyście uczelnie kończyli....
Tomek
Tomek 05.12.2019, 11:28
Czemu zwolnili Pana Mirka z gpk, który tyle lat tam pracował, może za bardzo był za ludzmi ?.Tam same kierowniki i pracować nie ma komu, tylko nowe stanowiska się tworzy, a fizycznych coraz mniej.
Basia
Basia 08.12.2019, 13:21
Reporterów Kociewiaka zapraszamy do Skarszew, niech zrobią zdjęcia klatek schodowych.Zgłaszasz zarządcy budynku, a on się tylko szyderczo uśmiecha, tak w ogóle kto go powołał na to stanowisko, jak niczym się nie zajmuje,Każdy bierze duże pieniądze a nic nie robią skandal.
ps
ps 05.12.2019, 10:13
Hala najważniejsza- pomnik burmistrza.
Gabrysia
Gabrysia 05.12.2019, 09:58
Czytam i łapie się za głowę ze zdumienia.Brakuje mieszkań komunalnych, to trzeba zamknąć szkołe brawoo!!, co jeszcze wymyślicie?.Głównym problemem jest wasza bierność.Skoro ponad setka mieszkańców czeka na mieszkania, a dużą część mieszkań komunalnych zajmują osoby nie płacące od lat to trzeba wziąć się za nich.Moi sąsiedzi to chyba od dekady nie płacą, żyją jak pączki w maśle,gops daje dotacje,z osp ,żywność i jakoś leci.Awantury, smród a zgm nic z tym nie robiom jak zgłaszasz.Namnożyło się w tym gpk kierowników, prezesów i zamiast budynkami się zajmować to tylko hala sportowa i hala sportowa.
kol
kol 04.12.2019, 23:16
Tak realizuje PIS program Analfabetyzacja+. Zamykanie szkół, zwalnianie Mądrych nauczycieli, zmiany programowe, ideologizacja... Wycinają inteligencję - nauczycieli, sędziów, adwokatów, lekarzy. Głupim narodem dobrze się rządzi, nie podskoczą, bo nie znają swoich praw! Kociewie za PISem, ale PIS i tak ma was głęboko...
Henryk
Henryk 05.12.2019, 09:33
kol zrozum to, przy ulicy Dworcowej było Przedszkole, które zamknęli, bo nie spełniało norm.Ludzie protestowali, ale i tak zamknęli.Teraz to byłe przedszkole jest remontowane i dostosowywane pod centrum pomocy rodzinie, czyli jak ktoś tutaj napisał będą tam osobom uzależnionym i ich rodzinom pomagać, a podatnik za to zapłaci.Podobno musieli znaleźć miejsce na taki ośrodek bo by nie otrzymali pieniędzy na rewitalizacje miasta.Ogólnie takie ośrodki powstają w każdym mieście w Starogardzie jest to była szkoła nr 5.Wolę szkołę w Bączku, niż jakieś centrum pomocy alkoholikom i narkomanom którym się pracować nie chce i będą kombinować aby kase wyciągnąć od Gopsu jak do tej pory.
radny
radny 04.12.2019, 18:59
Biedny były sekretarz Andrzej przepychany co kwartał, niech Jac przesunie Byczkowskiego już czas żeby w telefonie nie siedział tyle
Wyborca
Wyborca 04.12.2019, 15:38
Ciekawe kto pojechał do Brukseli ?
Kto finansował wyjazd ?
Warto ,zeby Gazeta zajęła się wyjazdami notabli z Miasta i Powiatu.
Ile takich delegacji było,ile to nas podatników kosztowało i jakie są rezultaty ?
ds
ds 04.12.2019, 15:44
to z kasy unijnej ;)
stg
stg 04.12.2019, 15:39
W mieście żadne w powiecie nie wiem bo mnie nie interesuje.
Rodzic
Rodzic 04.12.2019, 14:16
Niech zamkna szkole i bedzie swiety spokoj . Robia szum nie wiadomo o co?
kazik
kazik 04.12.2019, 14:51
Masz racje niech zamkną tą szkołe, a dzieci niech się uczą na nowo wybudowanej hali sportowej,
gość
gość 04.12.2019, 13:49
W Skarszewach istna karuzela na stanowiskach, Putin pionki przestawia jak idzie.
Darek
Darek 04.12.2019, 13:38
Szkołę wam zamkną,ale za to otworzą Ośrodek wsparcia rodziny na ulicy Dworcowej w Skarszewach, gdzie będą leczyć uzależnionych i ich rodziny, zawsze jakieś plusy.
Jola
Jola 04.12.2019, 12:49
Kto się was ludzie będzie pytał, władza zrobi jak uważa.Zmiany na fotelach prezesa w gminnych wodociągach oraz GPK.Gminne przedsiębiorstwo komunalne ledwo co wiąże koniec z końcem a jeszcze musi zarządzać nowo wybudowaną halą na kredyt.Wszędzie szukają oszczędności.Prezesem od styczna ma zostać pani menadżer i nie wiem czy sobie poradzi, bo budynki komunalne są w tragicznym stanie, o czym pisali lokalni działacze Pis, obchodząc Skarszewy i dokumentując zdjęciami chociażby klatki schodowe wyglądające jak po wojnie.
precz z polityką z samorządów
precz z polityką z samorządów 04.12.2019, 13:48
No i wszystko jasne- lokalni działacze PiS. A ci nowi prezesi to jacyś fachowcy z konkursu czy znajomi?
Anna
Anna 04.12.2019, 14:50
Pani Prezes wodociągów odwołana, na jej miejsce przechodzi Pani Naczelnik wydziału inwestycji z urzędu miasta.Prezes Gpk odwołany przechodzi do wodociągów i zostanie kierownikiem od infrastruktury a na jego miejsce w Gpk prezesem zostanie doświadczona menadżer przynajmniej tak piszą na portalu społecznościowym.Wszyscy dobrze znani w Skarszewach oprócz nowej Pani Prezes Gpk.
Zbyszek
Zbyszek 04.12.2019, 15:00
Menadżera wy potrzebujecie na stanowisku prezesa, pewnie po to żeby organizował imprezy na hali.Zakład komunalny potrzebuje konsekwentnych rządów, ściągalności czynszów i remontowania budynków podlegających niemu.Poczekamy zobaczymy czy coś się zmieni, czy tylko osoba na fotelu prezesa.

Pozostałe