Barbara Dembek - Bochniak z tytułem honorowym Profesora Oświaty

  • 17.10.2019, 10:21 (aktualizacja 17.10.2019, 10:27)
  • redakcja
Barbara Dembek - Bochniak  z tytułem honorowym Profesora Oświaty

Podziel się:

Oceń:

11 września w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, Barbarze Dembek-Bochniak – mieszkance Pączewa, na co dzień nauczycielce matematyki i informatyki w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku – minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, jako jedynej nauczycielce z województwa pomorskiego, nadał tytuł honorowy Profesora Oświaty. Tytuł ten jest przyznawany nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi, dzielili się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy.

Pani Barbara jest nauczycielką od 25 lat, od początku związana z ZSS w Gdańsku, ale podkreśla, że na ocenę Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty wpłynęły także jej aktywności prowadzone na Kociewiu.

Zaangażowana w życie społeczne
Pani Barbara na administrowanych przez nią stronie internetowej i profilu facebookowym parafii Pączewo od 2005 roku kronikuje życie wspólnoty. Jest autorką kilkuset publikacji niosących treści edukacyjne o tematyce historycznej, regionalnej, społecznej i publicystycznej, które były drukowane w różnych kociewskich periodykach.
W latach 2008-2009 pisała świetne reportaże i felietony do „Gazety Kociewskiej”, a w 2012 otrzymała wyróżnienie „Kociewskie Pióro”. Będąc jedną z inicjatorek budowy pomnika ku czci zamordowanego w Lesie Szpęgawskim ks. Fr. Błędzkiego i parafian ofiar II wojny światowej, napisała książkę „Wspomnienia o ofiarach II wojny światowej z parafii Pączewo”. Jest autorką czterech innych książek, z których ostatnia – 555-stronicowe „Kroniki Gdańskiej Samochodówki” wydane z okazji 60-lecia ZSS w Gdańsku, została bardzo ciepło przyjęta przez uczniów i absolwentów tej szkoły.

,,Życie może być spokojne
i może w nim panować miłość i szacunek”

Na ile może pomaga społeczności lokalnej, choćby przy organizacji apelu pamięci w Lesie Zajączek, czy Koncertu Kolęd i Pastorałek Wszelakich organizowanych przez parafię Pączewo. To wszystko zapewne nie przeszło bez echa przy ocenie jej dorobku.
- Oczywiście sukces nie byłby możliwy bez moich nauczycieli i uczniów! – mówi Barbara Dembek-Bochniak - Mama i tata – pierwsi nauczyciele, wzorce, później podziwiana polonistka i dyrektor Szkoły Podstawowej w Pączewie Walentyna Rybarska, następnie charakterni profesorowie Zdzisław Cyrankowski i Roman Klin z obecnego I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie, na końcu tworzący teorie matematyczne prof. Ryszard Bittner z Uniwersytetu Gdańskiego. No i moi uczniowie – samochodziarze! Bez nich nie zdarzyłoby się nic, co się wydarzyło! Wspólne projekty międzynarodowe wyróżniane w Polsce; wspólne akcje krwiodawcze, z których już słynie nasza szkoła – promocję mamy jedną z najlepszych w Polsce – i jak ostatnio zauważył wiceprezydent Gdańska – zaopatrujemy Gdańsk w krew; wspólne wycieczki edukacyjne, przedstawienia, konkursy, podkreślanie znaczenia tradycyjnych wartości, patriotyzmu, codzienne pokazywanie moim chłopcom, że życie może być spokojne i może w nim panować miłość i szacunek…  Do tego bezcenne przy osiągnięciu sukcesu wsparcie kochanego męża – podsumowuje.
W liście gratulacyjnym p.o. Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang napisała: „Przyznanie Pani zaszczytnego tytułu Profesora Oświaty dowodzi, że należy Pani do grona Najlepszych z Najlepszych”. Trudno się z nią nie zgodzić 

 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

klaudia
klaudia 20.10.2019, 13:58
co to za dziadostwo ?
aldona
aldona 21.10.2019, 13:48
a może tak by się zajęła sprawkami prałata jankowskiego , pedofila i tajnego współpracownika ps."delegat" i "lubella" , skoro lubi pisać o prawdzie...

Pozostałe