Mieszkańcy informują o problemie z sygnalizacją. GDDKiA uspokaja

  • 05.09.2019, 11:19 (aktualizacja 05.09.2019, 11:27)
  • redakcja
Mieszkańcy informują o problemie z sygnalizacją. GDDKiA uspokaja

Podziel się:

Oceń:

Zielone strzałki do skrętu warunkowego znacznie ułatwiają kierowcom poruszanie się po zatłoczonych ulicach miast. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy psuje się system sterujący sygnalizacją lub przepala się żarówka w sygnalizatorze. Z takim właśnie problemem zwrócił się do nas jeden z mieszkańców Starogardu. Postanowiliśmy zbadać tę sprawę i poinformować Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Do naszej Redakcji zgłosił się mieszkaniec Starogardu, który twierdzi, że na starogardzkich skrzyżowaniach część strzałek do skrętu warunkowego się nie zapala. Czytelnik przypuszcza, że w sygnalizatorach mogły przepalić się żarówki.

Przepaliły się żarówki?
Opisana przez zgłaszającego sytuacja miała dotyczyć skrzyżowań wzdłuż drogi krajowej 22.
– Czasami stoi się bardzo długo, a strzałka się nie zapala. Wcześniej działało to bez problemu, a teraz trzeba czekać na normalne zielone światło – opisuje zgłaszający. – Dzwoniłem już do Gdańska (do zarządcy drogi - przyp. red.), ale za każdym razem mówili, że sprawdzają to codziennie i wszystko działa. Moim zdaniem, w „strzałkach” przepalone są żarówki. Zaobserwowałem to m.in. na skrzyżowaniu przy dawnej szkole nr 1, a także koło restauracji na Drodze Nowowiejskiej – dodaje.

Sygnalizatory zostaną sprawdzone
Tę sprawę zgłosiliśmy do zarządcy drogi – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Gdańsku.
- Przepalone żarówki, o których wspomina Czytelnik, są mało prawdopodobne, gdyż sygnalizacje świetlne są objęte monitoringiem, a dodatkowo w wielu przypadkach są to soczewki LED – tłumaczy Piotr Michalski, st. specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA. - Sygnalizatory do warunkowego skrętu w prawo, tzw. zielone strzałki nie zapalają się w każdej fazie ruchu – aby się zapaliły, muszą być określone warunki, tzn. nie może występować kolizja w ruchu warunkowym z ruchem pieszym lub rowerowym. Zatem niektóre fazy w cyklu sygnalizacji mogą być pomijane przez program sygnalizacji świetlnej i wówczas nie są zapalane – stąd można odnieść wrażenie, że żarówki są przepalone (co nie musi być prawdą). Jednak niezależnie od tego polecimy firmie konserwującej sygnalizacje sprawdzenie stanu sygnalizatorów warunkowych w Starogardzie Gdańskim – zapewnia.

Pętla indukcyjna mogła ulec awarii
W ostatnim czasie wiele osób zwraca również uwagę na zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 22 z ulica Gdańską (skrzyżowanie koło Urzędu Miasta).
W tej sprawie również poprosiliśmy naszego rozmówcę o kilka słów wyjaśnienia.
- Jako zarządca drogi krajowej nr 22 nie wprowadzaliśmy korekt w programach sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK22 z ul. Gdańską w Starogardzie. Możliwe, że są to wahania ruchu związane z okresem wakacji. Niezależnie od tego tę sprawę także sprawdzimy (być może awarii uległa pętla indukcyjna) – podsumowuje Piotr Michalski z GDDKiA.

 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ania
ania 11.09.2019, 08:26
Lepiej niech tego nie ruszają te orły z miasta bo im wyjdzie jak ścieżka do mostu w Parku.
ufo
ufo 11.09.2019, 09:31
matoły z um , jakie to oczywiste w tym mieście
kiker
kiker 07.09.2019, 18:58
Sygnalizacja na skrzyżowaniu Armii Krajowej i Jana Pawła też do korekty.... przydałoby się większe o kilka sekund opóźnienie w włączaniu zielonego światła....
miki
miki 07.09.2019, 21:01
Kiker a kto ma coś z tym zrobić? Przecież nasi rządzący nie mają o tym zielonego pojęcia. Ten ich nowy wicek od spraw technicznych też się jakoś nie popisuje, do tego Bieska z Czerska to mu dalej niż nam do Luohe. Król jest nagi ale starogardzianie tego nie widzą.
kiker
kiker 08.09.2019, 09:54
Wcześniej to przynajmniej oficjalnie wiedziałem co się dzieje w Stg dzięki raportom z prac P. Bieska. Było widać uczciwe podejście do sprawy. Dzisiaj jest cisza.... nawet tego nie ma, niestety!
miki
miki 08.09.2019, 12:11
Tu się z Tobą absolutnie zgadzam. Nowemu wiceprezydentowi daleko jest moim zdaniem merytorycznie do Pana Bieska. Jest jednak jeszcze inna sprawa. Pan Biesek miał o czym pisać bo coś się działo a Pan Błędzki to o czym ma niby pisać? O przeciągającym się remoncie Parku, o podobno nieciekawej sytuacji z Rynkiem, o sypiących się fundamentach Ratusza?Pieniądze przyznane teraz na drogi to chyba też zasługa poprzedniej kadencji a nie obecnej. Obym się mylił ale nie wygląda to wszystko za dobrze. Powodzenia jednak mimo wszystko życzę.
Gość
Gość 06.09.2019, 13:42
Tak samo jest na skrzyżowaniu Jagiełły jak się wyjeżdża od ul. Parkowej. Prawo skręt
E.
E. 05.09.2019, 22:14
Dlaczego Starogardzianie ruszają na CZERWONYM?
Bo myślą , że komuna wróciła.
B.
B. 05.09.2019, 22:00
Starogard Gd. Zapala się zielone i ... wszyscy stoją.
Reakcje mieszkańców powolne , mętne. Mózgi zaszlamione pisowską propagandą. Dwa kilo mułu. Generują korki.
Tutaj nie pojeździsz. Tutaj do niczego nie dojdziesz.
Omijasz z daleka.
Szaleństwo Kůrwa
Szaleństwo Kůrwa 06.09.2019, 10:21
Nawet nie ma którędy ominąć, obwodnicy brak.
lipstik
lipstik 06.09.2019, 13:17
Jasio i Kazio już ją obiecują (hmmm który to już raz?) a Jarko z Warszawca obiecuje ich 100. To się uśmiałem. Jeszcze Sławko niech coś doda i mamy komplet. A nasz najdroższy i biznes ekipa też o tym wciąż debatują. Wy się ludzie nadajecie.......
mmm
mmm 05.09.2019, 18:06
Po co komu w ogóle te strzałki? To przecież nielogiczne. Warunkowy skręt w prawo powinien być możliwy zawsze tak jak w USA. Skoro nie ma pieszych na pasach i nikt nie jedzie, czyli mogę włączyć się do ruchu, to muszę stać tylko dlatego, że nie zapaliła się głupia strzałka?
Tomek
Tomek 05.09.2019, 15:38
Sygnalizatory są tak up... jak stół Kamila.Nikt ich nie sprawdza regularnie, nikt ich nie czyści, czasem jak słońce cię oślepi nie wiesz co aktualnie jest na sygnalizatorze,bo zakurzony jak antyczne meble.
Marek
Marek 06.09.2019, 10:23
I są za blisko. Trzeba się przez kierownicę wychylać, żeby cokolwiek zobaczyć.
Czesław
Czesław 05.09.2019, 15:29
Starogard Gd róg Południowej i róg T Cesarza szlifierki w dzień szlifierki w nocy
kk
kk 07.09.2019, 18:59
Współczuję.....
Małykupczego
Małykupczego 07.09.2019, 15:57
Kto to był T. Cesarz Szlifierka? :D
olo70
olo70 05.09.2019, 13:10
Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu powinna być przeprogramowana. Szczególnie teraz jak zamknięte jest rondo na Chojnickiej / Lubichowska/ Kościuszki. Tak samo jak sygnalizacja na Kościuszki / Jana Pawła
Ptak na parapecie
Ptak na parapecie 05.09.2019, 12:25
W Starogardzie większość skrzyżowań świetlnych jest źle zarządzana. Brakuje także pasów do skrętu w lewo, m.in. z Jana Pawła w obie strony w lewo. Równocześnie jest zielone światło do jazdy na wprost dla obu stron i nie ma jak bezpiecznie skręcić w lewo, trzeba się wciskać albo czekać na chwilę pomiędzy końcem zielonego z Jana Pawła a początkiem zielonego z Pomorskiej.
x
x 05.09.2019, 14:14
Racja. Czasami jedno auto potrafi zablokować całą kolejkę bo nie może skręcić

Pozostałe