Za miesiąc pomnik będzie gotowy. Praca idą pełną parą

  • 22.08.2019, 10:25
  • redakcja
Za miesiąc pomnik będzie gotowy. Praca idą pełną parą

Podziel się:

Oceń:

W miejscu, gdzie Niemcy dokonali zbrodni wojennych na początku II wojny światowej, znajdują się 32 groby masowe. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu w Lesie Szpęgawskim zginęło nawet 7 tys. ludzi! W Szpęgawsku życie stracili przedstawiciele inteligencji polskiej, pomorscy patrioci i przedstawiciele elit - nauczyciele, przedsiębiorcy, urzędnicy, funkcjonariusze wielu służb, lekarze, prawnicy oraz księża.

Obecnie groby są anonimowe, nie ma informacji o nazwiskach osób pomordowanych. Zrodził się więc pomysł budowy monumentu z nazwiskami pomordowanych. Uroczyście pomnik zostanie odsłonięty 29 września podczas obchodów 80. rocznicy mordów.
Przed kilkoma dniami starostwie Kazimierz Chyła oraz Patryk Gabriel, a także Witold Sykutera, członek Zarządu Powiatu, przyjrzeli się z bliska prowadzonym pracom.
- Władze Powiatu Starogardzkiego, gdy tylko dowiedziały się o inicjatywie, postanowiły ją wesprzeć finansowo. Na ten cel przekazano 125 tys. zł. Projekt architekt Katarzyny Ephraim zakłada m.in. postawienie 117 betonowych słupów o różnej średnicy o wadze około 800 kg każdy. Wykonawcą jest firma Stella ze Starogardu Gdańskiego – przypominają przedstawiciele Starostwa Powiatowego.

 

_redakcja

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Roll
Roll 23.10.2019, 09:34
22 sierpnia br., przeczytałem na tut. portalu powyższy artykuł, który poinformował nas, że cyt.: "za miesiąc pomnik będzie gotowy, ponieważ prace idą pełną parą". Postanowiłem to sprawdzić. Dlatego w dniu 17 października br. pojechałem do Lasu Szpęgawskiego, aby naocznie się o tym przekonać. Owszem, na miejscu zastałem pracowników firmy Stella ze Starogardu Gd., ale okazało się, że do pełnego zakończenia prac pozostało jeszcze bardzo wiele. Nadal trwają tam prace ziemne, wykończeniowe i estetyczne. Nie wiem, ile one jeszcze potrwają, ale jak wyżej zaznaczyłem - pewnie sporo czasu. Tak więc, nieprędko potrwa pełna ocena pomnika w Szpęgawsku. No trudno, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko cierpliwie czekać do pełnego zakończenia prac. W chwili obecnej, mogę jedynie powiedzieć, że koncepcja artystyczna pomnika w Lesie Szpęgawskim, projektu arch. K. Ephraim, nie podoba mi się. Te betonowe słupy o wadze ok. 800 kg, które mają symbolizować ścięte drzewa, ... nie, to nie jest mój gust. Oczywiście, w tej sprawie wypowiadam się wyłącznie za siebie. Inne osoby mają pełne prawo do zupełnie odmiennej oceny.
Roll
Roll 29.08.2019, 06:34
Dla mnie także projekt pomnika arch. Katarzyny Ephraim w Lesie Szpęgawskim wydaje się bardzo kontrowersyjny. Pomimo tego, postanowiłem wstrzymać się do szczegółowej oceny do chwili, aż będzie gotowy. Wówczas pojadę do Lasu Szpęgawskiego, obejrzę ten pomnik i na forum zamieszczę swoją indywidualną, z pewnością subiektywną, opinię.
adamek
adamek 23.08.2019, 19:32
Ale super badziewie. To po Kociewsku tak się przynosi wstyd. Słupy betonowe takie jak na ulicy do oświetlenia.Ktoś powinien za to odpowiadać za zmarnowanie pieniędzy z naszych podatków i ktoś kto dał komuś zarobić. CUDO POMNIK NIGDZIE TAKIEGO NIE ZNAJDZIEMY W ŚWIECIE.
bob
bob 23.08.2019, 14:06
jest ok
benek
benek 23.08.2019, 14:16
nie było i nie jest okey , skandal , betonowe dziadostwo , wszystkim rządzą kolesie i mamona...
lorbas
lorbas 24.08.2019, 08:21
betonowe słupy do lasu to skandal i marnowanie naszych pieniędzy. Bo pieniądze Gminy to nasze podatki. One nie spadają z nieba a pochodzą z naszych portfeli.
Alojzy
Alojzy 23.08.2019, 09:08
Jak tu czytać komentarze to chyba pochodzą od płatnych trolli PiS. Zamiast być dumnym ze to starogardzka firma wykonuje pomnik a Starogardzkie starostwo nadzoruje postęp to tylko krytyka
eh
eh 29.08.2019, 07:48
Tylko po co taki monument? Tam jest pomnik
adamek
adamek 23.08.2019, 19:34
Alojzy Chyba powinieneś wybrać się do lekarza.
Wyborca
Wyborca 23.08.2019, 15:04
Starostwo niech nadzoruje swój zakres obowiazków, bo było już tyle nieprawidlowosci ,ze wstyd.
Czy remont wiezy koscielnej też będą nadzorować ?
Media podawały,ze Zarzad powiatu wspomógł finansowo proboszcza Nencę i jego inwestycje,tylko nie napisali.jaką kwotą z naszych podatków.
Moze ktos z Was wie ?

Zoko
Zoko 23.08.2019, 07:43
Badanie GUS pokazuje, że gmina Kaliska na 241 miejscu a gmina Starogard na 1246. Co robią władze gminy ? jeżdżą na rowerach i budują betonowy pomnik.To sukces murowany
j
j 22.08.2019, 21:47
REDAKCJO ! GDZIE INFORMACJA O PIĘKNYM WYDARZENIU W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ I NIEDZIELĘ ???!!!!
https://naszekociewie.pl/wojsk…
Ola
Ola 22.08.2019, 18:48
Władze powiatu ?
Chyła ?
Porazka
ludek
ludek 24.08.2019, 08:19
...a do tego Gabriel - dopełnienie nieszczęscia dla Powiatu
Michal87
Michal87 22.08.2019, 18:30
Ten pomnik to jest tragedia. Jeszcze większą tragedią jest kwota. Te pieniądze powinny iść na pilniejsze potrzeby. Gabriel to niedługo z kibla wyskoczy! Czy ten człowiek robi jeszcze coś innego oprócz wycieczek?
jolik
jolik 23.08.2019, 08:39
Ty wiesz co to jest tragedia?Nie życzę ci żebyś jej doświadczył.
ludek
ludek 23.08.2019, 08:20
celny i prawdziwy zapis. Nawet lodówki boję się otworzyć .... a tam gabrjel hehe. Czego żada od niego, jak nic nie potrafi dobrze zrobić, to robią mu fotki
be
be 22.08.2019, 19:02
Pomnik buduje gmina wiejska Stg
ludek
ludek 22.08.2019, 15:13
Betonwe słupy w lesie, to parodia i chyba kpina z pomordowanych tam spoczywających. Ciekawi mnie póżniejsza opieka i przerastanie betonu mchem. Kwota chyba z palca wyssana, aby zostało "coś" do podziału. Nie rozumię tego i zachowania władz Gminy w "kontaktach" z PIS.
Tutam
Tutam 22.08.2019, 11:33
A ja nie rozumiem kwoty za jaką jest to wykonywane- czamu tak drogo? Ktoś wyjaśni ?
abcd
abcd 22.08.2019, 12:51
kolesiowskie układy i przerost ambicji
posz
posz 22.08.2019, 11:16
nie rozumiem przekazu postawienia betonowych slupow, ktos wyjasni ?
kociewiak
kociewiak 23.08.2019, 09:57
A mnie się podoba. Siłą pomnika jest mnogość skojarzeń, jakie wywołuje. Pomnik oddziałuje na wyobraźnię, budzi emocje, skłania do refleksji. Poprzez proste zabiegi formalne angażuje widza w realne doświadczanie wyobrażalnej sytuacji ofiar. Zewnętrzna forma pomnika , łącząca aspekt ożywienia z nieporuszalnością i trwałością, odwołuje się do tajemnicy przenikania się życia i śmierci, skłaniając do spojrzenia na upamiętnioną tragedię z perspektywy wieczności.
iva
iva 23.08.2019, 08:26
Całość monumentu symbolizuje naszą tragiczną sytuację podczas II WŚ. Drzewo symbolizuje życie człowieka (~80 Polaków przeżyło wojnę) a ścięte drzewa gwałtowną śmierć (ponad 20% to straty wojenne Polski). Na pniach wypisane będą nazwiska osób zamordowanych w Lesie Szpęgawskim . Litery ułożone w kształcie rocznego przyrostu drzew.

Pozostałe