Poniedziałek, 19.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

LOTOS wesprze budowę pomnika w Lesie Szpęgawskim

  • 07.08.2019, 10:25 (aktualizacja 07.08.2019, 10:27)
  • redakcja
LOTOS wesprze budowę pomnika  w Lesie Szpęgawskim
Podziel się:
Oceń:
Fundacja LOTOS wesprze budowę pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim. Pod koniec ubiegłego tygodnia podpisano umowę w tej sprawie. Budowa pomnika zakończyć ma się przed wrześniowymi uroczystościami w tym miejscu.

W Lesie Szpęgawskim na przełomie 1939 i 1940 roku Niemcy zamordowali ok. 7 tysięcy mieszkańców Pomorza. Na 80. rocznicę zbrodni ma powstać tam symboliczny kamienny las składający się ze 150 słupów, które przedstawiają drzewa przechodzące w ścięte pnie. Na nich wygrawerowane zostaną znane nazwiska zamordowanych osób w kolejności alfabetycznej. Ścięte drzewa symbolizują utracone życie. Monument ma przyczynić się do upowszechnienia wiedzy historycznej na temat „zbrodni szpęgawskiej” w polskim społeczeństwie.

Pozytywny odzew i zrozumienie
Pomnik zostanie odsłonięty we wrześniu 2019 r. Jego budowę wsparła Fundacja LOTOS. Umowę w tej sprawie podpisali Magdalena Forc-Cherek, wójt Gminy Starogard Gdański oraz Adam Kasprzyk, prezes fundacji. W wydarzeniu wzięli także udział Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS, Kazimierz Smoliński, poseł z Pomorza oraz przedstawiciele Urzędu Gminy Starogard Gdański: Elżbieta Sadowska, skarbnik gminy i Maria Michel, naczelnik Wydziału Inwestycyjno - Technicznego.
– To bardzo ważny projekt, ale też naznaczony ogromnym smutkiem. Cieszę się, że to zadanie spotyka się ze zrozumieniem i pozytywnym odzewem. Po raz pierwszy, po 80 latach, rodziny nie będą musiały szukać nazwisk swoich bliskich w literaturze. Będą miały je na cmentarzu, będą mogły przynieść tu kwiaty i zapalić znicze – mówiła Magdalena Forc - Cherek, wójt gminy Starogard Gdański.

„Gdyby nie oni,
nie żylibyśmy w wolnym kraju”

Grupa LOTOS dostrzegła potrzebę budowy monumentu, który upamiętni osoby zamordowane przez niemieckich oprawców.
– Wspominanie ważnych historycznych wydarzeń i należyte upamiętnianie bohaterów oraz poległych ofiar to nasz obowiązek. Często nie doceniamy poświęcenia ludzi, którzy bez wahania oddawali życie za naszą ojczyznę. A przecież gdyby nie oni, dziś nie żylibyśmy w wolnym kraju. Dlatego właśnie Fundacja LOTOS wspiera inicjatywy pielęgnujące patriotyzm oraz pamięć historyczną – podsumowuje Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS.

 

_redakcja

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

inga
inga 10.08.2019, 21:17
zajmijcie się świńskim prałatem , rozliczyć tego zboka i odebrać honorowe obywatelstwo starogardu gdańskiego ...
Zaza
Zaza 09.08.2019, 20:55
Przewodnicząca RG Starogard Gdański i pani wójt tańcują z proboszczem Klonówki i posłem Smolińskim. Można??
gość
gość 09.08.2019, 18:16
A po co zajmować się sprawami mieszkańców gminy, drogami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, kanalizacją i innymi ważnymi sprawami. A co z wywozem śmieci ? dlaczego raz w miesiącu? czy to nie ważny problem??? smród i robactwo przy pojemnikach, drogi że płakać się chce, błoto i dziury, ale po co ?? po co sobie kłopot robić z inwestycjami jak można zająć się czym innym, nie neguję spraw związanych z odtworzeniem terenów w Szpęgawsku, ale po co tyle lansu
lump
lump 09.08.2019, 08:49
no i okazało się, że wójtowa Cherek to ukryty PIS. Tak zrobiła swoich wyborców. To nie może zostać bez echa. Trzeba było startować z list PIS a nie tworzyć własny krypto pisowski komitet wyborczy. A pan Rogalski (PO) kuma się z PIS> Teraz czas na zmianę koalicji w Powiecie
Kaśka
Kaśka 08.08.2019, 17:32
A co ma lotos do betonu? A teraz będą dystrybutory z betonem. Dobry pomysł podjadę przyczepką i zatankuję około tony. Brawo dla wszystkich co wydają pieniądze z naszych podatków tam gdzie nie powinni.
Cher
Cher 07.08.2019, 23:05
Najbardziej zaniedbane i zapomniane sołectwo Szpęgawsk, Rywałd i Brzeźno: brak dróg, brak latarni, brak jakiejkolwiek infrastruktury, odwieczny brak pieniędzy na wszystko! Pani wojtowa odmówiła kilkudziesięciu tysięcy na gazociąg jak tuż obok wsi instalowana była linia gazowa. Ale jakieś niepotrzebe nikomu betonowe drzewa instalować za 2 mln to tak!! Jesli nie 2,5 mln? Gdzie tu rozsądek? Gdzie tu ludzie? KOBIETO my tu żyjemy! Niech się pani wreszcie sprawami żywych zajmie a nie umarłych! Lepiej było posadzić drzewa a wyrąbać stuletnie dęby!
Q
Q 08.08.2019, 22:09
...Zaniedbane tak jak kiedyś młyny.
Bo to wszystko majątki poniemieckie. Czyli należy zniszczyć.
To dla nas typowe zachowanie
Iksinski igrekowski
Iksinski igrekowski 08.08.2019, 11:47
Za te pieniądze można by bylo utwardzić płytami yumbo kilka KILOMETRÓW (!)drog wiejskich. Tym samym koszty ich utrzymania łatania napraw byly by co roku coeaz mniejsze. Te kilka km drog polnych to polne drogi w 2-3miejscowościach. Porownując ilosc betonu w yumbach i ilosc betonu potrzebnego na pomnik w szpęgawsku to chyba ten pomnikowy beton bedzie z jakimiś kawalkami złota albo wysadzany malymi diamentami.
Popis
Popis 07.08.2019, 21:08
A policja zatrzymala tych zlodzieji co tam kradli?
Piotr
Piotr 07.08.2019, 17:49
W Szpęgawsku jest żywy pomnik: ZNIECZULICY PARTII RZĄDZĄCEJ,a konkretnie niedofinansowany Dom Pomocy Społecznej,gdzie pracownicy zarabiają najniższą krajową wykonując pracę często za dwóch.Gdzie nagminnie łamie się prawo,paląc śmieciami w piecu Pośle Smoliński!!!!Bo wszystko drożeje!!!!!Tylko co to pana obchodzi????Pan załatwił pracę" Swoim" za grubą kasę.Ale Bóg się nie myli!!!!!Zaczekamy!!!!
Obywatel
Obywatel 07.08.2019, 19:45
Piotrze zwróć uwagę,ze Dom Pomocy Społecznej podlega pod starostwo.
Starosta ,wicestarosta,etatowa zarzadu wożą się limuzynami, pobierają wysokie wynagrodzenia a mogliby byc skromniejsi i dofinansowac pracowników zarabiajacych "grosze".
A spójrz na Przewodniczacego Rady no i tez radnych powiatowych ,którzy bez skrupułów kasują grube apanaże.
Warto też przeanalizować ile "afer" było w pomocy społecznej pod nadzorem szanownego zarzadu powiatu.
Piotr
Piotr 07.08.2019, 20:47
może masz rację.Ale wciskanie kitu ludziom że nie lata się samolotami a w rzeczywistości lata się jak czerwonym autobusem to CIOS W TWARZ OBYWATELI!!!!!A wykluczonym obywatelom to jakby dwa ciosy!!!!!Bo żeby oszczędzać na najsłabszych????Że urząd wojewódzki tego nie nadzoruje????!!!!!Dziwie się!!!!!!
klara
klara 08.08.2019, 09:48
Kit to można wciskać tylko takim ciemniakom jak ty Piotrze.PO jest w tym najlepsza sądząc po takich jak ty
Noe
Noe 07.08.2019, 23:35
I jeszcze jedna sprawa dla przykładu lekcewazenia uczciwego Obywatela:
Nikt nie rozliczył Zarzadu Powiatu,Rady Powiatu i wreszcie PCPR za powazne nieprawidłowosci w orzekaniu przez Powiatowy Zespół ds.Orzekania o Niepełnosprawnosci.
M.in przyznano grupy inwalidzkie osobom nie kwalifikujacym sie.
Zniknęły protokoły z kontroli ......i nie ma sprawy !!!!
.
. 07.08.2019, 17:07
LOTOS to PiS jakby ktoś nie wiedział. To państwowa spółka.
Rolnik
Rolnik 07.08.2019, 11:26
Żeby było jasne , groby w Szpęgawsku to rzecz święta. Pomnik, który tam powstaje ...okropny. Ci którzy tam spoczywają potrzebują modlitwy a nie żebraniny. Wystarczyło odrestaurować groby , naprawić to co jest . Jest tyle potrzeb w Gminie a wy na takie szkaradztwa wydajecie tyle kasy.
murgrabia
murgrabia 07.08.2019, 10:42
znowu lans , nawet dziadek nie przysnął , mamy odpowiedz , dlaczego paliwo jest takie drogie , nie polecam tankowania na lotosie
byt
byt 07.08.2019, 15:09
Lepiej tankować u ruskich albo u szwabów,po co Polsce nabijać kasę jak można swoim nie?

Pozostałe