„500 plus” dla osób niepełnosprawnych. Nie wszyscy skorzystają?

  • 18.07.2019, 10:22 (aktualizacja 18.07.2019, 10:29)
  • redakcja
„500 plus” dla osób niepełnosprawnych. Nie wszyscy skorzystają?

Podziel się:

Oceń:

Po jednym z majowych wystąpień premiera Mateusza Morawieckiego zrobiło się głośno o świadczeniu 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Premier obiecywał, że dołoży wszelkich starań, by projekt ten wszedł w życie jak najszybciej. W międzyczasie w życie weszła ustawa o świadczeniu 500 plus na pierwsze dziecko, a dyskusje o osobach niepełnosprawnych umilkły. Do czasu... Przed kilkoma dniami przedstawiono projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Podczas majowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości Mateusz Morawiecki złożył obietnice realizacji projektu 500 plus dla osób niepełnosprawnych.
- Dzisiaj możemy już mówić o szczegółach i konkretnych, proponowanych przez nas rozwiązaniach – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys - Szopa.

Dla kogo 500 zł?
Projekt kierowany jest głównie do osób, które ze względu na stopień niepełnosprawności są całkowicie zależne od wsparcia ze strony najbliższych oraz otoczenia, w tym instytucjonalnego, co potwierdza posiadane przez nie orzeczenie wydane przez właściwe organy orzekające ich niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Celem projektu jest dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących osób w postaci świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją oraz opieką medyczną. Proponowane rozwiązanie ma charakter systemowy, nie jednorazowy, którego celem jest poprawa sytuacji osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w perspektywie długofalowej.
– Proponowane rozwiązanie jest skierowane do osób, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w projektowanej regulacji orzeczeniem, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub gdy wysokość tych świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli dzisiaj 1100 zł – wylicza Bożena Borys - Szopa.

Ze świadczenia skorzysta około 500 tys. osób
Świadczenie przyznawane byłoby na wniosek osoby uprawnionej złożony do organu wypłacającego świadczenia emerytalno - rentowe, a w przypadku osób nieposiadających prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub mających prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Projekt gwarantuje osobie uprawnionej wypłatę pełnej wysokości przyznanego świadczenia. Świadczenie zwolnione będzie z opodatkowania, a organ wypłacający nie będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji - podkreśla szefowa MRPiPS. [...]

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fan
fan 19.07.2019, 00:18
To jest dobry rząd. Na nich warto głosować. Czuje się dobrze w tym kraju. Dziękuję wam drogi PISie.
P i S
P i S 22.07.2019, 11:52
Biało-czerwona drużyna Wołodii Putina.
kiro
kiro 21.07.2019, 10:55
Tak ten rząd jest super a największe sukcesy odnoszą w Brukseli tam już ich docenili odpowiednio, a to dopiero początek i zobaczymy do czego pisowcy nas doprowadzą a to nie będzie nic dobrego.
...
... 19.07.2019, 09:34
Proponuję zmienić lekarza.
Paweł
Paweł 19.07.2019, 08:07
Kiedyś widziałem zdjęcie konia przywiązanego lekko do krzesełka plastikowego.Gdyby chciał, to wystarczyłby ruch głową i byłby wolny, ale przez lata nauczony nie wyrywał się.
Paweł
Paweł 19.07.2019, 13:34
Oczywiście mój komentarz do tego co teraz się odbywa w naszym kraju, nieważne ile wezmą w podatkach, ważne że dadzą 500 plus.Pomagać tylko słabszym, starszym i niepełnosprawnym, a nie zdrowym żyjącym na nasz koszt.
juhas
juhas 21.07.2019, 14:27
ani grosza nie płacić dziwkom , które na potęgę dają się zapylać dla 500+ , a i tak żyją ze swoimi alfonsami i nie płacą podatków - patologia i rozwój szarej strefy !!!
Sławek
Sławek 19.07.2019, 07:59
Jak się żyje wyłącznie z socjalu , to się jest fanem.

Pozostałe