"Czas na Skarszewy naszych marzeń". Rozmawiamy z Jackiem Paulim, burmistrzem Skarszew

  • 04.07.2019, 10:01
  • redakcja
"Czas na Skarszewy naszych marzeń". Rozmawiamy z Jackiem Paulim, burmistrzem Skarszew

Podziel się:

Oceń:

O pieniądzach, inwestycjach i marzeniach rozmawiamy z Jackiem Pauli, burmistrzem miasta i gminy Skarszewy.

- W ostatnim czasie sporo słychać o wielu dofinansowaniach, które udało się władzom gminy pozyskać. Proszę się pochwalić, jakie projekty będą niedługo realizowane w gminie Skarszewy?

- W najbliższym czasie realizować będziemy projekty, na które mamy już dofinansowanie, czyli budowę targowiska miejskiego, budowę ścieżki rowerowej w kierunku Starogardu oraz rewitalizację miasta - przebudowę wielu ulic w mieście i odbudowę istniejącego odcinka murów. Umowy są już podpisane, natomiast wysokie ceny prac budowlanych, będące wynikiem postępowań przetargowych zmuszają nas albo do kolejnych przetargów lub zapewnienia zwiększonego dofinansowania. To niestety spowalnia postęp prac. Nie zaniedbujemy sołectw - pozyskujemy na budowę dróg śródpolnych spore środki. Potrzeby są tutaj bardzo duże, jednak każdego roku oddajemy do użytku kolejne odcinki zmodernizowanych dróg. 

 

- Gmina otrzymała dofinansowanie na modernizację oczyszczalni ścieków. To kolejny sukces. Jak udało się pozyskać te środki? 

- To dodatkowe dofinansowanie w kwocie 1, 7 miliona złotych, zaś łączna kwota dofinansowania tej inwestycji wynosi ponad 10 milionów złotych. Dotacja z NFOŚiGW umożliwia nam oddanie do użytku nowoczesnej oczyszczalni ścieków - takiej, która zabezpieczy potrzeby gminy na wiele lat. Zwiększone dofinansowanie wynika ze znacznie lepszej technologii i urządzeń, zastosowanych przez nas w obiekcie. Skarszewy dynamicznie się rozwijają, zaś gmina po wielu latach zastoju w tym zakresie podjęła wysiłek uporządkowania gospodarki wodno - ściekowej. Wybudowaliśmy kanalizację sanitarną w Więckowach, teraz czas na kolejne kroki. Będziemy przygotowywać niezbędną dokumentację dla kolejnej wsi. Dzisiaj bardzo trudno pozyskać na to środki zewnętrzne, dlatego tym bardziej cieszy fakt ich pozyskania - to wielki wysiłek spółki oraz władz gminy. 

 

- Brał Pan udział w Forum Wizji Rozwoju w Gdyni. Jak Pan ocenia wpływ działań rządu na zarządzanie gminą?

- Dla Gminy Skarszewy bardzo ważna jest współpraca z samorządem województwa pomorskiego, jak i oczywiście rządem. Efektem tej dobrej współpracy są właśnie zewnętrzne dofinansowania wielu projektów. Forum Wizja Rozwoju było swego rodzaju oceną ogólnej kondycji gospodarki w Polsce, jak i podstawowych wyzwań, stojących przed nami. Jestem dumny, że mogłem zabrać głos jako przedstawiciel Skarszew, naszej małej Ojczyzny. Rozmowy z udziałem ważnych przedstawicieli rządu mają na pewno bezpośredni wpływ na dobrą atmosferę współpracy.

 

- Jak przebiegają prace przy budowie centrum handlowego? Czy mieszkańcy jesienią będą mogli korzystać ze skarszewskiej galerii?

- Z informacji, które posiadam wynika, że obiekt jest już w chwili obecnej w pełni skomercjalizowany - Inwestorowi udało się pozyskać świetne marki, w tym Lidla i wiele innych, które na pewno poszerzą ofertę skarszewskiego handlu. Ostateczna decyzja dotycząca otwarcia zapadnie po analizie postępu prac budowlanych i planach handlowych wszystkich najemców - intencją jest bowiem to, aby dokonać jednoczesnego otwarcia wszystkich sklepów. Projekt budowlany jest bardzo ładny i na pewno będzie to bardzo dobrze wykończone i funkcjonalne centrum, przyjazne Mieszkańcom. Jestem za to bardzo wdzięczny Inwestorowi.

 

Dalszą część rozmowy znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej

_redakcja

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mateusz
mateusz 06.07.2019, 19:10
teraz z grubym wywiad, przez cztery lata spuchł strasznie
fachowiec od wszystkiego czyli od niczego
radek
radek 10.07.2019, 19:12
ha ha ha dobre!świetny tekst popieram
Arek
Arek 06.07.2019, 13:12
Ukłony powinny iść w stronę poprzedników obecnego Burmistrza.Wiele inwestycji było odkładanych w czasie ze względu na brak środków.Teraz to tylko się nawarstwiło.Żyjemy na kredyt i zadłużamy się na nowe inwestycje również na kredyt.Koszty i opodatkowanie pracy duże, rosnące ceny oraz wypłacany masowo socjal który jest plagą i powinien być tylko i wyłącznie dla starszych schorowanych oraz niepełnosprawnych.
marzena
marzena 06.07.2019, 10:54
Nie wiedziałam, że mamy wspólne marzenia.Moim marzeniem, jest aby Skarszewy zachowały swój niepowtarzalny klimat.Waszym centra handlowe, hotele, baseny.jak już weszli z buciorami w ten łakomy kąsek to nie odpuszczą.Inwestycje tak, ale z głową.Najpierw remonty tego co mamy a nie tylko Rynek i rynek.Ludzie nie mają gdzie mieszkać, albo mają nory bo inaczej tego nazwać nie można.czynsze i podatki idą w góre i my za to płacimy.Ile ludzi w Skarszewach pracuje w skandalicznych warunkach, czy wszyscy przy tych waszych nowych inwestycjach pracują legalnie na umowę- wątpie.Ale co tam lokalni przedsiębiorcy sponsorują lokalne imprezy to po co się wychylać.
gromi
gromi 05.07.2019, 22:34
ale napuszony paw
Yy
Yy 05.07.2019, 10:43
A co myślałeś
Xx
Xx 04.07.2019, 23:16
Artykuł sponsorowany ?
z Sikora
z Sikora 04.07.2019, 14:43
PiSowiec to samo zachowanie co kaczor ta sama nagonka na ludzi.
Ma się na kim wzorować to się wzoruje w swojej małej ojczyźnie realizuje.
Wojtek
Wojtek 07.07.2019, 21:49
Skąd masz tą pewność że jest za partią rządzącą?,A w ogóle co ci nie pasuje w Pisie, przecież większość ich wybrała.Ludzie są zadowoleni i nie przeszkadzają im podwyżki żywności oraz mediów.Nie przeszkadza im pracowanie na siebie, swoją rodzine, oraz na tych co żyją z samego socjalu, normalnie symbioza.Zadłużanie kraju to też fikcja, bo inaczej by podali to w Tv.Brakuje rąk do pracy, przyjmuje się uchodźców a nie mieliśmy przyjmować ,no i ta kwota wolna od podatku którą obiecali...,
bez podpisu
bez podpisu 27.07.2019, 09:33
nie udław się tym jadem.Za PO było ci lepiej co?
dewelop
dewelop 04.07.2019, 13:44
Za dużo białego ;-)
.
. 04.07.2019, 13:58
Spoko. Niedługo się zmieni na brunatne.
ja pan
ja pan 04.07.2019, 12:11
Co za zdjęcie I sekretarz PZPR, Skarszewy rządzone jak za PRL wszyscy w strachu
Patrycja
Patrycja 04.07.2019, 10:44
Skarszewy idą powoli w stronę Starogardu.Coraz więcej marketów,żeby mieszkańcy nie jeździli do Trójmiasta czy Starogardu.Zaniedbania poprzedników widać gołym okiem.Ponad setka osób czekających na mieszkania, kogo stać na wykup od prywatnego dewelopera?.
Karolina
Karolina 04.07.2019, 11:26
Rewitalizacja obejmuje centrum miasta a co z zapomnianymi obrzeżami Skarszew.Mieszkanie prędzej dostanie menel niż porządny człowiek.Czynsze też nie należą do najtańszych, a standardy tragiczne.Znajoma mieszka w starej ruderze z mężem i dziecmi, oboje pracują ,a za sąsiadów mają taką chołotę, co tylko z socjalu potrafią ciągnąć.W zeszłym roku Skarszewscy Pisowcy chodzili i pokazywali jak wyglądają klataki schodowe nie remontowane chyba od początku komuny.
Gość
Gość 04.07.2019, 15:44
Hej Karolina jak już to "hołota" pisze się pezez "h" .
Basia
Basia 04.07.2019, 12:50
Na remonty ciągle brakuje środków, a wspólnoty muszą się zadłużać kredytami aby zrobić elewacje, czy dach.Patologia mieszka jak u Pana Boga za piecem nie musi za nic płacić,wszystko niszczy, o nic nie dba a Gops bez żadnej kontroli jeszcze im pieniądze i świadczenia wszelkiego typu przyznaje.
o
o 04.07.2019, 13:43
Ale co ci się nie podoba? Grunt , że ten na tym zdjęciu jest uśmiechnięty i zadowolony.
Tadeusz
Tadeusz 04.07.2019, 13:01
Po co ten Gops jest , chyba tylko, żeby nasze ciężko zarobione pieniądze menelstwu rozdawać.GPK tak samo kiedy tam nie wejdziesz tylko ciągle szlochają, że nie mają pieniędzy na remonty, a człowiek płaci ciężka kase za te klitki.Skoro Gpk nie ma kasy to sobie obetnijcie pensje albo zamknijcie to.Jeszcze im hale podpięli pod zakład komunalny to nigdy kasy nie będzie na nic.Gpk nie potrafi nawet egzekwować ściągalności czynszów więc o czym my mówimy.

Pozostałe