Rusza budowa pomnika w Lesie Szpęgawskim

  • 17.01.2019, 10:22
  • redakcja
Rusza budowa pomnika w Lesie Szpęgawskim

Podziel się:

Oceń:

Gmina Starogard Gdański stała się dysponentem działki, na której znajdują się groby masowe w Lesie Szpęgawskim. Stało się to w wyniku umowy podpisanej przez wójt Magdalenę Forc-Cherek i nadleśniczego Nadleśnictwa Starogard, Romana Tomczaka.

W tym roku będzie miała miejsce 80. rocznica Zbrodni w Lesie Szpęgawskim. W tym celu Urząd Gminy wraz z Urzędem Miasta przystąpił do działań mających na celu uczczenie pamięci osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.
W miejscu kaźni planuje się budowę pomnika upamiętniającego tę tragedię w postaci tablic ze znanymi nazwiskami zamordowanych oraz tablicy upamiętniającej osoby pomordowane, których nazwiska nie są znane. Pomysłodawcy pragną również przybliżyć mieszkańcom Kociewia tragiczną historię ich przodków, mieszkańców regionu.

Ścięte pnie, jak stracone życie
W 2017 roku odbył się konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu Lasu Szpęgawskiego. Komisja składająca się z przedstawicieli różnych środowisk pochyliła się nad siedmioma złożonymi pracami. Wybrano propozycję Katarzyny Ephraim. To pomnik w postaci betonowych drzew symbolizujących las, które stopniowo przechodzą w ścięte pnie, na których wygrawerowane w kamieniu zostaną znane nazwiska osób pomordowanych w kolejności alfabetycznej.
- Ścięte pnie są symbolem straconego nagle życia. Życia, które tętniło pełnią energii i zapału do działania i pracy na rzecz ojczyzny. W ten sposób chcemy upamiętnić kociewiaków i innych ludzi, którzy bez żadnej winy stracili życie już na początku wojny tylko dlatego, że byli Polakami – tłumaczy koordynatorka działań w Lesie Szpęgawskim. - Często to życie stracili, bo byli zaangażowani w działalność społeczną, samorządową, kościelną, pedagogiczną, bo przyznawali się do swojego patriotyzmu. Zginęli przez zaangażowanie na rzecz społeczności polskiej na Pomorzu, a także przez zbrodnicze założenia hitlerowskiego programu eksterminacji polskiej inteligencji, duchowieństwa katolickiego, Żydów i osób chorych psychicznie. Jesteśmy tym ludziom winni hołd. Ale też musimy wspólnie ocalić od zapomnienia te wydarzenia. Trzeba w to miejsce przyciągać więcej dorosłych, dzieci i młodzieży, by wszystkie pokolenia poznały, poczuły tragiczną przeszłość Pomorza i Kociewia. Trzeba głośno i bardzo często o tych wydarzeniach mówić, żeby nigdy więcej się nie powtórzyły – dodaje.

Pomnik gotowy na wrzesień
Pomnik ma być gotowy przed wrześniowymi uroczystościami. Warto dodać, że wydarzenie to honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda.
- To pierwszy, ale bardzo istotny krok na drodze do budowy nowego pomnika ofiar zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim. Dysponując terenem przystępujemy do realizacji zadania, którego finał będzie miał miejsce we wrześniu tego roku. Jestem przekonana, że przy współudziale i współpracy samorządów, instytucji i osób prywatnych powstanie miejsce w sposób godny czczące pomordowane tam osoby – powiedziała Magdalena Forc-Cherek.

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dalko
dalko 16.04.2019, 21:39
Przestępstwo i profanacja świętego miejsca!
Czy można bezkarnie wycinać drzewa, zastąpić je betonowymi słupami i jeszcze za to zapłacić?
Pewnie wójt chętnie wyda społeczne pieniądze, a czy zgodziłby się zapłacić z własnej kieszeni?
Jednak w najwyższym stopniu budzi obrzydzenie PROFANACJA miejsca pamięci przez WYCIĘCIE ŻYWYCH DRZEW i postawienie betonowych słupów.
Ofiary faszyzmu przewrócą się w grobie!!!
Ludzie, może jeszcze uda się to powstrzymać!
Może prokuratura coś na to poradzi.
Kociewianka
Kociewianka 28.01.2019, 22:58
Zgadzam się z wypowiedzią ,,leśnika"".Przez lat nie dbano dostateczie a teraz taki pomysł . Mojej rodzinie Wasz pomysł się nie podoba . Tam pochowani są osoby , dla nas bliskie. Mamy prawo wyrazić swoje zdanie. ZDECYDOWANIE JESTEŚMY PRZECIWko tym betonowym brzydkim drzewom. .
Gryf
Gryf 25.01.2019, 09:51
Tam zamordowano tysiące Polaków ! może Waszych przodków ? a tu żenujące osobiste wycieczki. Pamiętacie takie słowo jak GODNOŚĆ ?
awe
awe 21.01.2019, 17:37
od tego zaczynasz Magda
awe
awe 21.01.2019, 17:24
nic niemam do szpega ale ile tych pomnikow moze jednak najpierw drogi
leśnik
leśnik 21.01.2019, 17:10
A nie lepiej było posadzić prawdziwe drzewa z odpowiednią pielęgnacją niż betonować las? Drzewa przetrwają dłużej niż beton .
Lol
Lol 21.01.2019, 15:06
Brak szacunku do drugiego człowieka poraża: awe, twardogłowy, bolek, dbający - wasze teksty są nienawistne, próbujecie poniżyć człowieka, za to że wygrał wybory, nie po waszej myśli? Że olbrzymia większość mieszkańców chce takiego wójta i głosowała za? Nie odpisujcie, szczególnie jadem, zastanówcie się i rada: każdy z was może wystartować i wygrać wybory, teoretycznie oczywiście, a może próbowaliście i się nie udało? Ps. budzik się zepsuł i nikt go tu nie chciał, trzeba wiedzieć kiedy się przegrało. Hejtując bezpodstawnie wójta poniżacie gminę i tysiące wyborców.
awe
awe 21.01.2019, 12:20
najpierw zadbaj o drogi gminne
kierowca
kierowca 21.01.2019, 15:58
W samo sedno, pamięć o tych ludziach zawsze będzie żywa bez względu czy pomniki b€dą okazałe czy nie. W sytuacji kiedy na wszystko brakuje pieniędzy to chyba pomyłka. Drogi gminne są w opłakanym stanie, teraz mozna urwać zawieszenie jadąc np. z Kręga do Żabna. Przed wyborami sypnęli w dziury kamykami, które po kilu dniach były już rozjezdżone. I tyle po naprawie drogi bo przecież "w budżecie nie ma środków". A na pomniki kasa jest.
123
123 21.01.2019, 17:07
awe
Twardoglowy
Twardoglowy 18.01.2019, 23:49
Wojtowa w sprzataniu jest dobra. W Urzedzie juz sprzata. Na pierwszy ogien poszedl wyborczy przeciwnik.
jol
jol 19.01.2019, 18:21
jest największe świństwo jakie można zrobić aby zaistnieć i pokazać swoją władzę
bolek
bolek 17.01.2019, 17:05
Kociewiak sprzątać będzie Wójtowa hahah do tego ma kwalilifikacje razem z zastępcą wójta mistrza agroturystyki
ja*
ja* 17.01.2019, 17:02
z tego co widać, to jeszcze bardziej. Zupełnie nie czytelny. Ten przy szosie jest w miarę czytelny, bo obrazuje rostrzelonego człowieka z zachowniem trwałośc kręgosłupa narodu .
Kociewiak
Kociewiak 17.01.2019, 17:01
Ciekawe, czy ktoś go będzie sprzątal i dbał, czy tylko powstanie, pieniądze wydane i będzie stał zapomniany i brudny jak ten przy drodze i groby....
Ula
Ula 17.01.2019, 14:57
Po co kolejny pomnik? Czy będzie równie koszmarny jak ten co stoi przy berlince?
dbający
dbający 17.01.2019, 14:01
zobaczcie jak patrzy przy podpisywaniu w aparat, celebrytka a nie wój. Pomnik chyba nie jest najwazszy, tam juz stoi jeden pomnik i wystarczy. Autopromocja, a gdzie sprawy gminy, odpadów, dróg. Oj trzeba chyba włączyć budzik
Seba
Seba 17.01.2019, 11:34
Szanowni Państwo
Najpierw proszę zadbać o groby !! Za każdym razem gdy przyjeżdżam do mojej babci brata na grób widzę jedynie zaniedbane , nie sprzatniete groby. Nie tędy droga !! Kolejny pomnik dla .... a estetyka i porządek mogił ??
Alik
Alik 18.01.2019, 20:35
To posprzątaj u rodziny!
.
. 17.01.2019, 14:55
Święte słowa.
WIĘCEJ REKLAM
WIĘCEJ REKLAM 17.01.2019, 11:37
...do brata mojej babci...
AM
AM 17.01.2019, 10:34
Nareszcie. Nawet w naszym województwie jest wielu ludzi, którzy nie słyszeli o niemieckim ludobójstwie w Szpęgawsku. Czy też będą kompleksowe badania w celu odszukania wszystkich mogił ?

Pozostałe