Kociewski gawędziarz, Antoni Górski urodził się 30 kwietnia 1926 roku a odszedł 13 stycznia 2005 roku, przeżywszy 79 lat. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę, są w niej wiersze i gawędy pisane w gwarze kociewskiej, są wspomnienia własne i kolegów, zapisy ważnych dla autora wydarzeń, relacje i kroniki, wreszcie są rysunki i fotografie. Ale nade wszystko są gawędy i rysunki publikowane przez lata w Gazecie Kociewskiej oraz wspomnienia, które pozostały w sercach czytelników.
Swoją pierwszą gawędę, wówczas na zamówienie redakcji „Informatora Pomorskiego”, napisał Antoni Górski w 1989 roku. „Kto mógł wówczas przypuszczać, że ta przygoda z gawędą będzie trwała 11 lat” pisał później Tadeusz Majewski. Od lat '90. XX wieku Antoni Górski współpracował z „Gazetą Kociewską” regularnie pisząc gawędy w gwarze kociewskiej pod pseudonimem Wasz Kaźmniyrz.
Wzruszające pożegnania
Jak to bywa w życiu, w 2005 roku, najwięcej notatek o Kaźmniyrzu ukazało się po śmierci autora. „13 stycznia, po długiej i wyniszczającej chorobie, zmarł Antoni Górski, znany kociewski regionalista, pedagog i harcerz.” pisały lokalne gazety, przytaczając takie jak ta fragmenty mów
pogrzebowych: Druh Antoni kochał dzieci - powiedział nad mogiłą harcmistrz Piotr Falkowski. - Kochał czas spędzany z nimi. Miłował też ojczyznę. Zwłaszcza tę małą, kociewską.
Nie ma wątpliwości, że Nasz Kaźmniyrz wciąż jest obecny wśród Kociewiaków poprzez swoją twórczość. Jest wiele dowodów tej obecności. Jednym z nich jest konkurs „Recytujemy Prozę i Poezję Kociewską” przeprowadzany od lat na terenie Kociewia. Podczas jubileuszowych, trzydziestych finałowych zmagań, które odbyły się w stolicy Kociewia 23 maja 2003 roku, nadano konkursowi imię Antoniego Górskiego.
Więcej o Antonim Górskim znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej!

Napisz komentarz
Komentarze