piątek, 18 lipca 2025 15:53
Reklama

Wasz Kaźmniyrz w naszej pamięci. Minęła 90. rocznica urodzin Antoniego Górskiego

Antoni Górski, od 1989 roku tworzył pod pseudonimem Wasz Kaźmniyrz, urodził się w 1926 roku w Grabówku nieopodal Starogardu Gdańskiego. Podobnie, jak inni twórcy regionu, on także był osobą bardzo wszechstronną – pracował jako nauczyciel oraz w Domu Kultury jako instruktor, był plastykiem i folklorystą. Najbardziej znany jest jednak dzięki swojej pracy na rzecz gwary kociewskiej.
Reklama
Wasz Kaźmniyrz w naszej pamięci. Minęła 90. rocznica urodzin Antoniego Górskiego

Kociewski gawędziarz, Antoni Górski urodził się 30 kwietnia 1926 roku a odszedł 13 stycznia 2005 roku, przeżywszy 79 lat. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę, są w niej wiersze i gawędy pisane w gwarze kociewskiej, są wspomnienia własne i kolegów, zapisy ważnych dla autora wydarzeń, relacje i kroniki, wreszcie są rysunki i fotografie. Ale nade wszystko są gawędy i rysunki publikowane przez lata w Gazecie Kociewskiej oraz wspomnienia, które pozostały w sercach czytelników.
Swoją pierwszą gawędę, wówczas na zamówienie redakcji „Informatora Pomorskiego”, napisał Antoni Górski w 1989 roku. „Kto mógł wówczas przypuszczać, że ta przygoda z gawędą będzie trwała 11 lat” pisał później Tadeusz Majewski. Od lat '90. XX wieku Antoni Górski współpracował z „Gazetą Kociewską” regularnie pisząc gawędy w gwarze kociewskiej pod pseudonimem Wasz Kaźmniyrz.

Wzruszające pożegnania
Jak to bywa w życiu, w 2005 roku, najwięcej notatek o Kaźmniyrzu ukazało się po śmierci autora. „13 stycznia, po długiej i wyniszczającej chorobie, zmarł Antoni Górski, znany kociewski regionalista, pedagog i harcerz.” pisały lokalne gazety, przytaczając takie jak ta fragmenty mów
pogrzebowych: Druh Antoni kochał dzieci - powiedział nad mogiłą harcmistrz Piotr Falkowski. - Kochał czas spędzany z nimi. Miłował też ojczyznę. Zwłaszcza tę małą, kociewską.
Nie ma wątpliwości, że Nasz Kaźmniyrz wciąż jest obecny wśród Kociewiaków poprzez swoją twórczość. Jest wiele dowodów tej obecności. Jednym z nich jest konkurs „Recytujemy Prozę i Poezję Kociewską” przeprowadzany od lat na terenie Kociewia. Podczas jubileuszowych, trzydziestych finałowych zmagań, które odbyły się w stolicy Kociewia 23 maja 2003 roku, nadano konkursowi imię Antoniego Górskiego.

Więcej o Antonim Górskim znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej!

Reklama


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama