sobota, 12 lipca 2025 03:19
Reklama

Jest pomysł na renowację grobowca

Grobowiec barona von Paleske od wielu lat znajduje się w stanie ruiny. Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Szpęgawska i Pomorza ma pomysł na jego renowację. Jakie losy czekają zabytkową budowlę?
Jest pomysł na renowację grobowca

Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Szpęgawska i Pomorza, zwróciło się do nas z prośbą o ustalenie własności terenu, na którym znajduje się grobowiec barona von Paleske (przy drodze do miejsca grobów masowych w Lesie Szpęgawskim).

W stanie ruiny
- Grobowiec i jego otoczenie są w stanie ruiny. W bliskiej odległości od tego miejsca znajdują się stacje drogi krzyżowej – mówi Grzegorz Drews, przedstawiciel Stowarzyszenia. - Budynek grobowiec i teren wokół niego,  po niewielkiej adaptacji, można byłoby przeznaczyć na kaplicę rozpoczynającą stacje drogi krzyżowej oraz do personifikacji osób zmarłych w Lesie Szpęgawskim. Stowarzyszenie wspiera pomysł ks. Janusza Lipskiego, proboszcza parafii św. Wojciecha – dodaje Grzegorz Drews. - Ksiądz proboszcz zapewnił on o godnym pochówku ewentualnych zmarłych, jeżeli zostałyby one znalezione w grobowcu.
Nadleśniczy Roman Tomczak wyjaśnia iż ruiny grobowca von Peleske znajdują się na działce ewidencyjnej nr. 135/4 obrąb ewidencyjny Szpęgawsk, gmina Starogard Gdański stanowiącej  własność Skarbu Państwa w zarządzie nadleśnictwa Starogard Gdański.

Pod opieką Gminy
- Grobowiec nie jest wpisany do rejestru zabytków, natomiast ujęty jest w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Opiekę nad budynkiem sprawuje gmina Starogard Gdański, natomiast nadzór konserwatorski prowadzi Powiatowy Konserwator Zabytków – informuje nadleśniczy Roman Tomczak.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Darath 17.01.2018 21:18
Pomnik powinien zostać, buntujemy się przeciwko demontowaniu pomników Jana Pawła II w Europie, więc niedługo finał może być podobny. Dlaczego szczycimy się największym zamkiem średniowiecznym w Europie (może na świecie) oraz jedną z największych świątyń halowych w Europie (Kościół Mariacki w Gdańsku). O budowie tych zabytków podjęli decyzję Krzyżacy, których pobiliśmy w 1410 r. pod Grunwaldem, jednak do dzisiaj szczycimy się dorobkiem, który posiadamy dzięki ich decyzjom. Nie warto niszczyć żadnego dorobku historycznego. Przemyślcie.........

Reklama
Grzegorz Drwes 06.12.2015 19:24
Dziękuję Wszystkim za komentarze w tej sprawie.

09.11.2015 16:05
kurestwo niemieckie,zburzyć !!!

08.11.2015 22:45
nie idzie przerobić tego?

GEORG 07.11.2015 22:44
Ja jestem Freimaurer i von Paleske byl tez i w Starogardzie (Prußisch Stargard) sa tez Frei maurer ktorzy nie zapomna o Bracie.

07.11.2015 20:21
zburzyć i zaorać...

Reklama
07.11.2015 22:46
Napewno byles i jestes komunista

07.11.2015 16:23
nie ma nadleśnictwa starogard gdański!

07.11.2015 14:27
Personifikacja (uosobienie) jest to środek stylistyczny polegający na metaforycznym przedstawianiu zwierząt i roślin, przedmiotów nieożywionych. Do szkoły (podstawowej) autorze bo nie dziennikarzu.

07.11.2015 08:41
W 1925 roku po katastrofie kolejowej niemieckiego pocjągu pod Starogardem, polskie służby trop sprawców prowadził do pobliskiego majatku Poleske. Według ustaleń polskich słuzb dokonać sabotażu mógli dokonać polscy komuniści lub... niemieccy rewizjoniści, którym zależało na pokazaniu opinii zagranicznej przed jedną z międzynarodowych konferencji w Rapallo jak źle traktują polacy niemców podróżujących do Prus Wsch. i jak ważny dla pokoju w europie jest utworzenie kosztem ziem polskich niemieckiego korytarza. Polskie słuzby podejżewały że za tą prowokacją mógł stać sam niemiec Poleske. Ten człowiek nienawidził Polaków i dziś nmamy odbudowywać jego grobowiec. Przestanę chodzić do tego kościoła jak tam tacy księża proniemieccy, kościoła z którego ci niemcy jak Drews i Wichert pastwili się i katowali na plebani jej pierwszego proboszcza Szumana

07.11.2015 08:44
Ten ksiądz kampanię PO prowadził to co się dziwić jego poistawie

Reklama
kot 07.11.2015 18:34
Ale to jest już historia. A historię trzeba szanować i przede wszystkim wyciągać z niej wnioski. A nie burzyć i niszczyć. Gdyby przeprowadzić ankietę w Starogardzie czy mieszkańcy słyszeli o katastrofie kolejowej w 1925 roku zapewne w większości nie mieli by o tym zielonego pojęcia. Moim zdaniem jest to fajna inicjatywa i a samo miejsce mogłaby się stać atrakcją turystyczną.

tak,tak 07.11.2015 08:33
tak ,tak w samym Szpęgawsku żyją wnuki barona.Tzw" nietykalni"

zburzyć to 07.11.2015 08:23
Czy wy wiecie kto to był Poleske? To był głowny sponsor palamilitarnej organizacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Spinsorował i biesiadował po mordach w szpęgawskim lesie z mordercami mieszkańców naszego powiatu takimi jak Drews i Wichert. Biesiady u Poleskiego odbywały się zazwyczaj po zbiorowych egzekucjach Polaków. Czy ten Drews nie ma przypoadkiem jakiegoś związku z tym zbrodniarzem z okresu wojny? A co do księdza to albo brak dostatecznej wiedzy, albo też jakiś von Lipski

07.11.2015 09:19
Bóg stworzył Adama i Ewę i Polaków. Ty zapewne jesteś RDZENNYM POLAKIEM !?!?!?

07.11.2015 19:04
Napewno nie gloryfikatorem niemieckiego mordercy Polaków. O groby pomordowanych przez nich naszych rodaków nie potraficie zadbać, a grobowiec ich oprawców chcecie poddać renowacji. To jest coś obrzydliwego odbudowywać pomniki naszym oprawcom.

Reklama
Jarek 08.11.2015 00:27
[quote] Napewno nie gloryfikatorem niemieckiego mordercy Polaków. O groby pomordowanych przez nich naszych rodaków nie potraficie zadbać, a grobowiec ich oprawców chcecie poddać renowacji. To jest coś obrzydliwego odbudowywać pomniki naszym oprawcom. [/quote] Szkoda ,że to się nie rozpadło jak młyny nie było by problemu cegłę można było wykorzystać do odbudowy murów w Skarszewach Baszta SKAZAŃCÓW ZBUDOWANA Z NOWEJ CEGŁY ŻENADA CO NA TO KONSERWATOR ZABYTKÓW???????

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama