piątek, 18 lipca 2025 03:06
Reklama

O tym trzeba pamiętać - Obchody 76 - lecia Zbrodni Jaroszewskiej

W mestwinowskim lesie koło wsi Jaroszewy 25 października 1939 roku Niemcy dokonali masowej zbrodni rozstrzeliwując 39 mężczyzn podstępem zwabionych do miejscowej szkoły, skąd pod lufami karabinów  zaprowadzono ich na miejsce egzekucji w lesie.
Reklama
O tym trzeba pamiętać - Obchody  76 - lecia  Zbrodni Jaroszewskiej

W  niedzielę 18 października o godzinie 13.00 uroczystą mszą świętą uczczono pamięć zamordowanych Polaków głównie mieszkańców Jaroszew.

Warta honorowa

    Ochotnicza Straż Pożarna z Pogódek pod przewodnictwem prezesa OSP  Antoniego Borkowskiego, jak co roku wystawiła wartę honorową przy miejscu zbrodni.
    W ubiegłym roku w   75. rocznicę mordu   we wsi  Jaroszewy odbyła się uroczystość upamiętniająca  to okrutne wydarzenie.  Na ścianie frontowej  budynku starej szkoły, dokąd podstępnie zwabiono Polaków dokładnie o godzinie 11:00 odsłonięto tablicę  upamiętniającą zbrodnię.  To właśnie o  godzinie 11:00  Niemcy wyprowadzili  zebranych  w szkole  mężczyzn  pod  groźbą karabinów w eskorcie  SS i SA oraz miejscowych Niemców do przygotowanego  w lesie miejsca zbrodni odległego o około 2km od Jaroszew.
 Po pewnym czasie zaniepokojeni o los swoich bliskich mieszkańcy Jaroszew usłyszeli  odgłosy strzałów z broni maszynowej. Wtedy wszyscy zdali sobie sprawę z tego co się stało. Ich bliscy nie wrócili  do domów. Zostali zabici przez Niemców i pochowani w przygotowanym  wcześniej przez oprawców dole,który został zamaskowany ściółką leśną. .W czasie okupacji sprawa mordu w lesie była tematem tabu ze zrozumiałych względów,lecz już po wyzwoleniu  w roku 1945  ekshumowano  ofiary zbrodni    i przeniesiono  do zbiorowej mogiły na cmentarzu w Pogódkach.

Patriotyczna wieczornica
 W czasie uroczystości odbył się Apel Poległych. Ksiądz Marcin Baska  wymienił nazwiska  rozstrzelanych modląc się za dusze zamordowanych wraz z przybyłymi na mszę mieszkańcami Pogódek,  Jaroszew i Skarszew. Po  mszy  burmistrz Skarszew Jacek Pauli serdecznie podziękował strażakom z OSP Pogódki za wystawianą corocznie wartę honorową  
- Miejscem tragedii w lesie opiekują się mieszkańcy Jaroszew dbają o czystość i porządek, to z tej wsi było najwięcej zamordowanych. Co roku na mszę do lasu przybywają rodziny z dziećmi i młodzieżą. W ten sposób dbają o pamięć swoich bliskich oraz umacniają  patriotyzm wśród dzieci i młodzieży stwierdza Kazimierz Czarniecki
W świetlicy Jaroszew jak co roku odbyła się patriotyczna wieczornica dla przybyłych na mszę mieszkańców.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dziubas 27.06.2019 01:16
Brat mojej babci dwóch kuzynow i szwagier zostali rozstrzelani matka moja do drogi na Kleszczewo ich odprowadzala

Reklama
Jerzy 26.10.2015 21:26
Pamiętajmy o nich zginęli dlatego bo byli POLAKAMI na własnej ziemi.

~mariusz 26.10.2015 06:15
Brat mojego dziadka został tam zamordowany. Z kolei brat mojej babci zmuszony został do przygotowania miejsca zbrodni i ledwo sam uratował życie. Niestety tylko tyle pamiętam z opowieści matki.

Karol 25.10.2015 18:21
Dziękuję wszystkim przybyłym na mszę w lesie , w ten sposób oddaliśmy hołd zamordowanym Polakom przez Niemców ,którzy niejednokrotnie byli ich sąsiadami . Było to okrutne i bezwzględne morderstwo Listę osób przeznaczonych do rozstrzelania wykonali miejscowi Niemcy od dziecka wychowywani w nienawiści do wszystkiego co polskie . II wojna światowa ułatwiła im to zadanie aż nadto i nie ponieśli za to żadnej kary.

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama