W niedzielę 18 października o godzinie 13.00 uroczystą mszą świętą uczczono pamięć zamordowanych Polaków głównie mieszkańców Jaroszew.
Warta honorowa
Ochotnicza Straż Pożarna z Pogódek pod przewodnictwem prezesa OSP Antoniego Borkowskiego, jak co roku wystawiła wartę honorową przy miejscu zbrodni.
W ubiegłym roku w 75. rocznicę mordu we wsi Jaroszewy odbyła się uroczystość upamiętniająca to okrutne wydarzenie. Na ścianie frontowej budynku starej szkoły, dokąd podstępnie zwabiono Polaków dokładnie o godzinie 11:00 odsłonięto tablicę upamiętniającą zbrodnię. To właśnie o godzinie 11:00 Niemcy wyprowadzili zebranych w szkole mężczyzn pod groźbą karabinów w eskorcie SS i SA oraz miejscowych Niemców do przygotowanego w lesie miejsca zbrodni odległego o około 2km od Jaroszew.
Po pewnym czasie zaniepokojeni o los swoich bliskich mieszkańcy Jaroszew usłyszeli odgłosy strzałów z broni maszynowej. Wtedy wszyscy zdali sobie sprawę z tego co się stało. Ich bliscy nie wrócili do domów. Zostali zabici przez Niemców i pochowani w przygotowanym wcześniej przez oprawców dole,który został zamaskowany ściółką leśną. .W czasie okupacji sprawa mordu w lesie była tematem tabu ze zrozumiałych względów,lecz już po wyzwoleniu w roku 1945 ekshumowano ofiary zbrodni i przeniesiono do zbiorowej mogiły na cmentarzu w Pogódkach.
Patriotyczna wieczornica
W czasie uroczystości odbył się Apel Poległych. Ksiądz Marcin Baska wymienił nazwiska rozstrzelanych modląc się za dusze zamordowanych wraz z przybyłymi na mszę mieszkańcami Pogódek, Jaroszew i Skarszew. Po mszy burmistrz Skarszew Jacek Pauli serdecznie podziękował strażakom z OSP Pogódki za wystawianą corocznie wartę honorową
- Miejscem tragedii w lesie opiekują się mieszkańcy Jaroszew dbają o czystość i porządek, to z tej wsi było najwięcej zamordowanych. Co roku na mszę do lasu przybywają rodziny z dziećmi i młodzieżą. W ten sposób dbają o pamięć swoich bliskich oraz umacniają patriotyzm wśród dzieci i młodzieży stwierdza Kazimierz Czarniecki
W świetlicy Jaroszew jak co roku odbyła się patriotyczna wieczornica dla przybyłych na mszę mieszkańców.
O tym trzeba pamiętać - Obchody 76 - lecia Zbrodni Jaroszewskiej
W mestwinowskim lesie koło wsi Jaroszewy 25 października 1939 roku Niemcy dokonali masowej zbrodni rozstrzeliwując 39 mężczyzn podstępem zwabionych do miejscowej szkoły, skąd pod lufami karabinów zaprowadzono ich na miejsce egzekucji w lesie.
- 25.10.2015 08:57 (aktualizacja 21.08.2023 17:35)

Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze