piątek, 18 lipca 2025 18:12
Reklama

Ewaluacja pracowników – do czego się przydaje?

Ewaluowanie, czyli ocenianie pracowników z jakości wykonywanych przez nich obowiązków bywa bardzo przydatne, niezależnie od branży. Pozwala zaplanować nie tylko rozwój samego pracownika, lecz również całej firmie. W dłuższej perspektywie czasu stanowi zaś wskaźnik progresu przedsiębiorstwa.
  • 07.09.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ewaluacja pracowników – do czego się przydaje?

Ocena efektywności działań

Ocena efektywności działań pracownika powinna być przeprowadzana cyklicznie. Inicjacją tego procesu może być wzmianka już na etapie rozmowy rekrutacyjnej bądź nawet w szczegółach oferty dotyczącej pracy zamieszczonej np. na Pracuj.pl. Zatrudniony wówczas zdaje sobie sprawę, iż będzie oceniany z tego jak szybko i jak dokładnie wykonuje swoje obowiązki. Co więcej, ewaluacji powinna podlegać również postawa pracownika oraz jego wiedza.

 

Kto powinien przeprowadzać ewaluację pracownika?

Proces ewaluacji powinna przeprowadzać kompetentna osoba z działu HR firmy bądź pracownik wyznaczony do tego. Najlepiej, jeżeli posiada on odpowiednie kompetencje i wiedzę na temat m.in. samego zakładu pracy i specyfiki pracy. Ewaluację może przeprowadzić również sam pracodawca, jednak w firmach o znacznej załodze może to być znacznie bardziej problematyczne. Ciekawym sposobem jest również ankieta wypełniana przez menadżerów i liderów poszczególnych działów, a także, w niektórych przypadkach, innych pracowników.

 

Co daje ewaluacja pracownika?

Ewaluacja pracownika niesie ze sobą szereg zalet nie tylko dla działu HR, lecz całej firmy. Przede wszystkim określa stopień zaangażowania w powierzone obowiązki pracownika. Ponadto, uwypukla na przestrzeni czasu osiągnięcia i porażki zatrudnionego oraz zestawia je ze sobą. Co więcej, stanowi podwalinę pod prognozy dotyczące dalszego rozwoju konkretnego pracownika, jak i całego działu. Zebranie danych z wielu ewaluacji pozwala określić strategię rozwojową dla całej firmy z konkretnymi wytycznymi postępowania. Dzięki temu wdrażanie m.in. szkoleń jest szybsze i precyzyjniejsze.

--- Artykuł sponsorowany ---


KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama