piątek, 18 lipca 2025 03:59
Reklama

Muzyką chwalą Boga - XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel

KOCIEWIE/OSIEK. Już po raz XIV w Osieku rozbrzmiała muzyka chrześcijańska Gospel. muzyka Gospel jest nadzieją dla Kościoła i szansą na przyciągnięcie młodych. Czujemy się wszyscy jak jedna wielka rodzina. Uczymy się przekazywać myśli, słowa, tutaj rodzą się prawdziwe przyjaźnie.
Reklama
Muzyką chwalą Boga - XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel
Uczestnicy warsztatów wokalno - artystycznych i tysiące osób, które mogły uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym, podkreślają niesamowitą atmosferę i moc wrażeń. Na tegorocznym festiwalu wystąpili również Grzegorz Wilk, artysta znany z programu „Jaka to melodia?” i bracia Cugowscy. Mszy św. - na zakończenie festiwalu - przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.

Festiwal muzyki chrześcijańskiej Gospel w Osieku od wielu lat jest jednym z największych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Muzyka ta cieszy się coraz większą popularnością i z roku na rok zwiększa się grono jej miłośników. Jedną z osób, która od początku wspierała festiwal, był zmarły tragicznie Marszałek Maciej Płażyński.
    Marszałek Płażyński zawsze tu był i na wspierał – mówi ks. dr Zdzisław Ossowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel w Osieku. - Chcemy wesprzeć inicjatywę zmarłego tragicznie Marszałka i wesprzeć inicjatywę społeczną ustawy repatriacyjnej. Każdy kto chce może złożyć podpis i w ten sposób pomóc naszym rodakom na Wschodzie – przekonywał ks. Ossowski.

Tutaj rodzą się przyjaźnie
Muzyka Gospel odważnie chwali Boga. W XXI wieku może stać się nową i niezwykle skuteczną metodą ewangelizacji. Młodzi ludzie, których zapytaliśmy o to, dlaczego tu są podkreślali, że są po to aby świadczyń o Bogu i wartościach chrześcijańskich.
    Jestem tutaj po raz pierwszy, ale atmosfera jest niesamowita – podkreśla Anna Burka, z Trójmiasta. - Najważniejszy w tym wszystkim jest wielbienie Boga.
Wtóruje jej również inna jej rówieśniczka Anna Białowąs. Z kolei Karolina Strzelecka podkreśla, że uczucia uczestników są autentyczne.
    Do tej pory zazwyczaj coś mi wypadało i choć chciałam, nie mogłam tutaj przyjechać – wyjaśnia Ania. - Na pewno będę wracać tutaj co roku.
    Ktoś mógłby zarzucić, że jest to robione wszystko pod publikę – mówi z kolei Karolina Strzelecka. - Ja jestem jednak zupełnie innego zdania. Bardzo to wszystko przeżywam, jest to prawdziwe i autentyczne.
Wielu podkreśla, że muzyka Gospel jest nadzieją dla Kościoła i szansą na przyciągnięcie młodych.
    Muzyka Gospel to nowe podejście, porywa i przybliża młodych ludzi – przekonuje Sebastian Makowski.
    Czujemy się wszyscy jak jedna wielka rodzina. Robimy to naprawdę od serca - podkreśla Katarzyna Leśniewska. - Uczymy się przekazywać myśli, słowa, rodzą się tutaj prawdziwe przyjaźnie.

Msza centrum festiwalu
Niedzielną Eucharystię kończącą festiwal sprawował biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Hierarcha w homilii nie tylko przybliżył wiernym postać św. Rocha, którego obchody odpustu obchodzono ale mówił, także o współczesnych znakach czasu.
    Św. Roch jest postacią wyjątkową. Posiadał szczególny charyzmat miłości bliźniego – mówił bp Jan Bernard Szlaga, ordynariusz pelpliński.- Jest postacią bardzo skromną, ale również świętym na nasze czasy. Możemy go śmiało nazwać patronem równowagi ekologicznej, harmonii jaka powinna rodzić się i trwać między Bogiem, człowiekiem a przyrodą – podkreślił hierarcha. - Roch jawi się zatem jako bohater pozytywny z posłaniem mocy i siły, służeniem i pomocy drugiemu człowiekowi.
Nie zabrakło również odwołań do sytuacji współczesnej, do katastrofy Smoleńskiej, serii powodzi jaka nawiedziła Polskę w tym roku. Biskup Szlaga odniósł się również do sytuacji pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu.
    Ostatnio obserwujemy tyle zamieszania wokół Krzyża w Warszawie – mówił bp Szlaga. - Wynika ono z tego, że nie jest on jednoznacznie odczytany. Zawsze i wszędzie Krzyż pozostaje Chrystusowym znakiem!
Podczas tej uroczystej Mszy św. wykonano specjalnie na tę okazję skomponowaną Missa Assumptionis (komp. Bartosz Chajdecki, sł. Monika Partyk).
Kolejny festiwal już za rok, już dzisiaj można się spodziewać, że piętnaste, jubileuszowe spotkanie będzie miało wyjątkową formę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tamro 25.08.2010 11:31
naprawde malo ludzi,na ciemnogrodzie to dopiero byla zabawa...szkoda ze juz nie ma takiej imprezy..

Reklama
stg 25.08.2010 09:33
brakuje ciemnogrodu i cejrowskiego oj brakuje

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama