Tu rodzą się… Gwiazdki - Starogard Gd. zyskał nową atrakcję turystyczną

  • 27.07.2022, 13:45
  • UM Starogard/art. spons.
Tu rodzą się… Gwiazdki - Starogard Gd. zyskał nową atrakcję turystyczną

Podziel się:

Oceń:

Ze Stolicy Kociewia pochodzi wielu odnoszących sukcesy w kraju i na świecie ludzi kultury, czy sportu. Wymienić można chociażby Kazimierza Deynę, Oktawię Nowacką, Pawła Papke, Remigiusza Grzelę, Dorotę Landowską, Anię Szarmach. Właśnie dlatego już od dawna Starogardowi Gdańskiemu przyświeca hasło „Tu rodzą się gwiazdy”. Od sierpnia 2021 r. miejską maskotką jest Gwiazdek – uśmiechnięta postać przypominająca gwiazdę, ubrana najczęściej w turkusową koszulkę polo. Teraz w Starogardzie pojawiły się wykonane na jej wzór mosiężne figurki. 21 lipca oficjalnie odsłonił je Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. Towarzyszyły mu dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 5 im. Janusza Korczaka i Niepublicznego Przedszkola „Plastuś” oraz oczywiście sam Gwiazdek.

Figurki Gwiazdka umieszczone zostały w dwóch miejscach. Pierwsza z nich stanęła przy dworcu kolejowym. To figurka Gwiazdka Podróżnika, który trzyma walizkę. Drugi jest Gwiazdek Wędkarz. Usiadł na moście w Parku Miejskim, gdzie łowi ryby.

– Od roku jest z nami miejska maskotka – Gwiazdek, która nawiązuje do przyświecającego nam hasła „Tu rodzą się gwiazdy”. Teraz poszliśmy o krok dalej i umieściliśmy w mieście stworzone na podstawie jej wyglądu figurki. Tym samym Starogard Gdański zyskał kolejną atrakcję turystyczną. Oczywiście nie zamierzamy poprzestać na dwóch Gwiazdkach. Chcemy, by w Starogardzie było ich dużo, dlatego do współpracy zapraszamy instytucje, stowarzyszenia, czy przedsiębiorców – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Pomysł stworzenia dodatkowej atrakcji turystycznej powiązanej z hasłem „Tu rodzą się gwiazdy” pojawił się podczas prac nad maskotką miejską. W zeszłym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem LOT „Kociewie”, które złożyło do Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim oferty na „Małe Granty” udało się stworzyć dwie figurki z mosiądzu, które mają być ciekawą atrakcją dla turystów i mieszkańców.

Ich wykonawcą jest lokalny artysta – rzeźbiarz Piotr Tyborski, który współpracując z Wydziałem Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański oraz Stowarzyszeniem LOT Kociewie, na podstawie wyglądu maskotki Gwiazdka, stworzył ostateczny wizerunek figurek.

Termin prezentacji figurek nie został wybrany przypadkowo. Jak podaje serwis Urania.edu.pl w dniach 18 lipca – 21 sierpnia nad Polską zaobserwować można zjawisko tzw. „spadających gwiazd”. 21 lipca dwie spadły w naszym mieście, ale to nie koniec…

Odsłonięciem figurek Miasto zainaugurowało akcję „Gwiazdkujemy Starogard”, w ramach której planuje stworzyć ich więcej. Każda kolejna rzeźba może mieć swoich patronów i sponsorów. Zachęcamy instytucje oraz przedsiębiorców do kontaktu z Wydziałem Informacji Społecznej pod adresem mailowym: [email protected]

Historię Gwiazdka Podróżnika i Gwiazdka Wędkarza lepiej poznać można skanując kod QR z tabliczki przy każdej z figurek oraz na stronie internetowej starogard.pl w zakładce „Dla turystów” – „Gwiazdkujemy Starogard”. Wydział Informacji Społecznej przygotował także specjalną animację.

Januszowi Stankowiakowi, w odsłonięciu figurek "Gwiazdka" towarzyszyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 5 im. Janusza Korczaka i Niepublicznego Przedszkola „Plastuś” oraz oczywiście sam Gwiazdek.

 

UM Starogard/art. spons.

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bolo
bolo 02.08.2022, 09:05
panie Stankowiak, jak pan już przyszedł pod ten dworzec to mógł pan sobie wejść do kibla, a także obejść cały budynek! Może zobaczyłby pan jak ta buda wygląda. Jest na dobrej drodze aby wrócił jej stan sprzed remontu.
andrzej
andrzej 03.08.2022, 07:46
To prawda! dworzec i cała aleja wojska to bubel budowlany !!! Chodniki są krzywe, płyty się ruszają, podczas deszczu tworzą się kałuże, w fugach miedzy płytkami rośnie zielsko ! A budynek dworca zaczyna się sypać ! Ściany pękają farba odpada. Brak profesjonalnego sprzątania ! Słowem wszystko się dekapitalizuje ! A kible??? Strach wchodzić i korzystać ! A do tego wszystkiego straż miejska na miejscu. Nic dodać nic ująć !
Michasia
Michasia 01.08.2022, 11:17
Tania rozrywka dla ubogich
antywszystko
antywszystko 01.08.2022, 13:15
jak się okaże ile wziął twórca tych figurek to może się okazać że wcale nie taka tania ... nasza władza ma gest i jest mecenasem "sztuki" uprawianej przez jej przy***sów
antywasz
antywasz 01.08.2022, 09:37
kolejny raz małpowanie za innymi nic innowacyjnego odkrywczego za to pewnie jakiś koleś autor samych figurek przytulac będzie kase za kazdego kolejnego potworka
maqtasposampas
maqtasposampas 03.08.2022, 06:49
no ale kto tam ma być kreatywny? grajek, trep czy jaszczomb co go nawet ze śmieci wyrzucili? albo jakieś naczelniki z nadania?
Natalia
Natalia 30.07.2022, 06:36
A myslałam że nową atrakcją jest miejsce w UWADZE bez kolejki .
Asdfghjkl
Asdfghjkl 29.07.2022, 13:12
Tutaj RODZILY sie gwiazdy, teraz zostali zabojcy, patusy i cpuny, atrakcją powinno byc kociewskie centrum zdrowia, potocznie zwane umieralnia a naszym symbolem powinna byc biedronka ktora zaraz stanie w kazdym mozliwym miejscu w Starogardzie 🤣
Valon z Koniony
Valon z Koniony 28.07.2022, 18:48
Wygląda jak kalka gdańskich Hewelionów
kalimalistanekewa
kalimalistanekewa 01.08.2022, 09:39
nawet sie nie kryją ze małpujaza wroclawskimi krasnalami a kasa dla ziomka od gwiazdek będzie się zgadzać tak jak kasa za zasypanie dziury na rynku dla biznesmena ze wdy
Qwerty
Qwerty 28.07.2022, 17:39
Po ostatnich przyjazdach różnorakiej telewizji stwierdzam iż rodzą się tak ale [email protected]
Już mnie ktoś tu musiał
Qwerty
Qwerty 28.07.2022, 13:34
Po ostatnich przyjazdach różnorakiej telewizji stwierdzam iż rodzą się tak ale Qwerty
Koń z Valony
Koń z Valony 28.07.2022, 08:31
W słowniku ludzi cywilizowanych nie ma słów dostatecznie obelżywych, żeby opisać co tu się [email protected]

Pozostałe