UWAGA! Możliwe silne burze, ulewny deszcz i grad o średnicy do 2 cm

  • 28.06.2022, 10:07
  • Źródło: Pomorski Alarm Pogodowy, Bartek Zastawny
 UWAGA! Możliwe silne burze, ulewny deszcz i grad o średnicy do 2 cm Pomorski Alarm Pogodowy/ Tomek Szcząchor

Podziel się:

Oceń:

We wtorek (28.06) spodziewamy się na Pomorzu miejscowych burz. Głównym zagrożeniem będzie ulewny deszcz, a w mniejszym stopniu punktowo silny wiatr oraz grad do 1-2 cm.

Już z samego rana obserwujemy mocno uwodnione burze w rejonie Koszalina, Bobolic, Szczecinka, czy Barwic (zachodniopomorskie). W kolejnych godzinach powinniśmy obserwować rozwój lokalnych burz nad Kaszubami. W ciągu dnia warunki burzowe postępować będą na wschód, wraz z przemieszczającym się chłodnym frontem atmosferycznym.

Komórki będą poruszać się równolegle do strefy frontowej z południa na północ. Ze względu na powolny ruch stref opadowych, istotnie podwyższoną wodność atmosfery oraz ryzyko formowania się gdzieniegdzie układów typu training storms (burz wędrujących jedna za drugą), głównym zagrożeniem będą dziś miejscowe podtopienia i zalania. W mniejszym stopniu, w związku ze spodziewanym silną rozbudową pionową chmur Cumulonimbus oraz prognozowanymi niedosytami wilgotności względnej w środkowej troposferze, nie można wykluczyć wystąpienia jednego-kilku zjawisk microburst. Wiążą się one z pojawieniem się krótkotrwałego, lecz silnego lub bardzo silnego wiatru na małym obszarze, tj. w obrębie działania prądu zstępującego komórki burzowej.

Lokalnie możliwy grad do 1-2 cm średnicy. Niewykluczone będzie dziś także pojawianie się lejków kondensacyjnych lub jednej krótkotrwałej trąby lądowej (ang. landspout), niezwiązanej z superkomórką burzową

Warto podkreślić, że komórki burzowe będą pojawiać się miejscami, a wydanie prognozy nie jest jednoznaczne z tym, że burza pojawi się w danej miejscowości. Jest to zakreślony obszar, w którym burze mogą się rozwijać lokalnie. Ciężko dziś przewidzieć strefę, która cechować się będzie największą aktywnością, jednak potencjalnie najgroźniejsze warunki obejmują obszar, który zaznaczyliśmy kolorem pomarańczowym. W związku z tym, tam ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk jest naszym zdaniem największe. Nie oznacza to jednak, że burz będzie tam najwięcej.


 

Źródło: Pomorski Alarm Pogodowy, Bartek Zastawny

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

piśtop
piśtop 29.06.2022, 15:30
burza to jest codziennie w nocnikach na wiejskiej
meteo
meteo 28.06.2022, 11:33
może wreszcie zmyje szarańczę i innych politycznych szkodników
sałata
sałata 28.06.2022, 13:01
a skarlony to leczy i bada
temida
temida 29.06.2022, 19:22
już niedługo będzie badał siebie , bo wkrótce sąd , oby niezawisły określi jakiej płci jest balbina , na dziś wszyscy wiedzą ale jest to tajemnica poliszynela i wtedy nie będzie już rechotał w temacie lgbt , bo z niego będzie rechot i beka...

Pozostałe