Wypadek podczas prac polowych. Maszyna wciągnęła rolnikowi rękę

  • 20.06.2022, 14:02
  • redakcja
Wypadek podczas prac polowych. Maszyna wciągnęła rolnikowi rękę KP PSP Starogard

Podziel się:

W niedzielę w godzinach późnopopołudniowych w miejscowości Trzcińsk doszło do groźnego wypadku. Podczas prac prowadzonych na jednym z pół, maszyna rolnicza wciągnęła mężczyźnie rękę. Poszkodowany trafił śmigłowcem do szpitala.

Do wypadku doszło 19 czerwca o godzinie 17.04. Na miejsce zdarzenia zadysponowano straż pożarną i pogotowie ratunkowe. Jak informują strażacy, prasa ciągnika rolniczego wciągnęła mężczyźnie rękę. Podczas prowadzonych działań podjęto decyzję o zadysponowaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po udzieleniu poszkodowanemu pomocy na miejscu rolnik trafił śmigłowcem do szpitala.

Pracuj z głową
Każdego roku podczas prac rolnych dochodzi do wielu wypadków, w których poszkodowani tracą zdrowie lub życie. Rutyna oraz przyzwyczajenia niejednokrotnie wygrywają ze zdrowym rozsądkiem i zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Do najczęstszych przyczyn wypadków podczas prac rolniczych możemy zaliczyć pośpiech, przemęczenie, nieprawidłową organizację pracy, czy lekceważące podejście do zasad bezpieczeństwa.

Wszelkie prace i drobne naprawy przy maszynach rolnych należy wykonywać przy zgaszonym silniku. W przeciwnym wypadku chwila nieuwagi może doprowadzić do niewyobrażalnej tragedii!

- Szczególnie należy zwracać uwagę na dzieci i młodzież wykonującą prace polowe. Z uwagi na małe doświadczenie ich praca zawsze powinna być nadzorowana przez osoby dorosłe. Jeszcze większą uwagę należy zwrócić na najmłodszych, którzy bawiąc się na podwórku, mają dostęp do sprzętu rolniczego znajdującego się na posesji. Pamiętajmy: sprzęt rolniczy powinien być odpowiednio zabezpieczony i unieruchomiony. Nigdy nie należy pozostawiać małych dzieci bez opieki – apelują eksperci badający przyczyny wypadków na roli. - Aby uniknąć przykrych zdarzeń, których konsekwencje mogą być nieodwracalne, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględniając przerwy na wypoczynek, a co najważniejsze rozsądnie i poważnie podchodźmy do zasad bezpieczeństwa - dodają.

Klucz do bezpieczeństwa
Apelujemy do rolników korzystających z maszyn rolniczych, aby pamiętali, że niestosowanie się do pewnych zasad oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Do kierujących pojazdami, aby pamiętali, że zwłaszcza w okresie letnim na drogach można często napotkać przemieszczające się maszyny rolnicze i by w związku z tym zachowali szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów, wyobraźnia oraz wzajemny szacunek na drodze jest kluczem do bezpieczeństwa.


 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (0)


Pozostałe