Podładuj się w PODpunkcie

  • 01.05.2022, 14:20
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Podładuj się w PODpunkcie UM Starogard

Podziel się:

Oceń:

W Starogardzie pojawiły się dwie stacje solarne. Jedna stanęła w Parku Nowe Oblicze, druga w okolicy dworca PKP. Umożliwiają bezpłatne ładowanie smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Na pomysł, by je zainstalować, wpadli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Maksym Domkowski i Antoni Rogowski.

- Celem naszego projektu pn. „PODpunkt” jest promocja zielonej energii poprzez ukazanie jej zalet. Stacja solarna umożliwia darmowe korzystanie z energii wyprodukowanej w sposób bezpieczny dla środowiska i jest dobrym sposobem na przekonanie do niej mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Coraz powszechniejsze korzystanie z OZE pozytywnie wpływa też na jakość otaczającego nas środowiska – wyjaśnia Antoni Rogowski.

- Obracamy się głównie wśród młodzieży, dla której ważny powinien być temat ochrony środowiska, chociażby ze względu na przyszłe warunki, w jakich przyjdzie nam żyć. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób najlepiej dotrzeć do rówieśników z naszymi działaniami.  Myśląc o tym, co każdy z nas posiada i co obecnie jest dla niego ważne, od razu do głowy przyszły nam telefony komórkowe. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt, aby przybliżyć temat energii odnawialnych i w taki sposób zrodził się pomysł instalacji stacji solarnych. Smartfony służą nam nie tylko do komunikacji, ale również jako karty płatnicze czy dokumenty, dlatego tak ważna jest możliwość korzystania z dostępnych funkcji, nie martwiąc się o spadający poziom naładowania baterii – dodaje Maksym Domkowski

Koszt instalacji jednej stacji to przeszło 12 tys. zł. Pomysłodawcy zwrócili się o wsparcie do wielu instytucji, organizacji i przedsiębiorstw - również do Prezydenta Miasta. Janusz Stankowiak w ramach inicjatywy lokalnej wsparł projekt licealistów pn. „PODpunkt” kwotą 2 tys. zł. Uczniowie dzięki swoim przekonaniom, uporowi, ciężkiej pracy i konsekwencji zebrali środki na zakup nie tylko jednej ale dwóch stacji.

 

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

genesis
genesis 06.05.2022, 06:29
i bach rosnie kolejne pokolenie celebrytow do fotek pozujących pracą nie skalanych
Sławek EU07
Sławek EU07 02.05.2022, 19:18
Panele solarne są dość delikatne i łatwo je zniszczyć, wystarczy kamień. Tak więc czy ten obiekt jest zabezpieczony przed wandalizmem?

Pozostałe