Zanim powielisz informacje, najpierw ją sprawdź! Policja ostrzega przed FAKE NEWSAMI!

  • 31.03.2022, 14:20
  • Źródło: KPP Starogard
Zanim powielisz informacje, najpierw ją sprawdź! Policja ostrzega przed… KPP Starogard

Podziel się:

Oceń:

Policjanci ostrzegają przed pojawiającymi się w sieci fake newsami i informują, że przekazywanie takich niesprawdzonych informacji jest nieodpowiedzialne i może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Przekazując dalej tego typu informacje możemy stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie. Dlatego zanim puścimy informację dalej, najpierw ją sprawdźmy! Zachowujmy też czujność i weryfikujmy każdą zbiórkę, którą chcemy wesprzeć, a o każdej niepokojącej sytuacji zaalarmujmy policję dzwoniąc na numer 112.

Co jakiś czas słyszymy o krążących w Internecie plotkach na temat wojny w Ukrainie i obywatelach Ukrainy przebywających na terenie Polski. M.in. na początku marca br. lubelscy policjanci dementowali szerzone w mediach społecznościowych fake newsy dot. gwałtów, napaści i plądrowania mieszkań na terenach przygranicznych. Dementując te pseudoinformacje policjanci podkreślali, że takich zdarzeń nie odnotowali, a zwłaszcza zdarzeń kryminalnych, których mieliby się dopuszczać uchodźcy. Pojawiają się także inne fake newsy zniechęcające Polaków do obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli uciekać z ogarniętego wojną kraju.

Policjanci ostrzegają! Powielanie takich informacji bez żadnej weryfikacji jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz może prowadzić do paniki, a ta doprowadzić do nieprzewidzianych i niebezpiecznych zdarzeń! Warto sobie uświadomić, że świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie! Przekazując tego typu niesprawdzone informacje możemy stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie.

Wojna na Ukrainie spowodowała też, że organizowana jest ogromna ilość różnych akcji pomocowych i zbiórek dla tego kraju. Niestety na tym polu także działają oszuści. „Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut” – alarmuje CERT Polska. Zalecamy, aby w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, tylko teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji, jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją.

Zachowujmy czujność i weryfikujmy każdą zbiórkę. Nie klikajmy w podejrzane linki, bo możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Jeśli wydaje nam się, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej innym osobom. Pomagajmy tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony oraz konta.

 

Źródło: KPP Starogard

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gagarin
gagarin 03.04.2022, 07:52
tutaj każda wiadomość jest "z kosmosu" , więc trolle wszelkiej maści WON .
gagarin
gagarin 03.04.2022, 08:02
czyli ja muszę się stąd wynosić , czas kupić bilet na wschud
Hahaha
Hahaha 01.04.2022, 10:52
Ahahahhahahahahahahhahaha kociewiak piszacy o fake newsach. No nie wierze. Hahahaha
anty "Hahaha"
anty "Hahaha" 01.04.2022, 11:19
Ahahahhahahahahahahhahaha "Hahaha" piszacy o fake newsach. No nie wierze. Hahahaha
pijany trol
pijany trol 01.04.2022, 09:10
wieżcie tylko mi , tylko ja jestem wiarygodnym żródłem informacji !
knur
knur 01.04.2022, 10:40
znowu sie potszywasz , brodaty srollu !
Grzegorz Psikotas
Grzegorz Psikotas 31.03.2022, 20:54
A jeśli gazety piszą o sukcesach tego rządu a widzę gołym okiem , że jest padaczka tego rządu to kto tu fake newsy zapodaje?
Odpowiedź na pytanie
Odpowiedź na pytanie 31.03.2022, 21:54
Ty
Grzegorz
Grzegorz 31.03.2022, 16:09
Zmierzamy w stronę poprawności politycznej i cenzury!!.Każda informacja która nie pochodzi z oficjalnego zródła czytaj właściwe tvp, tvn, media ze stacji paliw to będzie fake news a osoba którą ją rozpowszechnią będzie pociągnięta do odpowiedzialnosci.Maseczki się skończyły to na tapetę wezmą rozsiewaczy plotek.Szczególnie wezmą pod lupę osoby krytykujące gości.Pamiętam czasy cenzorów jak i korespondentów wojennych którzy narażali się aby przekazać informacje z jednej jak i drugiej strony konfliktu, a dzisiaj ludziom wystarczy to co przekazuje 1 strona.Skoro powiedzieli że u nich jest tyle strat a u przeciwnika tyle to 95% społeczeństwa bierze to jak prawdę objawioną.Stop cenzurze !!!!.
Janusz Kotas-Chojecki
Janusz Kotas-Chojecki 31.03.2022, 16:13
Wystarczy nie być debilem i sprawdzać pochodzenie informacji, żeby odróżnić kłamstwo od prawdziwych informacji. Niestety większość ludzi jest na to za głupia.
Beata
Beata 31.03.2022, 17:15
Oświadczenie rzecznika msz, że jesteśmy Sługami Narodu Ukraińskiego to też fake news?.
wszędzie trolle
wszędzie trolle 31.03.2022, 19:20
Ruble na koncie się zgadzają? ;p
@
@ 03.04.2022, 12:19
Jakie Ruble?, przecież twoja stara w naturze wszystkim wypłaca, ewentualnie w grę wchodzą hryny i złotówki z różnych organizacji.
@
@ 03.04.2022, 12:23
a co to jest "hryna", nieuku? skończyłeś chociaż podstawówkę?
@
@ 03.04.2022, 12:36
Ja skończyłam, ale ty musiałeś aż do Polski przyjechać żeby liznąć wykształcenia, no cóż dają wszystko za darmo to trzeba korzystać.Zdziwione towarzystwo odwiedza salony kosmetyczne, fryzjerskie i inne firmy usługowe,a na końcu nie wie dlaczego chcą od nich za to pieniędzy, przecież w Polsce wszystko miało być za free dla gości.
Uwaga putinowski troll!
Uwaga putinowski troll! 03.04.2022, 13:54
!!!
Tańczący z trollami
Tańczący z trollami 31.03.2022, 17:39
na pewno Beata? a nie np. Grzegorz?
Beata i Grzegorz
Beata i Grzegorz 31.03.2022, 19:35
Tańczący z trollami oraz wszędzie trolle to ta sama osoba, wstyd się przyznać ale niestety nasz syn, który uprawiając miłość z przypadkowymi partnerami zaraził się chorobami wenerycznymi , które doprowadziły do ciężkiej i nieuleczalnej choroby psychicznej.Aktualnie przebywa w zamkniętym ośrodku i jak widać trzeba go pozbawić też dostępu do internetu.
wracz
wracz 03.04.2022, 07:54
i ten weneryk jeszcze żyje , kto go sponsoruje pieskow z ławrowem ???
wracz
wracz 03.04.2022, 08:01
hehe , to było o mnie
mors
mors 03.04.2022, 09:22
ciekawe , że ci jeszcze paluchy nie odpadły trędowaty srollu , lenin też był wenerykiem
wójek lenin
wójek lenin 03.04.2022, 11:45
no właśnie , ty brodaty srollu !
@
@ 03.04.2022, 12:03
świńska trollowata weneryczna padlina , fuj ścierwo
@
@ 03.04.2022, 12:16
ładnie się opisałem , co nie ?
Adolf Putin
Adolf Putin 03.04.2022, 12:21
towarzyszu , co wy sobie za cyrki urządzacie ? macie konstruktywnie trollować , a nie bełkotać , jak pijany ruski żołdak !!!
to ja
to ja 31.03.2022, 14:45
A ja tam TVP nie wierzę !

Pozostałe