Policja ostrzega przed oszustami i naciągaczami

  • 29.03.2022, 11:43
  • redakcja
Policja ostrzega przed oszustami i naciągaczami

Podziel się:

Oceń:

W najbliższym czasie będzie następował dalszy rozwój naziemnej telewizji cyfrowej. Wiąże się to między innymi ze zmianą sposobu nadawania sygnału poprzez rezygnację z dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. W związku z czym konieczna będzie wymiana starszych odbiorników cyfrowych (telewizory i dekodery) na zgodne z wprowadzanym systemem nadawania. Brak obrazu na starej generacji urządzeniach wymusza na nas zakup odpowiedniego dekodera lub wymianę odbiornika telewizyjnego na nowy. Wiedzą o tym oszuści i naciągacze, którzy mogą wykorzystać ten fakt, aby wzbogacić się cudzym kosztem. Nie dajmy się zwieść nieuczciwym akwizytorom, sprzedawcom oferującym do sprzedaży odbiorniki niezgodne z nowym standardem czy też wyłudzającym wrażliwe dane osobowe.

Od pewnego czasu na terenie naszego kraju stopniowo wyłączany będzie dotychczasowy sygnał telewizji naziemnej. Jest on zastępowany nowym, bardziej efektywnym sygnałem cyfrowym. Do jego odbioru potrzebny jest telewizor lub odrębny dekoder zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Wsparcie finansowe
Aby złagodzić skutki społeczne związane ze zmianą standardu nadawania, opracowany został rządowy program dofinansowania. Zgodnie z założeniem będzie ono przysługiwało osobom, których sytuacja materialna gospodarstwa domowego uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego. Więcej informacji na stronie DVB-T2: Nowa telewizja cyfrowa.

Oszuści i nieuczciwi sprzedawcy
Wiedzą o tym oszuści i nieuczciwi akwizytorzy, którzy powołując się na nieprawdziwe informacje, mogą namawiać do kupna odbiorników, czy podpisywania umów w celu wyłudzenia wrażliwych danych osobowych. Należy również szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach. W związku z programem dofinansowania mogą pojawić się pewne nadużycia ze strony nieuczciwych osób, które będą próbować podszywać się pod sprzedawcę i wyłudzać wrażliwe dane osobowe lub oferować sprzedaż sprzętu nieprzystosowanego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w nowym standardzie. W szczególności obawy te dotyczą okresu marzec - lipiec 2022 r., tj. czasu, w którym będą następowały przełączenia sygnału nadawania.

Policjanci ostrzegają
Funkcjonariusze ostrzegają przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Aby nie stać się ofiarą oszusta, warto udać się do zaufanego sprzedawcy sprzętu RTV, który udzieli nam fachowej porady. Można też poszukać na ten temat bliższych informacji w Internecie, telewizji czy lokalnej prasie. Pamiętajmy, że oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.


Zmiana standardu nastąpi w czterech etapach:
    • I od 28 marca 2022 r.,
    • II od 25 kwietnia 2022 r.,
    • III od 23 maja 2022 r.
    • IV od 27 czerwca 2022 r.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe