Sentymentalne wspomnienia babci i dziadka z lat 80.

  • 26.01.2022, 09:03
  • redakcja
Sentymentalne wspomnienia babci i dziadka z lat 80.

Podziel się:

Oceń:

KLONÓWKA. Przed kilkoma dniami obchodziliśmy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tego tytułu, w Rajskich Łąkach zorganizowano dla seniorów i wnucząt (i jak się okazało nie tylko) niecodzienne obchody wspomnianych świąt. Motywem przewodnim były szalone lata 80., a przenieść się w nie można było dzięki przygotowanej starannie aranżacji i zgromadzonym przez pomysłodawczynię – Panią Elżbietę - przedmiotom z tamtych lat. Czas spędzony na gospodarstwie był więc okazją zarówno do wspominek czy przekazania bezcennych opowieści młodszym pokoleniom, ale także możliwością pokazania nieznanych wnukom urządzeń, z którymi dziadkowie obcowali w tamtym czasie.

Zagotować wodę na herbatę na piecyku opalanym drewnem, napisać list miłosny na maszynie do pisania, posłuchać muzyki z gramofonu czy magnetofonu szpulowego… Wypić herbatę w szklance z koszyczkiem, zagrać na organkach zwanych elwirkami, obejrzeć bajkę na czarno-białym klasyku PRL, czyli telewizorze kineskopowym marki Unitra, zrobić zdjęcie aparatem na kliszę, zadzwonić z telefonu stacjonarnego z obrotową tarczą, na której wybierało się numer telefonu… Zrobić pranie za pomocą frani czy tradycyjnej tary… To wszystko było wtedy normalnością dla obecnych dziadków tak, jak teraz dla najmłodszych wysyłanie wiadomości ze smartfonów czy prowadzenie wideopołączeń przez kamerkę laptopa.

Dzięki tej przygodzie, gdzie dziadkowie mieli okazję wcielić się w narratorów znakomitych, wciągających opowieści, dzieci miały okazję poznania i dotknięcia odmiennej „normalności”, docenienia obecnych czasów oraz dostępności ułatwiających życie technologii. Dodatkową atrakcją była możliwość odwiedzenia wiejskiej zagrody ze zwierzątkami, w której spotkać i nakarmić można było kozy, owce, osiołka, gąski, indyki, kury czy puszyste króliczki. Na każdego przybyłego czekał także mały poczęstunek w postaci słodkich gofrów czy pajdy chleba ze swojskim smalcem.

Jak można było zaobserwować, wydarzenie przyciągnęło nie tylko dziadków z wnuczętami, ale także rodziców z dziećmi, co bardzo cieszyło organizatorów. A każde odwiedziny są i będą siłą napędową do kolejnych działań - a rozmaitych pomysłów na wspólne, rodzinne spotkania Rajskie Łąki mają jeszcze pod dostatkiem :)


Osoby zainteresowane tematyką lat 80., chętne przenieść się w czasie, Rajskie Łąki zapraszają w najbliższą sobotę oraz niedzielę (29.-30.01.2022 r.) pod adres: ul. Rajkowska 6, 83-130 Klonówka na wydarzenie pn. „Szalone lata 80.”.

Godziny wejść: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 oraz 16:00. Więcej informacji oraz ceny wejściówek na stronie organizatora: facebook.com/rajskielaki

 

* Większość zdjęć wykonana została pomiędzy wejściami

_redakcja

Zdjęcia (37)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe