Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży!

  • 19.01.2022, 12:22
  • redakcja
Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży!

Podziel się:

Oceń:

Złóż deklarację o źródłach ogrzewania budynków - Do końca czerwca 2022 roku właściciele budynków muszą złożyć deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Trzeba w nich określić, jakich źródeł ogrzewania się używa. Deklaracje można złożyć w Urzędzie Miasta lub Gminy albo za pośrednictwem Internetu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Ceny rosną jak szalone. Inflacja w Polsce najwyższa od 21 lat - Jest źle, może być jeszcze gorzej - alarmują eksperci, którzy zaznaczają, że tak dużej inflacji w Polsce nie było od przeszło 21 lat. W górę idą ceny paliw, energii, mieszkań, transportu, a nawet żywności. 14 stycznia Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych za grudzień 2021 roku.

Dachowanie w Tczewie. Ranne 4 osoby - W ubiegłą sobotę, 15 stycznia na drodze krajowej nr 91 w Tczewie doszło do poważnego wypadku drogowego. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 63-letni kierowca opla nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu volkswagenowi i doszło do zderzenia. W wyniku tego wypadku 2 kierowców oraz 2 pasażerów z samochodów uczestniczących w zdarzeniu z obrażeniami ciała trafiło do szpitala. Stróże prawa kierowcy opla meriva, za spowodowanie tego wypadku zatrzymali prawo jazdy.

Kompletnie pijany 55-latek rozbił auto na przejeździe kolejowym - Policjanci pracowali w miejscu kolizji drogowej, do której doszło na ulicy Malinowskiej w Tczewie. Mundurowi wstępnie ustalili, że pijany 55-letni kierowca volkswagena stracił panowanie nad samochodem i uderzył w znak drogowy oraz sygnalizator świetlny przejazdu kolejowego. Dodatkowo podczas policyjnej interwencji okazało się, że kierowca volkswagena nie miał uprawnień do kierowania samochodami, a samochód był niedopuszczony do ruchu i nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wkrótce 55-latek odpowie za swoje czyny.

Nieostrożny 21-latek doprowadził do wypadku - 11 stycznia służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w miejscowości Czarlin. Pracujący na miejscu mundurowi wstępnie ustalili, że 20-letni kierowca peugeota najechał na tył opla. W wyniku tego zdarzenia kierująca oplem trafiła do szpitala. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają bliższe okoliczności tego zdarzenia.

Śledczy zabezpieczyli tytoń bez akcyzy - Starogardzcy kryminalni zabezpieczyli blisko 20 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. 68-latek do którego należał zabezpieczony przez mundurowych tytoń odpowie teraz za popełnione przestępstwo skarbowe.

Powybijał szyby w oknach. Sprawca został zatrzymany - Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 51-letniemu mieszkańcowi Kociewia, który powybijał szyby w oknach dwóch budynków mieszkalnych. Sprawca tego przestępstwa został zatrzymany na gorącym uczynku. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Teraz usłyszy zarzuty i w najbliższym czasie stanie przed sądem, gdzie odpowie za popełnione przestępstwo.

52-latek znęcał się nad żoną. Tczewianin stanie przed sądem - Policjanci zatrzymali nietrzeźwego 52-letniego mężczyznę, który stosował przemoc domową. Według ustaleń stróżów prawa mężczyzna wszczął awanturę domową, podczas której zaczął wyzywać żonę, a następnie popchnął ją z taką siłą, że ta upadając, zraniła się w głowę. Interweniujący mundurowi wydali wobec mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania połączony z zakazem zbliżania się do jego najbliższego otoczenia.

Ewa Czuba przeszła na zasłużoną emeryturę - Asystentka Dyrektora ds. Edukacji Kulturalnej. Scenarzystka i reżyser. Kobieta pełna pasji, zaangażowania i pomysłów. Całym sercem oddana kulturze. Ewa Czuba - wieloletni pracownik Starogardzkiego Centrum Kultury przeszła na emeryturę.

Nowy radiowóz dla starogardzkich policjantów - Policjanci pełniący służbę na terenie Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim otrzymali nowy radiowóz - hybrydową Toyotę Corollę. Samochód został sfinansowany z połączonych środków Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim oraz budżetu Komendy Głównej Policji. Policjanci będą wykorzystywać go w ramach codziennych służb, co z pewnością wpłynie na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Będzie remont trzech ważnych ulica - Trzy kolejne ważne ulice w Starogardzie Gdańskim doczekają się kompleksowej modernizacji. Firma PPID w Gdańsku przystąpiła do opracowania dokumentacji technicznej przebudowy ul. Prusa i Rolnej do Heweliusza, Alei Jana Pawła II na odcinku od Kopernika do Armii Krajowej oraz ulicy Danusi. Na opracowanie projektów ma blisko 17 miesięcy. Miasto zapłaci za nie ponad 300 tys. zł.

Potężna wichura przeszła przez Smętowo Graniczne - W niedzielne popołudnie mieszkańcy regionu otrzymali alert RCB o zbliżającej się do wybrzeża wichurze. Już kilka godzin później wiatr zaczął przybierać na sile. W poniedziałek nad ranem przez powiat starogardzki przeszła bardzo silna nawałnica, w niektórych gminach burza śnieżna, niosąca za sobą ogromne zniszczenia. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy gminy Smętowo Graniczne, gdzie zerwane zostały dachy, uszkodzone budynki i linie energetyczne, a drzewa łamały się jak zapałki. Wszystko trwało zaledwie kilka minut… Nikt nie został ranny, jednak straty materialne są ogromne. Wójt gminy Anita Galant i poseł Kazimierz Smoliński zapowiedzieli pomoc dla osób poszkodowanych.

Spektakularna akcja policji na Berlince - Mundurowi ze Starogardu Gdańskiego odzyskali osobową mazdę, która została skradziona kilka dni temu na terenie Niemiec. Dzięki skutecznej interwencji do policyjnego aresztu trafiło również dwóch mężczyzn w wieku 27 i 48 lat, którzy podróżowali utraconym w wyniku przestępstwa autem. Śledczy przedstawili już w tej sprawie zarzuty, a podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym. Niebawem warta blisko 130 tys. zł mazda wróci do swojego właściciela. Za kradzież pojazdu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Zbiórka choinek w Skórczu - Urząd Gminy w Skórczu informuje, że3 lutego (czwartek) odbędzie się zbiórka starych choinek świątecznych. Choinki można wystawić przed posesje lub postawić przy koszach na śmieci dla budynków wielorodzinnych. Choinki można też dostarczyć wcześniej do Zakładu Gospodarki Miejskiej w Skórczu przy ul. Spacerowej 13.

Już niedługo ruszy budowa domu dziecka w Owidzu - Już wkrótce rozpoczną się prace budowlane związanych z budową placówki opiekuńczo-wychowawczej w Owidzu. Geodeta wytyczył już obiekt, a niebawem na placu budowy pojawią się koparki.

Laboratoria Przyszłości - Gmina Starogard Gdański finalizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”, który kierowany jest do wszystkich gminnych szkół podstawowych. Jego głównym celem jest stworzenie nowoczesnych placówek, w których zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu, a także rozwijaniu ich talentów i zainteresowań.

Pamięć o Powstaniu Styczniowym - Piątek 21 stycznia w powiecie starogardzkim to dwa bardzo różne, ale na swój sposób jednakowo ważne wydarzenia. W hotelu Ren przy Skarszewskiej w Starogardzie odbędzie się symboliczne otwarcie bloku operacyjnego naszego szpitala, z centralną sterylizatornią. Obecny będzie marszałek województwa pomorskiego, władze powiatu starogardzkiego, radni. Władze powiatu robią to bardzo uroczyście, szpital jest bardzo ważną pozycją w budżecie powiatu i gwarantuje nam… notoryczne zadłużenie. Tym bardziej inwestycje z nim związane zasługują na uwagę.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej - 12 stycznia w Urzędzie Miejskim w Skarszewach odbyła się nadzwyczajna sesja skarszewskiej Rady Miejskiej. Na początku obrad przewodniczący Rady Miejskiej Józef Kamiński przedstawił zastępcę burmistrza Skarszew, którym od 1 stycznia jest Cecylia Hinz, powołana na to stanowisko przez burmistrza Jacka Pauli. Radni powitali nową wiceburmistrz gromkimi oklaskami. - Dziękuję za przedstawienie, mam nadzieję i nie wątpię w to, że współpraca z radnymi i panem burmistrzem będzie układała się bardzo dobrze - mówiła Cecylia Hinz.

Kamień z polsko-niemieckiej granicy sprzed 1939 roku - W czwartek, 13 stycznia w murach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się prezentacja zabytku związanego z gminą Skarszewy - w ramach cyklu „Wejście w historię”. Tym razem po raz pierwszy szerokiej publiczności zaprezentowano kamień graniczny, będący darem gminy Skarszewy, pochodzącym z granicy polsko-niemieckiej sprzed 1939 r. Celem inicjatywy jest upamiętnienie przypadającej w tym roku 102. rocznicy powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej Polskiej. Zabytek prezentowany będzie w Muzeum do 6 lutego br.

Stanęli przeciwko Imperium Rosyjskiemu - Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim zaprasza do wysłuchania prelekcji Zbigniewa Potockiego na temat POWSTANIA STYCZNIOWEGO. Prelekcja dostępna jest od wtorku na facebookowej stronie muzeum.

Chcą miejskiej stacji solarnej - Na spotkaniu ze starostą Kazimierzem Chyłą i wicestarostą Patrykiem Gabrielem dwóch uczniów I Liceum Ogólnokształcącego – Antoni Rogowski i Maksym Domkowski – opowiedzieli o swoim oryginalnym pomyśle. Mowa o inicjatywie PODpunkt, w ramach której chcą zainstalować w Starogardzie Gdańskim miejską stację solarną.

Pomorskie cmentarze w obiektywie - 14 stycznia w Muzeum Ziemi Kociewskiej odbył się wernisaż pt. „Cmentarze pomorskie w obiektywie”, autorstwa Artura Hossy. Wystaw jest rezultatem wizyt starogardzkiego fotografa na pomorskich cmentarzach różnych wyznań.

Porażka w rewanżowym meczu w Lublinie - W sobotę, 15 stycznia koszykarze SKS-u Starogard Gdański zagrali wyjazdowe spotkanie w Lublinie. Przeciwnikiem podopiecznych trenera Bartosza Sarzało byli zawodnicy AZS-u UMCS Start II Lublin. Niestety, drużyna z Kociewia kolejny raz nie podołała przeciwnikom, przegrywając 95:88.

Noworoczny Turniej Piłki Nożnej - W piątek 14 stycznia na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie rozegrano Noworoczny Turniej Piłki Nożnej chłopców z klas 4-6. Do sportowej rywalizacji przystąpiło łącznie 25 młodych miłośników piłki kopanej, dla których piątkowe zawody były nad wyraz trafioną i długo wyczekiwaną formą spędzenia czasu wolnego.

_redakcja

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Piotr
Piotr 19.01.2022, 14:25
Potężny huragan w Smętowie to był w 2012, dotknął kilka wsi.To była tragedia.Teraz na szczęście w dużo mniejszym stopniu są zniszczenia .
Dzisiaj znowu przeszedł alert o wichurach i dlatego Apel do wójt Galant ,aby lepiej zorganizowała zarządzanie kryzysowe.Nie może zamykać Urzędu a telefony ( przecież mają komórkowe)były dostępne.
Mniej propagandy więcej konkretnych działań.
dinks
dinks 19.01.2022, 14:44
No jo, ale Galantowa ponoć chce być starostą?
powiatowiecniesalonowiec
powiatowiecniesalonowiec 20.01.2022, 07:53
bo to dobra robota. robisz sobie fotki przy każdej okazji jak celebryta jakiś i z głupkowatym uśmiechem mówisz "taka robota", ktoś ci przecinki powstawia w tekście za co dasz mu nagrodę z państwowych.
A to że kobiety z rakiem nie przyjęli do podległego tobie szpitala możesz mieć w du poważaniu pie. I to że w tej umieralni regularnie umierają ludzie to też nieważne. Ważne że można wstęgę przeciąć lub zdjęcie z jakimś błyszczącym sprzętem sobie zrobić.
No tak tylko to bardziej wice. Starosta ma jeszcze lepiej bo tylko bywa i reprezentuje (niekoniecznie godnie ale zawsze obwicie) więc taki starosta czy wice to ma życie i nie dziwota że się pani wójt przyczaja ale chętnych pewnie będzie więcej może nawet wychowanych na własnej wójtowej piersi.
wścibas
wścibas 20.01.2022, 07:46
a Kaziu ją napastował? znaczy namaścił?
świerszczyk
świerszczyk 20.01.2022, 16:21
ile pokazał alkomat ???

Pozostałe