Potężna wichura przeszła przez Smętowo Graniczne

  • 19.01.2022, 11:56
  • redakcja
Potężna wichura przeszła przez Smętowo Graniczne

Podziel się:

Oceń:

W niedzielne popołudnie mieszkańcy regionu otrzymali alert RCB o zbliżającej się do wybrzeża wichurze. Już kilka godzin później wiatr zaczął przybierać na sile. W poniedziałek nad ranem przez powiat starogardzki przeszła bardzo silna nawałnica, w niektórych gminach burza śnieżna, niosąca za sobą ogromne zniszczenia. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy gminy Smętowo Graniczne, gdzie zerwane zostały dachy, uszkodzone budynki i linie energetyczne, a drzewa łamały się jak zapałki. Wszystko trwało zaledwie kilka minut… Nikt nie został ranny, jednak straty materialne są ogromne. Wójt gminy Anita Galant i poseł Kazimierz Smoliński zapowiedzieli pomoc dla osób poszkodowanych.

17 stycznia nad ranem niemal cała gmina Smętowo Graniczne pozbawiona została prądu. Do usuwania skutków wichur zadysponowano jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej z terenu powiatu. Ręce pełne roboty mieli również energetycy. Urząd Gminy uruchomił specjalny numer do Zarządzana Kryzysowego, gdzie mieszkańcy mogli zgłaszać szkody.

Wójt odwiedziła poszkodowanych
Po przejściu wichury poszkodowanych odwiedziła wójt gminy.
- Około godziny 7.45 przeszła nad Smętowem nawałnica. Było bardzo dużo powalonych drzew, jedno spadło na dach domu. Na szczęście, nie uszkadzając przy tym budynku.
Niestety w innych miejscach podmuch wiatru zerwał dachy na domach jednorodzinnych oraz uszkodził dachy i konstrukcje budynków gospodarczych u kilku rodzin. W centrum Smętowa wiatr uszkodził dach sklepu Biedronka i kwiaciarni La Flor - poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych wójt Anita Galant. - Byłam na miejscu wydarzeń z pracownikiem zarządzania kryzysowego oraz moim zastępcą. Zastaliśmy przerażający widok zniszczonych domostw. Obrazu dopełnia maskotka z dziecięcego pokoju zawieszona na drzewie.
Będziemy uruchamiać pomoc finansową dla poszkodowanych rodzin – zapowiedziała Anita Galant.

Nawałnica uszkodziła 11 budynków
Będzie wsparcie dla poszkodowanych przez burzę śnieżną w gminie Smętowo Graniczne – zapewnił  poseł Kazimierz Smoliński, który spotkał się we wtorek w tej sprawie z Anitą Galant i wojewoda pomorskim Dariuszem Drelichem.

Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym wydaniu Gazety Kociewskiej

_redakcja

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MANIX
MANIX 20.01.2022, 10:12
NO A MOWIŁEM TRZEBA BYŁO WYBRAC NA WOJTA PANA HENRYKA W. Z SMETOWA KTORY STARTOWAŁ KILKA LAT TEMU W WYBORACH W NIM JEST SIŁA I MOC I KREATYWNOSC
Wyborca
Wyborca 19.01.2022, 14:45
Wójt Galant łaski nie robi ,że deklaruje pomoc poszkodowanym.Jej obowiązkiem jest monitoring całej gminy zwłaszcza w sytuacji takiej jak ta.Po co jest ten urzędnik od zarządzania kryzysowego ?
Gmina zamknięta na cztery spusty ,telefony nieczynne i tyle.
Gratulacje.
Mieszkańcy Luchowa gm.SMĘTOWO
Mieszkańcy Luchowa gm.SMĘTOWO 19.01.2022, 12:29
Galant urząd zamknęła i od ok 13 tej nie mozna było sie dodzwonić i uzyskać jakiejkolwiek informacji.Powinien być dyżur w urzędzie ,dlaczego był nieczynny ?
Poszli w teren z zastępcą i pracownikiem a gdzie byli później ?
Pod telefonem 991 w godzinach popołudniowych była informacja,ze w powiecie stargardzkim nie ma przerwy w dostawie prądu.Na mapie wyłaczen i awarii też nie było pomimo zgłoszeń aktualizacji.
Dopiero prośba mieszkańców wsi Luchowo
o pomoc w Wojewódzkim Sztabie Kryzysowym przyniosła informacje i rozwiązanie problemu.A co dziekujemy.Wazne pytanie
Wazne pytanie 19.01.2022, 13:26
To w czym wlasciwie byl problem? W tym, ze przy telefonie nie powiedzieli, ze nie ma pradu?
Wazna odpowiedź.
Wazna odpowiedź. 19.01.2022, 14:08
Po co ta ironia?
Prądu w tej miejscowości nie bylo od rana do późnego wieczora.W zwiazku z tym nie było też ogrzewanie .Nie trzeba chyba tłumaczyć co to oznacza,kiedy sa małe dzieci.Nie było potwierdzenia w systemie ,ze awaria występuje.
Mieszkańcy mieli prawo sie denerwować kiedy pod 991 usłyszeli ze nie ma przerw w dostawie pradu.Na co mieli czekać ?
A gmina jest od tego,zeby w rakich sytuacji służyć pomocą .Koniec Kropka.

wujek dobra rada
wujek dobra rada 19.01.2022, 14:42
Na nastepny raz proponuję kupić przetwornicę i akumulator samochodowy. Wtedy i bez prądu w gniazdku będzie ogrzewanie
Gość
Gość 19.01.2022, 16:02
Dzięki za dobrą radę.Może to jest jakieś wyjście.
Co nie zwalnia gminy z podstawowych obowiązków.
Pozdrawiam.
Wstrętny pajac
Wstrętny pajac 20.01.2022, 09:17
A jaki to obowiązek? Jezeli nie ma prądu, to przecież nie przywiozą go w beczkowozie

Pozostałe