Trwa gorączka świątecznych zakupów. Policjanci ostrzegają przed złodziejami i oszustami

  • 09.12.2021, 10:45
  • Źródło: KPP Starogard
Trwa gorączka świątecznych zakupów. Policjanci ostrzegają przed złodziejami…

Podziel się:

Oceń:

Wkrótce święta, jednak wcześniej czas intensywnych zakupów. I to właśnie w tych dniach trzeba być szczególnie ostrożnym. W sklepach i galeriach handlowych należy być czujnym, aby nie paść ofiarą złodziei. W związku z epidemią coraz częściej prezenty kupujemy przez Internet, pamiętajmy jednak o zachowywaniu zasady ograniczonego zaufania, ponieważ pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w spokojnej, radosnej atmosferze.

  • Bądźmy czujni i ostrożni.

- Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

- Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

- Nie pokazuj innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.

- Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.

- Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

  • Najbliższe święta najbezpieczniej będzie spędzić w domu. Jeżeli jednak z ważnego powodu przewidujesz wyjazd, pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania — włamywacze nie świętują!

-Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

- Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na swoje mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty, odgarnianie śniegu itp.

- Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować — wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

- Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania, niczego nie ruszaj i natychmiast zadzwoń na Policję.

  • Zakupy w sieci.

- Kupując przez Internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zapoznaj się z opiniami o sprzedającym.

- Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.

- Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

-Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera.

- Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

- Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 

Źródło: KPP Starogard

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe