Projekt muzyczny „Nowe serce” zabrzmiał w pelplińskiej katedrze

  • 25.11.2021, 11:20
  • redakcja
Projekt muzyczny „Nowe serce” zabrzmiał w pelplińskiej katedrze Fot. Krzysztof Mania

Podziel się:

Oceń:

W sobotę 20 listopada o godz. 18:00 w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyła się premiera „Nowego Serca”, projektu muzycznego, nawiązującego do najważniejszych prawd kerygmatu. Utwory muzyczne zostały skomponowane przez zespół ewangelizacyjny „Na cały Głos” z Pelplina, który obchodził 10-lecie swojego istnienia. Słowno-muzyczna uczta duchowa wprowadziła wszystkich przybyłych gości do głębokich refleksji nad swoim życiem.

Od blisko 10 lat zespół „Na cały Głos” uświetnia największe wydarzenia muzyczne w naszej diecezji. Komponuje własne utwory sakralne: klasyczne oraz pozaliturgiczne. We współpracy z tczewskim zespołem „Nieboskłonni” stworzyli dzieło muzyczne Oratorium „Cztery pory życia - Pro life”, ukazujące wartości człowieka i jego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci.

W 2012 r. zaprezentowali autorskie wykonanie nieszporów o św. Janie Chrzcicielu w nowej aranżacji pn. „Nieszpory Świętojańskie - Parare vias Domini”. Innym ważnym dziełem jest musical „Przebudzenie”, skomponowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W minione wakacje zespół ewangelizacyjny wyruszył w trasę koncertową, promując projekt „Chcę żyć”, nawiązujący do wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od 7 lat „Na cały Głos” towarzyszy młodzieży z diecezji pelplińskiej na „Przystani”, prowadząc warsztaty muzyczne oraz uświetniając koncert finałowy.

W sobotni wieczór w pelplińskiej katedrze zebrała się młodzież z całej diecezji, dawni i obecni członkowie oraz rodzina i przyjaciele członków zespołu. Głównym punktem spotkania była modlitwa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Pieśni nawiązujące do głównych prawd kerygmatu przeplatały się z głoszonymi przez zespół komentarzami biblijnymi.

Jednym z głównych założeń wydarzenia było przeprowadzenie słuchaczy przez kerygmat, który jest publicznym i uroczystym ogłaszaniem dzieła zbawienia przez Boga i objawienia go w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie.

- Nie chcemy, żeby był to zwykły koncert, ale przejmująca, wspólna modlitwa - zaznaczyli organizatorzy spotkania.

Wydarzenie słowno-muzyczne rozpoczęło się utworem „Może gdyby tak Maryja”, który miał wprowadzić wszystkich przybyłych gości do refleksji i stanowił prolog koncertu. To właśnie ten utwór, skomponowany przez kaszubskich pątników, towarzyszy zespołowi od początku swojego istnienia.


Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe