piątek, 26 kwietnia 2024 09:19
Reklama

SYGNAŁ CZYTELNIKA: „Wilki zeżarły gospodarzowi 800-kilogramową krowę…”

W drugiej połowie października otrzymaliśmy, od jednego z naszych czytelników, informację o zdarzeniu z udziałem wilków, do jakiego miało dojść niedawno w miejscowości Wilcze Błota. Dotyczyła ona zagryzienia przez wspomniane wyżej drapieżniki 800-kilogramowej krowy jednemu z miejscowych gospodarzy. Informację o ataku udało się potwierdzić w Nadleśnictwie Lubichowo, którego przedstawiciel odesłał nas do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, odpowiadającej za zwierzęta objęte ochronioną, podlegające pod Skarb Państwa.
SYGNAŁ CZYTELNIKA: „Wilki zeżarły gospodarzowi 800-kilogramową krowę…”

Zgodnie z wprowadzonymi przed 20 latami przepisami w zakresie polskiego prawa, w przypadku ataków ze strony wilków, hodowca może liczyć na odszkodowanie ze strony Skarbu Państwa, pod warunkiem jednak, że wykaże, iż podjął ze swojej strony wszelkie działania i wysiłki, związane z ochroną i zabezpieczeniem swoich zwierząt hodowlanych. Zgodnie z art. 126 ust. 6 pkt 3d) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2021, poz. 1098), odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie lub rysie w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki. Czy więc poszkodowany mieszkaniec Wilczych Błot zgłosił wniosek o odszkodowanie i ma szansę na rekompensatę strat?
- W dniu 11.10.2021 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku wpłynął wniosek dotyczący odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w miejscowości Wilcze Błota, gm. Lubichowo. Przedstawiciele tutejszego organu w dniu 13.10.2021 r. przeprowadzili oględziny w miejscu zdarzenia – potwierdził nam przedstawiciel RDOŚ w Gdańsku.

Decyzja do 60 dni
Dopytaliśmy więc, na jakim etapie obecnie jest ww. sprawa.
- Na chwilę obecną postępowanie w niniejszej sprawie jest w toku, trwa analiza zebranego materiału dowodowego. Ustalenia wysokości odszkodowania dokonuje się niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 60 dni od dnia oględzin szkody – czytamy w otrzymanej w dniu 26 października br. odpowiedzi.
Jak wygląda procedura w sytuacji zagryzienia/zaatakowania zwierzyny domowej lub gospodarskiej (jak w tym wypadku)?
- Zgodnie z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 roku […], poszkodowany po stwierdzeniu szkody dokonuje niezwłocznie jej zgłoszenia przez złożenie wniosku o odszkodowanie za szkodę, w postaci papierowej albo elektronicznej, w szczególności przez elektroniczną skrzynkę podawczą, do regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Zgodnie z § 2 ust. 2, w przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, zgłoszenia szkody można dokonać również przez złożenie wniosku telefonicznie. Zgodnie z § 2 ust. 12, poszkodowany zabezpiecza, w miarę możliwości, ślady oraz inne dowody wskazujące na przyczynę lub okoliczności powstania szkody w miejscu jej wyrządzenia do czasu sporządzenia protokołu – opisał nam ogólnikowo RDOŚ.

Więcej na ten temat przeczytacie w papierowym wydaniu Gazety Kociewskiej.

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama