piątek, 26 kwietnia 2024 02:24
Reklama

Odeszli do wieczności...

Listopad to okres szczególnej zadumy. Pochylamy się wówczas nad grobami bliskich i znajomych, wspominając ich doczesne życie. Dziś, na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, publikujemy wspomnienia o tych, którzy odeszli do wieczności. - Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci – pisała Wisława Szymborska. Niech ta sentencja towarzyszy nam przez najbliższe dni.
Odeszli do wieczności...

 Śp. Piotr Prabucki
W piątek, 20 listopada 2020 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Piotr Prabucki – były Skarbnik Miasta, radny Rady Miasta oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Starogardzkiego.


Był znanym w Starogardzie działaczem społecznym, ekspertem w sprawach finansowych i redaktorem sportowym w gdańskim radiu. Od marca 2010 roku do października 2011 pracował w starogardzkim magistracie na stanowisku Skarbnika Miasta. Wcześniej w latach 1998-2002 działał aktywnie w Radzie Powiatu, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. W latach 2006 – 2010 zasiadał w Radzie Miasta. Pełnił w niej funkcję przewodniczącego Komisji Budżetu, Strategii i Programów Pomocowych. Zanim trafił do samorządu pracował także w Urzędzie Skarbowym, prowadził własne Biuro Rachunkowe. Od roku 2012 pracował w Towarzystwie Budownictwa Społecznego na stanowisku Wiceprezesa Zarządu. Miął opinię człowieka kompetentnego i życzliwie pomagającego ludziom. Działał w Caritas. Zmarł w wieku 66 lat.
Pochowany został 24 listopada, na Cmentarzu Komunalnym w Starogardzie.



  Śp. Zbigniew Wieczonkowski
20 listopada 2020 roku dotarła do nas smutna wiadomość - w wieku 62 lat zmarł Zbigniew Wieczonkowski, sołtys wsi Bobowo. Jak wspominają mieszkańcy, był oddany swojej wsi i zawsze nosił ją w sercu. Śp. Zbigniew Wieczonkowski spoczął na cmentarzu parafialnym w Bobowie.

Zbigniew Wieczonkowski wybrany został na sołtysa w grudniu 2012 roku.
– Zrobił bardzo dużo dla mieszkańców oraz całej naszej gminy. Każdy, kto z nim współpracował, wie ile serca wkładał w realizację założonego celu. Wszyscy dobrze pamiętamy, ile nerwów niekiedy go to kosztowało. Pomimo choroby, z którą się zmagał, na twarzy zawsze nosił uśmiech. To wielka  strata dla całej społeczności. Zbyszku, będziemy zawsze o Tobie pamiętać – wspominają mieszkańcy Bobowa.
Pogrzeb odbył się w kościele pw. św. Wojciecha w Bobowie. Sołtysowi w ostatniej drodze towarzyszyli bliscy, mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu. Śp. Zbigniew Wieczonkowski spoczął na cmentarzu parafialnym w Bobowie.
 


Śp. Zbigniew Młyński
Ubiegłoroczny listopad był miesiącem bardzo smutny. 27 dnia tego miesiąca zmarł Zbigniew Młyński, kierownik administracyjno – gospodarczy Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego im. Józefa Wybickiego w Bolesławowie. Miał 65 lat.

- To był bardzo smutny poranek, kiedy dyrekcja, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły dowiedzieli się, że odszedł jeden z nas,  śp. Zbigniew Młyński. Do tej pory wydaje się to niemożliwe, bo przecież Pan Kierownik każdego dnia był na służbie, gotowy do pracy, i pomocy każdemu, czy to nauczycielowi czy uczniowi - wspomina grono pedagogiczne. - Można rzec, że śp. Zbigniew Młyński całe swoje życie związał z Zespołem Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego (obecnie Zawodowego) w Bolesławowie, tą wsią, gminą Skarszewy, powiatem starogardzkim, Kociewiem i Pomorzem, bo to na rzecz naszej placówki i całego regionu codziennie ciężko pracował zawodowo i społecznie - dodają.  



 Śp. Jan Kilian
28 listopada 2020 roku mieszkańców Kociewia obiegła bardzo smutna wiadomość. W wieku 66 lat zmarł poseł na Sejm RP, przedsiębiorca, lokalny działacz i przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w Starogardzie – Jan Kilian. W 2010 roku z sukcesem ubiegał się o mandat radnego miejskiego, a w 2014 roku o mandat do Rady Powiatu. W 2015 roku wszedł do Sejmu RP.

Jan Kilian urodził się 27 grudnia 1953 r. w Starogardzie Gdańskim. Był absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Kształcił się na studiach podyplomowych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Ukończył również studium farmaceutyczne. Pracował w gdańskim drogownictwie, a później w Państwowym Ośrodku Maszynowym. Prowadził własną działalność gospodarczą, a następnie wraz z żoną prowadził aptekę. Chętnie angażował się w działalność społeczną i polityczną.
W 2010 roku śp. Jan Kilian został radnym Rady Miasta, a 4 lata później radnym Rady Powiatu Starogardzkiego. W tym samym czasie - w 2014 roku - po raz pierwszy ubiegał się o urząd prezydenta Starogardu. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości kandydował do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W okręgu gdańskim otrzymał 6 675 głosów i został wybrany na posła VIII kadencji. W 2018 roku w wyborach samorządowych ponownie ubiegał się o urząd prezydenta miasta, zdobył wówczas 10,43 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce. Przez wiele lat stał na czele miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości.
Do samego końca aktywnie angażował się w życie społeczne i gospodarcze, brał udział w uroczystościach patriotycznych i historycznych. Do codziennych problemów podchodził z uśmiechem, którym zarażał wszystkich dookoła. Choć nie wszyscy zgadzali się z jego poglądami w regionie darzony był dużym szacunkiem i uznaniem.



 Śp. Ksiądz Roman Walkows
Rok temu, w listopadzie, Kuria Diecezjalna w Pelplinie poinformowała, że dnia 28 listopada 2020 roku,  w wieku 75 lat i w 51. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. kanonik Roman Walkows, były proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Lubiewie, wieloletni sędzia Sądu Biskupiego i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, a także wieloletni proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Starogardzie.

Świętej pamięci ksiądz kanonik Roman Walkowsk pełnił urząd proboszcza w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w latach 1988-2006. Następnie został proboszczem parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Lubiewie.
Uroczystości pogrzebowe odbyły 2 grudnia 2020 roku w Lubiewie. Przewodniczył im ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Polecajmy zmarłego księdza Bożemu Miłosierdziu.


 Śp. Roman Kotowski
„Nie ma rzeczy niemożliwych” – mawiał często śp. Roman Kotowski, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, nauczyciel wychowania fizycznego, lokalny działacz sportowy i wielki pasjonat piłki ręcznej. Do ostatnich dni swojego życia oddany był pracy, która sprawiała mu ogromną radość. Przez ponad pół wieku przekazywał swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom. Był bardzo wymagający i stanowczy, jednak doceniany i lubiany przez uczniów. Zmarł 11 grudnia 2020 roku w wieku 71 lat.

Śp. Roman Kotowski swoją pracę wykonywał nieprzerwanie od 51 lat. Przez ostatnie 18 lat uczył w Zespole Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Starogardzie Gdańskim. Był także aktywnym działaczem sportowym, trenerem, a przede wszystkim pasjonatem piłki ręcznej.
W swojej pracy był stanowczy, nieustępliwy i bardzo cierpliwy, zawsze dążył do celu, a wychowankom udowadniał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Rozumiał problemy swoich uczniów i zawsze starał się im pomagać – można śmiało stwierdzić, że był także świetnym psychologiem.
- Prowadził swoje zajęcia z niezwykłą pasją i energią, nawet z upływem lat i mimo choroby. Zawsze stawiał wysokie wymagania sobie i swoim podopiecznym. „Rozruszał” setki młodych ludzi, którzy z pewnością do dziś z nostalgią wspominają swojego nauczyciela WF-u - wspominają nauczyciele, przyjaciele z pracy.



 Śp. Michalina Kaczkowska
W sobotę, 6 marca 2021 roku Kociewie obiegła bardzo smutna wiadomość. Po długiej walce z chorobą, w wieku 15 lat, odeszła Michalina Kaczkowska. W swoim życiu aż dwukrotnie musiała zmierzyć się z chłoniakiem anaplastycznym. Do ostatnich dni swojego życia wspierała innych dobrym słowem i uśmiechem. Zostawiła po sobie ogromną pustkę i smutek.

Michalina była niezwykle zdolną i aktywną nastolatką. Ukończyła I stopień 6-letniej szkoły muzycznej w klasie wiolonczeli. Należała również do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
- Nigdy nie zdarzyło jej się narzekać w remizie. Zawsze była silną i pewną siebie dziewczyną - Mimo swojej choroby postanowiła ściąć włosy i przekazać je fundacji Rak’n’Roll - wspominają ze smutkiem znajomi.
W lipcu 2019 roku podjęła walkę z chłoniakiem anaplastycznym, gdzie po przebytym leczeniu i chemioterapii, która dała pozytywny efekt. Po kilku miesiącach ciężkiej walki udało się pokonać chorobę. Od stycznia do sierpnia 2020 roku Michalina była pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów, gdzie przez długi czas kontrole nie wykazywały żadnych zmian.We wrześniu 2020 roku z radością wróciła do szkoły do koleżanek i kolegów ze swojej klasy. Radość Michasi niestety nie trwała długo, gdyż dziewczyna zaczęła odczuwać narastające bóle w okolicach pachwiny, gdzie na węzłach chłonnych wyczuwała guza. Szereg badań wykazał wznowę choroby nowotworowej. Michalina odeszła w sobotę, 6 marca 2021 roku. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 9 marca w parafii św. Katarzyny w Klonówce, w której Michalina przyjmowała Chrzest oraz  przystępowała do sakramentu I Komunii Świętej. Zmarłą żegnała rodzina, bliscy i znajomi. W swojej homilii ks. proboszcz Ireneusz Smagliński przytoczył Tren VIII Jana Kochanowskiego - "Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Michalino, tym zniknieniem swoim..."
15-letnia Michalina miała przed sobą całe życie, wielkie plany i nadzieje. Niestety, nie było dane jej ich zrealizować. Zostawiła po sobie wielką pustkę i nadzieję. Nadzieję, że nigdy nie można się poddawać i nawet kiedy nie ma wyjścia, trzeba walczyć do końca.



 Śp. Marta Zbierańska
W piątek, 26 marca 2021 roku dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim poinformowała o śmierci śp. Marty Zbierańskiej (z domu Boruckiej), wspaniałej nauczycieli i niezastąpionej koleżanki. - To dla nas ogromny cios. Marta zostawiła po sobie pustkę, której nie da się tak łatwo wypełnić - wspominali współpracownicy.

Śp. Marta Zbierańska była absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, z którym także związała swoją zawodową przyszłość. Podczas lekcji biologii dzieliła się z młodzieżą swą niebywałą wiedzą. Jak wspominają uczniowie, lekcje często prowadziła z głowy, a nie z książek, co było bardzo dobrze odbierane. W gronie uczniów i nauczycieli była osobą cenioną, szanowaną i lubianą. Potrafiła nie tylko mówić, ale i słuchać. Nie bała się stanąć twarzą w twarz z problemami swoich podopiecznych. - Pani Marta była osobą pełną energii i optymizmu. Nie było dla niej rzeczy niemożliwych. Miała ogromną wiedzę, którą się z nami dzieliła - wspomina jedna z uczennic.
- Zawsze potrafiła podnieść na duchu. Była stanowcza, ale wyrozumiała i życzliwa. Pełna ciepła osoba, która przyczyniła się do tego, że wielu z nas zaszło tak daleko...


 Śp. Maria Michel
Kilka dni temu, 21 października, po ciężkiej chorobie odeszła Maria Michel, naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Gminy w Starogardzie Gdańskim. Śp. Maria ceniona była przez współpracowników i mieszkańców gminy.

Była pogodna, uśmiechnięta i życzliwa ludziom. Nie bała się zmierzyć czasami z trudnymi sprawami urzędniczymi.  - Najlepsza z najlepszych. To dla nas wielka strata - zaznaczyła w internetowym wpisie wójt gminy Magdalena Forc-Cherek.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama