Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

  • 27.10.2021, 12:15
  • redakcja
Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w sprzedaży! A w nim...

Podziel się:

Oceń:

Przez śmierć do życia - Stare przyłowie powie, że Pamięć jest mądrością serca. W  naszej religii chrześcijańskiej, pamięć pielęgnowana jest w szczególny sposób, poprzez coroczne obchody wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, przypadające w kalendarzu w drugi dzień listopada.

Strażacy interweniowali 73 razy! - Pod koniec ubiegłego tygodnia dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego KP PSP w Starogardzie Gdańskim otrzymał 73 zgłoszenia dotyczące szkód wyrządzonych przez intensywny wiatr i towarzyszące mu miejscowo opady ulewnego deszczu. Szczęśliwie żadna z osób w powiecie starogardzkim nie odniosła żadnych poważnych obrażeń.

Posypały się wysokie mandaty - W czasie minionego weekendu policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali do kontroli drogowej 4 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h. Sprawcy tych wykroczeń zostali ukarani mandatami karnymi, a policjanci zatrzymali ich uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wjechał rowerem pod samochód - Policjanci ustalają przyczyny wypadku drogowego, do którego na ulicy Pionierów. w Tczewie. 22-letnia kierująca volkswagenem jadąc w kierunku ulicy Czatkowskiej, uderzyła w rowerzystę. Według wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że kierowca jednośladu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu osobówce. Osoby uczestniczące w zdarzeniu były trzeźwe.

Od grudnia wzrost cen biletów MZK. Za bilet normalny zapłacimy 3,40 zł! - Już od 1 grudnia wejdą w życie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej w Starogardzie. Za bilet normalny podróżni zapłacą aż o 60 groszy więcej niż dotychczas. O 30 groszy podrożeją również bilety ulgowe. W górę pójdą także ceny biletów miesięcznych. Rozszerzony zostanie za to zakres uprawnień do przejazdów bezpłatnych.

Ogromny wzrost opłat za śmieci - Z początkiem nowego roku mieszkańców miasta czekają ogromne podwyżki za śmieci. Podnosząc opłaty, do 2023 roku Miasto zamierza ściągnąć od mieszańców ponad 13 milionów. Zdaniem niektórych radnych, podwyżki dotkną najbardziej osoby samotne, rencistów i emerytów. Zdaniem władz, bezpośrednią przyczyną podwyżek jest wzrost liczby odpadów, zmniejszenie dochodów z tytułu opłat za utylizację śmieci oraz galopująca inflacja. Ceny za wywóz śmieci w Starogardzie Gdańskim nie były zmieniane od stycznia 2020 roku.

Odeszli do wieczności... - Listopad to okres szczególnej zadumy. Pochylamy się wówczas nad grobami bliskich i znajomych, wspominając ich doczesne życie. Dziś, na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, publikujemy wspomnienia o tych, którzy odeszli do wieczności.
- Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci – pisała Wisława Szymborska. Niech ta sentencja towarzyszy nam przez najbliższe dni.

Po co nam uroczystość Wszystkich Świętych? - Listopad jest miesiącem szczególnej refleksji. Bynajmniej nie wynika to z aury, jaką mamy za oknem, lecz  nade wszystko z wydarzeń, które mają wówczas miejsce. Obchodzimy przecież uroczystość Wszystkich Świętych. W Polsce bez dwóch zdań jest to szczególny czas, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych i niekiedy pewnie wspominamy ich ze łzą w oku…

Sprawdź, jak dojechać na cmentarz - W sobotę, 30 października Miejski Zakład Komunikacji w Starogardzie Gdańskim uruchomi trzy dodatkowe linie autobusowe, które ułatwią dojazd na cmentarze. Autobusy oznaczone będą symbolami C-1, C-2 oraz C-3. Dodatkowa komunikacja kursować będzie od 30 października do 1 listopada włącznie. Obowiązują standardowe ceny biletów.

W piątek rozpocznie się akcja "ZNICZ" - Od piątku 29 października policjanci z Pomorza rozpoczynają coroczną akcję „Znicz”. Prowadzone na drogach oraz w rejonie cmentarzy działania potrwają do wtorku 2 października. W tym okresie nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie większa, niż zwykle liczba funkcjonariuszy prewencji i ruchu drogowego. Wszystko po to, abyśmy mogli bezpiecznie odwiedzić groby naszych bliskich.

Zmiany organizacji ruchu w rejonach cmentarzy - Policjanci przypominają, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się zmian w organizacji ruchu drogowego w pobliżu cmentarzy. Udając się na groby bliskich, z pewnością napotkamy policjantów, którzy w tym szczególnym okresie dbać będą o nasze bezpieczeństwo na drodze. Aby skrócić czas oczekiwania w korkach oraz bezpiecznie dojechać do celu warto już teraz zapoznać się z wprowadzonymi zmianami w oznakowaniu.

Nauczyciele nagrodzeni medalami - 14 października br. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w dniach 13-15.10.21 odbyła się uroczysta, wojewódzka uroczystość, podczas której Komisja Edukacji Narodowej nagradzała wyróżniających się dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli oraz pracowników oświaty.

Przejazd czasowo nieczynny! - Od poniedziałku, 25 października br., od godz. 8.00 trwa zaplanowana wcześniej naprawa torów oraz strzeżonego przejazdu kolejowego, na skrzyżowaniu z Drogą Wojewódzką nr 214, w miejscowości Zblewo. W związku z tym, na czas podjętych prac przejazd ten został zamknięty, a dla uczestników ruchu drogowego wyznaczono objazdy, widoczne na poniższych schematach.

Kociewiacy w gdańskiej galerii - W ubiegły piątek w Galerii Kana Art w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Nowi Różnorodni – Art Kociewie”, której inicjatorem był Jan Radzewicz. Swoje dzieła wystawiło ośmiu kociewskich twórców. Miłośnicy sztuki mogli podziwiać prace z gatunku malarstwa, rzeźby, rysunku, intarsji, czy ceramiki. Prace wystawione będą do 12 listopada.

Wyjątkowa wystawa - W niedzielę, 24 października w Kaliskach odbył się wernisaż wystawy pt. "Sami Swoi i Goście z Gminy Osieczna". Swoje prace zaprezentowali lokalni artyści, a podczas wernisażu mieszkańcu mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Plateau. Wystawa została zorganizowana przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach.

Przegrana po dogrywce we Wrocławiu - W sobotę, 23 października zespół Kociewskich Diabłów rozegrał we Wrocławiu mecz w ramach 6 kolejki Suzuki 1 Ligi. Rywalem kociewskiej drużyny było miejscowe WKK.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe