Zmiany w prawie. Szykują się pozwy

  • 25.09.2021, 09:10
  • Adwokat Marta Rozwadowska – Kucka
Zmiany w prawie. Szykują się pozwy

Podziel się:

Oceń:

Od niedzieli, 19 września 2021 roku najbliżsi osób, które zostały poważnie poszkodowane, mogą domagać się zadośćuczynienia rekompensującego doznaną krzywdę. Co ważne, pieniędzy mogą dochodzić także najbliżsi tych, którzy zostali poszkodowani przed wejściem w życie ustawy. Prawo zadziała zatem wstecz.

Jeszcze niedawno sądy często stały na stanowisku, że bliscy poszkodowanych, którzy znaleźli się w stanie wegetatywnym lub zapadli np. w śpiączkę pourazową, mogli domagać się zadośćuczynienia za utratę tzw. więzi rodzinnych. Sądy przyznawały zadośćuczynienia uznając, że ciężki i trwały uszczerbek na zdrowiu wiąże się z silną i długotrwałą traumą także dla najbliższych.

Skąd ta zmiana?
W dniu 22 października 2020 roku Sąd Najwyższy, w ramach nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznał jednak, że w kodeksie cywilnym nie ma podstawy prawnej do zasądzenia tego typu zadośćuczynienia.
Doszło zatem do paradoksalnej sytuacji. Zadośćuczynienia mogły się domagać osoby, których bliski poniósł śmierć. Jeśli jednak zapadł w śpiączkę i nie ma z nim kontaktu, takie zadośćuczynienie się nie należy. Trudno w mojej ocenie różnicować cierpienie tych dwóch grup. Jako adwokat reprezentowałam wiele poszkodowanych rodzin. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że cierpienie bliskich osoby w stanie wegetatywnym, może być czasami większe, niż gdyby ich krewny zmarł na miejscu zdarzenia.
Orzeczenie Sądu Najwyższego budziło zatem moją zdecydowaną dezaprobatę. Zmiana linii orzeczniczej faktycznie pozbawiła bowiem moich klientów zadośćuczynienia za to, że stracili ze swoimi bliskimi kontakt. Zmianę przepisów oceniam zatem pozytywnie.

Co się zmieniło?
Wprowadzony został do kodeksu cywilnego nowy przepis art. 4462 k.c.
„W razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.".

Kogo dotyczy zmiana?
Zmiana przepisów dotyczy bliskich poszkodowanych np. w wypadkach drogowych, wypadkach przy pracy, w wyniku błędów medycznych, czy np. ofiar pobicia. Jeśli zatem w wyniku wypadku drogowego albo niedotlenienia okołoporodowego dziecko doznało ciężkiego oraz głębokiego upośledzenia, to pieniądze będą należeć się nie tylko dziecku, ale także jego rodzicom.

Jakie są warunki dochodzenia zadośćuczynienia?
Nie jest tak, że teraz w każdej sprawie, gdzie doszło ciężkiego uszkodzenia ciała, najbliżsi automatycznie uzyskają zadośćuczynienie. Kluczowe jest tutaj zerwanie więzi rodzinnych. Samo pogorszenie czy zakłócenie tych więzi (np. gdy poszkodowany jeździ na wózki inwalidzkim) nie wystarczy. Zadośćuczynienie należeć się będzie jedynie wówczas, gdy najbliżsi nie będą mogli nawiązać lub kontynuować więzi rodzinnych z powodu głębokiego upośledzenia funkcji życiowych poszkodowanego. Kluczowe jest również stwierdzenie ustawodawcy, że sąd zadośćuczynienie „może przyznać”. W każdej sprawie rodzina będzie musiała wykazywać, że doszło do zerwania więzi rodzinnej w następstwie ciężkiego i trwałego uszczerbku. Będzie trzeba również wykazywać wysokość krzywdy i konieczność jej zrekompensowania. Nie będzie to na pewno proste.

A co w starych sprawach?
Przepis działa wstecz. Obowiązuje także w sprawach, w których do zdarzeń, które spowodowały uszczerbek na zdrowiu doszło przed wejściem w życie zmian (o ile nie upłynął termin przedawnienia).

Kancelaria Adwokacka
ul. Grunwaldzka 23/1
83-200 Starogard Gdański
www.rozwadowska-kucka.pl

 

Adwokat Marta Rozwadowska – Kucka

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nienormalne
Nienormalne 25.09.2021, 20:53
Prawo działa wstecz. Kraj bezprawia
tutam
tutam 25.09.2021, 21:32
Mało wiesz. Jeżeli działanie prawa wstecz jest korzystne dla obywatela, to jest to dopuszczalne. Uczą o tym już na pierwszym roku prawa.
Trz
Trz 26.09.2021, 13:22
A ciekawe skąd to wiesz? Sąsiad prawnik ci powiedział, jak cię spotkał pod śmietnikiem?
tutam
tutam 26.09.2021, 19:48
Wiedza prawnicza nie jest tajna w tym kraju. I nie denerwuj się tak od razu, tylko dlatego że o czymś nie wiedziałeś.
tutam 2
tutam 2 27.09.2021, 07:48
Czyli można powiedzieć, że jesteś jednym z tych milionów polskich prawników bez aplikacji. Może jesteś też lekarzem bez uprawnień, mechanikiem bez technikum albo polonistą bez studiów.

Pozostałe