Rowerowy Rajd Gwiaździsty. Upamiętnili wojewodę Stefana Łaszewskiego

  • 11.09.2021, 16:05
  • redakcja
Rowerowy Rajd Gwiaździsty. Upamiętnili wojewodę Stefana Łaszewskiego

Podziel się:

Oceń:

W niedzielę, 5 września, odbył się 21. Rowerowy Rajd Gwiaździsty zorganizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE przy współpracy z Powiatem Tczewskim. W tym roku wspomniane wydarzenie nie tylko promowało sport i zdrowy tryb życia wśród dorosłych i młodzieży, ale też przybliżył grupie postać pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego.

- Stefan Łaszewski był pierwszym wojewodą pomorskim w historii II RP. Związany z Ziemią Tczewską, uczęszczał do Collegium Marianum w Pelplinie. Prowadził działalność patriotyczną, tworzył podstawy polskiej administracji na terenie ówczesnego województwa pomorskiego - mówi dr Krzysztof Korda, Członek Zarządu Powiatu Tczewskiego. – W ramach roku Stefana Łaszewskiego ogłoszonego przez Radę Powiatu Tczewskiego oraz Radę Miasta i Gminy Pelplin postanowiliśmy przybliżyć rowerzystom jego życiorys, a także oddać hołd i złożyć kwiaty na jego pomniku w Pelplinie.

Po złożeniu kwiatów ponad 80 rowerzystów z Kociewia wyruszyło na szlak, aby poznawać walory turystyczno-krajobrazowe Ziemi Tczewskiej. Zarówno młodsi jak i starsi cykliści przejechali całość trasy, czyli 52 kilometry przez Gminę Pelplin, Gminę Subkowy oraz Gminę Morzeszczyn. Na starcie każdy z uczestników otrzymał śniadaniowy pakiet startowy, pamiątkową przypinkę z trasą rajdu oraz odblaskowy gadżet, który z pewnością przyda się podczas planowania kolejnych, rowerowych podróży po kociewskich szlakach. W Waćmierzu cykliści zostali poczęstowani kawą i ciastem, a tradycyjny piknik rowerowy odbył się przy Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi.

Jak relacjonują organizatorzy na trasie nie było większych problemów sprzętowych: dwie „gumy” zostały natychmiast wymienione, a kłopot z przerzutkami naprawiony przez sprawny serwis techniczny. Niestety, pęknięcie w piaście skończyło się na tzw. pace – czyli wozie zabezpieczającym.

- Obserwujemy, że co roku na Rowerowy Rajd Gwiaździsty zgłasza się coraz więcej rodzin z dziećmi. Cieszy nas, że turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularna wśród mieszkańców Kociewia - mówi Piotr Kończewski, dyrektor LOT KOCIEWIE.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe