Terytorialsi z Malborka szkolą absolwentów szkół mundurowych

  • 23.07.2021, 11:02
  • redakcja
Terytorialsi z Malborka szkolą absolwentów szkół mundurowych

Podziel się:

Oceń:

W Malborku uczniowie klas mundurowych z województwa pomorskiego ćwiczą pod okiem żołnierzy z 71 batalionu lekkiej piechoty.

Szkolenie absolwentów klas mundurowych rozpoczęło się 19 lipca i odbywa się w ramach programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Bierze w nim udział 59 ochotników ze szkół w Skórczu, Pelplina, Kościerzyny, Chojnic, Lęborka, Żukowa, Redy i Malborka. 30 lipca o godz. 10.00 na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbędzie natomiast uroczysta przysięga wojskowa uczestników, którzy z wynikiem pozytywnym ukończyli malborskie szkolenie.    

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” MON prowadzi od 2017 roku. Celem projektu jest m.in. przygotowanie młodzieży do ochotniczego pełnienia służby wojskowej. Absolwenci klas mundurowych są premiowani podczas naboru na wojskowe uczelnie czy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednym z bonusów po ukończeniu szkoły średniej jest też krótsza służba przygotowawcza, która do tej pory trwała miesiąc a w tej chwili ochotnicy muszą spędzić na poligonie 12 dni. Należy przy tym pamiętać, że uczniowie certyfikowanych wojskowych klas mundurowych przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki odbywają w sumie 185 godzin lekcyjnych przedmiotu edukacja wojskowa.

Kończąc szkołę średnią, mają więc solidne podstawy żołnierskiego rzemiosła. W roku szkolnym 2020/21 rozpoczęła się IV edycja programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” koordynowanego przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Obecnie trwa nabór do V edycji, nowi uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu.

 

_redakcja

Zdjęcia (10)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe