UWAGA: Możliwe ekstremalnie silne burze, silny wiatr, opady dużego gradu a nawet tornada!

  • 14.07.2021, 11:17
  • Źródło: OSP JRS Osie/ P. Sworowski
UWAGA: Możliwe ekstremalnie silne burze, silny wiatr, opady dużego gradu…

Podziel się:

Oceń:

Dziś (14.07) w godzinach wieczornych i nocnych przez nasz region mogą przetoczyć się bardzo silne burze. Burzom towarzyszyć mogą silne podmuchy wiatru w porywach przekraczających 120 km/h, opady bardzo dużego gradu, deszczu nawet do 80 mm oraz tornada.
Przed nami najprawdopodobniej bardzo niespokojna noc, w związku z tym przypominamy kilka zasad bezpieczeństwa podczas nagłych zjawisk atmosferycznych:

🌩Podczas nadchodzącej burzy oraz w trakcie jej trwania poszukaj schronienia w budynku lub samochodzie. Przebywanie na otwartej przestrzeni powoduje zagrożenie porażeniem przez piorun nawet do 30 minut po usłyszeniu ostatniego grzmotu.* Nie korzystaj z telefonu stacjonarnego ani żadnych urządzeń podłączonych do sieci.

🌩Jeżeli nie masz możliwości schronienia się, znajdź najniżej położony punkt terenu, położony zdala od drzew, anten czy wież i ukucnij w nim, trzymając ręce na kolanach, pozbądź się wszelkich metalowych przedmiotów, w tym telefonu (rozmowa przez telefon komórkowy nie ściąga piorunów, ale jego metalowe elementy już tak, dlatego odrzuć go).

🌩Gdy burza złapie Cię podczas pobytu w wodzie lub na wodzie jak najszybciej dostań się na suchy ląd, następnie postępuj jak w punktach powyżej.
Bezpieczeństwo w czasie tornad i slinego wiatru:

🌪Znajdź schronienie w budynku. Samochód w tym przypadku nie jest bezpieczny. Jeżeli to możliwe przeczekaj silny wiatr w piwnicy pod ścianą nośną, możesz schować się pod stołem, tak aby ewentualne odłamki czy gruz nie spadły bezpośrednio na ciebie. Jeżeli nie masz piwnicy znajdź pomieszczenie na parterze w środku budynku i zdala od okien, zazwyczaj będzie to łazienka, analogicznie możesz schować się pod stołem. Unikaj okien, nie zbliżaj się do nich, rozpędzone odłamki działają jak pociski.

🌪Jeżeli jesteś na zewnątrz lub w samochodzie, nadchodzi tornado, a do budynków jest dalej niż 100m nie ścigaj się z nim. Nie zdążysz. Znajdź najniżej położone miejsce w terenie, może to być rów i połóż się w nim. Unikaj drzew i lasu, za wyjątkiem młodników, to stosunkowo bezpieczne miejsce. Unikaj mostów i wiaduktów, tworzy się tam podciśnienie

🌪Gdy tornado zaskoczy cie na rzece szukaj schronienia w młodnikach lub nisko położonych łąkach. Jeśli nie masz możliwości opuszczenia wody poszukaj mostku(wyjątek), lub dobij do zewnętrznego brzegu zgodnie z kierunkiem wiatru, tak by przewracające się drzewa nie spadały na ciebie tylko na ląd.

🌪 Trąba powietrzna zazwyczaj porusza się zygzakiem, jeżeli stoi w miejscu i robi się coraz większe to oznacza, że zmierza ona prosto na ciebie. Nie masz wiele czasu, postępuj zgodnie z punktami powyżej.

🌩 Śledż aktualne prognozy, zwracaj uwagę na ostrzeżenia. Burze to zjawisko lokalne i nie zawsze da się przewidzieć ich dokładne miejsce wystąpienia. To, że u ciebie mimo ostrzeżeń nie doszło do groźnych zjawisk nie oznacza, że 5 km dalej burza nie spowodowała ogromnych zniszczeń. Korzystaj z aplikacji, które wskazują bieżącą sytuację np. Burzowo.info ( https://play.google.com/store/apps/details?id=info.burzowo ). Śledząc kierunek przemieszczania się opadów jesteś w stanie w miarę precyzyjnie określić kierunek burzy w dodatku po odpowiednim ustawieniu aplikacji poinformuję cię ona o nadchodzącej burzy z wyprzedzeniem.
 
Przed przejściem burz koniecznie zabezpiecz swoje mienie. Schowaj samochód do garażu, usuń z podwórka, balkonów czy tarasu rzeczy, które łatwo może porwać wiatr. Zabezpiecz bramy, furtki, zamknij okna i drzwi, zaopiekuj się domowymi zwierzętami. Sprawdź czy latarka działa i czy masz czym odpalić świeczki.
Źródło: OSP JRS Osie/ P. Sworowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe