Od cywila do żołnierza

  • 30.04.2021, 06:05
  • redakcja
Od cywila do żołnierza

Podziel się:

Oceń:

7 Pomorska Brygada Oborny Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powiększyła swe szeregi o kolejnych terytorialsów. 16-dniową drogę od cywila do żołnierza przeszli ochotnicy z województwa pomorskiego, którzy po złożeniu żołnierskiego przyrzeczenia rozpoczęli służbę w batalionach lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku i 73 blp w Słupsku.

W niedzielę, 25 kwietnia w Słupsku uroczystą przysięgę wojskową złożyło 15 ochotników, którzy tym samym zasilili  szeregi 7 Pomorskiej Brygady Oborny Terytorialnej. Nowi żołnierze pochodzą z całego regionu województwa pomorskiego m.in. z powiatu malborskiego, słupskiego, tczewskiego, chojnickiego, człuchowskiego czy kwidzyńskiego.
- Wśród nich znaleźli się nauczyciele, studenci, pielęgniarka czy były zawodowy piłkarz. W życiu cywilnym każdy robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno - chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności -  mówi Maciej Szalbierz z 7PBOT.

Trzyletnie szkolenie
Szkolenie podstawowe i uroczysta przysięga wojskowa to dopiero początek żołnierskiej drogi, jaką musi pokonać każdy nowy terytorials. Cały proces szkolenia trwa trzy lata i po tym czasie można uznać ich za w pełni wyszkolonych żołnierzy.
- W dalszej kolejności doskonalą oni swoje umiejętności w ramach zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Żołnierze biorą również udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powoływani są do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady – przybliża Maciej Szalbierz.

_redakcja

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 01.05.2021, 14:43
Już biegnę...
dziab dziab
dziab dziab 30.04.2021, 19:30
Również chętnie bym dołączył, ale przy obecnej chorej sytuacji to trochę strzał w kolano.
Wotters
Wotters 04.05.2021, 18:11
Dlaczego tak uważasz ? Co jest tym strzałem w kolano?
Artur
Artur 05.05.2021, 07:54
Taka formacja Wotters może być wykorzystana do różnych celów.Może pomagać, albo wręcz przeciwnie.Ktoś uzna że trzeba zaprowadzić porządek po swojemu i co wtedy pomyślałeś?.W wojsku po złożeniu przysięgi obowiązują cię rozkazy, a jak jest w tej formacji?.

Pozostałe