Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w kioskach!

  • 28.04.2021, 10:40
  • redakcja
Najnowszy numer Gazety Kociewskiej już w kioskach!

Podziel się:

Niezabezpieczony towar na niesprawnej ciężarowce - Ciężarówka przewożąca płyty betonowe po kontroli inspektorów pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego odjechała na lawecie. Samochód nie miał ważnego przeglądu technicznego. Nie brakowało natomiast niebezpiecznych usterek, które dyskwalifikowały pojazd z dalszej jazdy.

Biegli badali przyczyny tragicznego wypadku na DK 22 - 20 kwietnia tczewscy policjanci, funkcjonariusz straży pożarnej oraz przedstawiciel zarządcy drogi spotkali się w Zabagnie, gdzie doszło do tragicznego wypadku w którym śmierć poniosły trzy osoby, a czwarta w stanie krytycznym trafiła do szpitala. W ramach spotkania służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym poddały ocenie infrastrukturę oraz oznakowanie drogi.

Pożar budynku przy ul. Kościuszki w Starogardzie - 24 kwietnia przed godziną 12 przy ul. Kościuszki w Starogardzie Gd. doszło do pożaru remontowanego 5-kondygnacyjnego obiektu znajdującego się w sąsiedztwie zabytkowego budynku Szkoły Muzycznej. Na miejsce zadysponowano 8 zastępów straży w tym dwa podnośniki koszowe. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana.

Pożar samochodu doprowadził do pożaru w lesie - W poniedziałek, 26 kwietnia po godzinie 12 strażacy zostali zadysponowani do pożaru pojazdu, który zaparkowany był pod lasem w miejscowości Osówek. Ogień szybko przeniósł się do pobliskiego lasu. Na miejsce zadysponowano strażaków z JRG Starogard oraz z OSP Osieczna i OSP Szlachta, a także z JRG Tuchola i OSP Klaniny.

Uroczystości ku czci świętego Wojciecha - 23 kwietnia obchodziliśmy uroczystości, ku czci świętego Wojciecha, patrona Polski i Starogardu Gdańskiego. Tego dnia minęło 1024 lata od jego śmierci. W piątkowy wieczór w kościele pw. św. Wojciecha, Starogard uczcił pamięć biskupa męczennika.

Kanalizacja ma być gotowa do końca wakacji - Pięć ofert wpłynęło na budowę 600 mb kanalizacji sanitarnej w obrębie ulic Kruczej, Pawiej i Gołębiej. Chęć budowy 1,5 km odcinka kanalizacji wzdłuż ulic Rebelki i Rolnej zgłosiło aż sześciu oferentów. Miasto sprawdza poprawność złożonych ofert, by wyłonić jednego wykonawcę poszczególnych zadań planowanej na ten rok inwestycji za ponad 1,5 mln zł. Kanalizacja ma być gotowa do końca wakacji.

Porządki na "Racie" - Przed nami długi majowy weekend. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu, jak go spędzić, z propozycją przychodzi stowarzyszenie Starogard 2030. W pierwszy dzień maja na bulwarze Diepholz odbędzie się wielkie sprzątanie połączone z sadzeniem kwiatów na terenie starogardzkiej Motylówki.

Zmiana zasad postoju przed Starostwem - Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim informuje, że z dniem 26 kwietnia (poniedziałek) zmieniły się zasady postoju na parkingu przed budynkiem Starostwa. Ma to zwiększyć dostępność miejsc postojowych dla petentów.

Zbierają na sprzęt przeciwpożarowy - Strażacy z OSP Semlim postanowili zebrać pieniądze na zakup sprzętu przeciwpożarowego dla swojej jednostki. W tym celu przeprowadzili kilkudniową akcję zbiórki złomu z okolicznych gospodarstw. Przedsięwzięcie to spotkało się ze sporą aprobatą mieszkańców, którzy chętnie podzielili się niepotrzebnymi surowcami.

Siła napędowa polskich wsi i nagrodzone pierogi z podagrycznikiem - Koła Gospodyń Wiejskich to lokalne organizacje napędzające energię każdej wsi, w jakiej tylko można odnotować ich działalność. Podtrzymują tradycję, jednocześnie rozwijając kulturę ludową i folklor... Integrują lokalną społeczność, organizują festyny, akcje charytatywne, biorą udział w konkursach kulinarnych, występach i nie tylko! Dziś chcemy przybliżyć Wam krótko działalność KGW Rokocin i podzielić się przepisem na „Pierogi z podagrycznikiem”, jaki udało się zdobyć dla naszych Czytelników.

Aktywnie dbają o lokalną historię - Powstanie pierwszej drużyny harcerskiej w Starogardzie Gdańskim datuje się na 14 kwietnia 1921 roku. Z tej okazji pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji wraz z harcerzami Hufca ZHP Starogard Gdański zorganizowali grę terenową po mieście z fabułą dotyczącą harcerstwa, która odbyła się w ubiegłą niedzielę, 25 kwietnia. - Postanowiliśmy zaoferować mieszkańcom miasta atrakcję na niedzielny spacer, jednocześnie motywując dzieci do ruchu po całotygodniowym siedzeniu na zdalnych lekcjach. Jedyną przeszkodą, która spotkała uczestników gry to pogoda. Ale kto zna polskie przysłowia, ten wie, że „kwiecień plecień poprzeplata - trochę zimy, trochę lata”, dlatego na trasie spotkaliśmy deszcz, śnieg i piękne słońce – mówi Paulina Szulc, współorganizatorka akcji.

Niezapomniana Msza św. na Rynku - W poniedziałek będzie 3 Maja. Bardzo w tym roku smutny. Najsmutniejszy od czasów PRL. Nie tylko z powodu „prawa covidowego”. Nawet pogoda jakby się do tego dostosowała. A przecież 40 lat temu na Rynku w Starogardzie doszło do największego i najpiękniejszego spotkania Kociewiaków face to face w wielowiekowej historii miasta.

Po północy w Czarnobylu. Oni milczeli, świat przeczuwał - 35 lat temu, 26 kwietnia 1986 roku na Ukrainie doszło do największej w dziejach ludzkości katastrofy atomowej. Chmura radioaktywnego pyłu pokryła tereny Ukrainy, Białorusi i Rosji oraz przedostała się nad terytorium dzisiejszej Unii Europejskiej, siejąc strach i niepewność wśród ludzi. Wokół elektrowni wyznaczono 30-kilometrową strefę wykluczenia, z której wysiedlono wszystkich mieszkańców, którzy przekonani byli, że ewakuowani są jedynie na kilka dni. Mogli zabrać ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy osobiste. W rzeczywistości już nigdy nie powrócili do swoich mieszkań. Z dnia na dzień niegdyś 50-tysięczne miasto kompletnie opustoszało. Prypeć stała się swoistym skansenem, w którym natura upomina się o swoje. Los miast jest z góry przesądzony, a degradacja budynków postępuje z tygodnia na tydzień. Miasto widmo kilkukrotnie odwiedził i udokumentował nasz dziennikarz. Zobaczcie, jak obecnie wygląda skażona strefa wykluczenia.

Od cywila do żołnierza - 7 Pomorska Brygada Oborny Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powiększyła swe szeregi o kolejnych terytorialsów. 16-dniową drogę od cywila do żołnierza przeszli ochotnicy z województwa pomorskiego, którzy po złożeniu żołnierskiego przyrzeczenia rozpoczęli służbę w batalionach lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku i 73 blp w Słupsku.

Uratujmy serduszko Oleńki! - - Rok 2020 był dla nas zarazem piękny i niesamowicie trudny. Przepełniony strachem, który może zrozumieć tylko rodzic, który przeżył widok dziecka w stanie krytycznym, prawie umierającego na Oddziale Intensywnej Terapii. W styczniu na świecie pojawiła się Oleńka, u której niedługo po porodzie rozpoznano krytyczną wadę serca, a wraz z nią brak nadziei na leczenie w Polsce i liczne odmowy w Europie. Wszystko wskazywało na to, że będziemy musieli wkrótce pożegnać nasze dziecko, ale wtedy zaczęły dziać się cuda... - opisują rodzice małej Oleńki.

Kierowca nie wiedział z kim ma do czynienia - Najpierw spowodował kolizję drogową, potem próbował uciec z miejsca zdarzenia. Nietrzeźwego kierowcę ujął po krótkim pościgu funkcjonariusz z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

18-latek bez uprawnień uciekał autem przed policją -  Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali po krótkim pościgu 18-latka, który próbował uniknąć kontroli drogowej. Kierowca osobowego volkswagena uciekał ulicami miasta i nie reagował na sygnały nakazujące zatrzymanie pojazdu. Jak się później okazało, w ten sposób próbował uniknąć odpowiedzialności za kierowanie bez uprawnień.

 

_redakcja

Komentarze (0)


Pozostałe