Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

  • 14.04.2021, 12:23
  • redakcja
Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Podziel się:

Oceń:

Wójt gminy, zastępca wójta oraz sekretarz pod pomnikiem ofiar II wojny światowej na "starym cmentarzu" złożyli wiązankę kwiatów, tym samym upamiętniając ofiary sowieckiej zbrodni z 1940 roku.

NKWD wymordowało wówczas blisko 22 tysiące Polaków wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Celem było zgładzenie polskiej elity.

Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Więziennej, policjanci i cywile m.in. urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy.

Ofiary pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. W 2000 roku w tych trzech miejscach otwarte zostały Polskie Cmentarze Wojenne. Ten w Katyniu możemy zwiedzić wirtualnie(katynpromemoria.pl) zapalając przy okazji symbolicznego znicza, a więcej o historii dowiemy się od Muzuem Katyńskiego (muzeumkatynskie.pl).

Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana do końca trwania komunizmu. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD i ten dzień stał się końcem kłamstwa katyńskiego.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe