Bezpieczne przejścia dla pieszych

  • 16.04.2021, 08:20
  • redakcja
Bezpieczne przejścia dla pieszych

Podziel się:

Oceń:

Miasto stawia na poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w mieście. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg stara się o dofinansowanie przebudowy 8 przejść dla pieszych. Wartość inwestycji to ponad pół miliona złotych. Magistrat może otrzymać od 50 do 80 proc. zwrotu poniesionych kosztów.

Starogard Gdański złożył do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku 8 wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przejścia mają zostać doświetlone i wyposażone w czujniki wzbudzania podczas pojawienia się pieszego w obrębie przejścia.
- Na każdym z przejść stanąć mają po dwa słupy oświetleniowe wyposażone w nowoczesne oprawy. Dodatkowo na nawierzchni przejść dla pieszych przy ul. Sienkiewicza, Grunwaldzkiej, Wybickiego i Reymonta pojawić się mają fakturowe oznaczenia dla osób z dysfunkcją wzroku - mówi Magdalena Dalecka, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Ma to zapewnić pieszym większą widoczność na drogach i poprawić ich bezpieczeństwo, a w efekcie zmniejszyć liczbę wypadków i ofiar - dodaje Dalecka.

Wartość złożonych wniosków to 531 306 zł. Wysokość dotacji, w roku 2021, przeznaczonych na dofinansowanie zadań w tym zakresie w województwie pomorskim wynosi: 24 304 786,80 zł. Poziom dofinansowania wynosić będzie od 50 do 80 proc. kosztów realizacji zadania (przebudowy/ budowy jednego przejścia dla pieszych) jednakże nie więcej niż 200 000 zł.
- Jednym z kryteriów oceny zgłoszonych wniosków będzie ich lokalizacja w pobliżu obiektów użyteczności publicznej (tj. szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, zakładów opiekuńczych, domów kultury, ośrodków sportu, rekreacji i wypoczynku, urzędów, przystanków autobusowych i galerii handlowych) - tłumaczy rzecznik prezydenta Janusza Stankowiaka. - Oprócz przebudowy wnioski o dofinansowanie obejmują również wykonanie dokumentacji technicznej (projektów budowlano-wykonawczych), uzyskanie wszelkich warunków decyzji, pozwoleń, nadzór inwestorski nad inwestycją oraz postawienie tablicy informacyjnej o uzyskanym dofinansowaniu - podsumowuje Magdalena Dalecka.


Wnioski dotyczą następujących przejść dla pieszych:

1) przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na ul. Grunwaldzkiej,
2) koło MOPS na ul. Jana Pawła II,
3) koło ZOZ Medpharma na ul. Jana Pawła II,
4) przy Starostwie Powiatowym na ul. Kościuszki,
5) skrzyżowanie ulicy Kościuszki z ul. Pelplińską ,
6) przy Przedszkolu Nr 4 Tęczą malowane na ul. Reymonta,
7) przy Szkole Podstawowej Nr 8 na ul. Sienkiewicza,
8) przy Szkole Podstawowej Nr 3 na ul. Wybickiego.

_redakcja

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jak fajnie
Jak fajnie 21.04.2021, 07:42
Nie chce mi się wierzyć, że to ma kosztować ponad pół miliona złotych. Te lampy to chyba będą ze złota, a te fakturowane kostki z marmuru
obywatel
obywatel 19.04.2021, 16:20
ci co wybrali sobie takiego prezydenta nie powinni narzekać gdyż jest tak jak było więc macie co chcieliście.
Stanisław
Stanisław 20.04.2021, 08:59
Tak, wiem obywatel Prezydent powinien być z dobrej zmiany, a wtedy mając za sobą media jego wszystkie działania stałyby się pasmem sukcesów.Oczywiście ktoś mu zarzucał, że nie jest Prezydentem wszystkich a on jak go wybiorą będzie.Trzymam kciuki za Pana Prezydenta i zawsze ma mój głos !!!.Możecie zakładać fikcyjne strony o syfie i brudzie w mieście a to i tak nic nie zmieni a świadczy o tym do czego może posunąć się człowiek w walce o stołki żal mi was i radzę udać się po pomoc do sanatorium na Skarszewskiej tam pomogą.
obywatel
obywatel 20.04.2021, 10:52
Stanisław zmień płytę ty oprócz dobrej zmiany nikogo więcej nie widzisz ? Wybrałeś go bo pewnie już na emeryturce sobie siedzisz i nie interesuje cie czy w Starogardzie coś się zmienia oprócz bezsensownego wydawania kasy ! Obecny prezydent reklamował się jako osoba która załatwi do miasta inwestorów, zwiększy się zatrudnienie itd. itp . A na kilka lat rządzenia tylko wydaje kasę , a mieszkańcy muszą dojeżdżać do pracy po za Starogard . I z roku na rok nic się nie poprawia...
raf
raf 19.04.2021, 08:40
Rozumiem przy szkołach. Ale, Przy Starostwie?? A co biedne dzieciaki jak przechodzą przez drogę krajową 22 do PSP1 maja powiedzieć.
Ruch kilku tysięcy aut przez 8 godzin a stawiacie przy Starostwie, gdzie ruch jest dużo mniejszy??? Pan stopek, który tam stoi ma Zblewskiej do 14-tej nic nie pomoże po godzinie 16-tej jak dzieci idą z basenu, z kortu zima. Idą przez ciemne przejście. Ponieważ osoba odpowiedzialna za oświetlenie w tym miejscu przejścia dała lampę o mniszej natężeniu niż była przed przewróceniem słupa. Takim tokiem myślenia postawmy osiemsetletnie na przejściu na ulicy np Górnej. jak ludzie wyjdą hurtem z BRICO to może im się nic nie stanie.
adamek
adamek 17.04.2021, 15:45
Najbardziej uczęszczane przejście dla pieszych ul Derdowskiego blisko Skarszewskiej. Setki ludzi tam przechodzi tym przejściem. BRAWO TAKICH WIĘCEJ . TERAZ NOWE W NOWEJ WSI PRZY PAŁACU. TRZEBA WYDAĆ PIENIĄDZE Z NASZYCH PODATKÓW NA BEZSENSOWNE MIEJSCA ALE NIE NA PRZEJŚCIA.
JULA!
JULA! 16.04.2021, 17:41
"w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg"
To lepiej załatajcie dziury na niektórych odcinkach, bo to jest dramat.

"oraz postawienie tablicy informacyjnej o uzyskanym dofinansowaniu"
Tak, bo to najbardziej ludzi interesuje.

Do kur*y nędzy czy naprawdę nie ma w tym mieście nic konkretniejszego niż stawianie jakiś gów*anych DROGICH! przejść (pod przykrywką pseudo bezpieczeństwa) ?!
I co to gó*wno ma niby dać ?
Czy naprawdę z ludzi trzeba robić takich debili ?
Rozumiem, że ludzie są dzisiaj bardzo głupi, ale to nie jest chyba problem żeby się rozejrzeć lewo-prawo-lewo i przejść ???
Może kolejną inwestycją zróbmy SPECJALNE schody ruchome w wykopanym tunelu pod drogą, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko potrącenia?. Oczywiście przy każdym przejściu postawcie pracownika, który będzie przepuszczał ludzi.

Co druga moja koleżanka z galerii nie pracuje, bo sklepy w galeriach są pozamykane. Dwie chciały wspólnie otworzyć mały salonik usługowy, ale poczytały trochę o prowadzeniu działalności, czasie jaki trzeba na to poświęcić, łapówach itd - to sobie odpuściły.

Jedna koleżanka ma kredyt na mieszkanie 2-pokojowe, a razem z mężem nie mają już praktycznie pieniędzy to pożyczają od swoich rodziców, aby mieć na spłatę kredytu.
W innych firmach przymusowe ***opy, albo 1/2 etatu, bo nie ma pracy. Ewentualnie na siłe L4.

Starogardzkie "przekręciarze" biznesmeniki kroją lody i się rechoczą, bo ludzie nie mający zatrudnienia są zdesperowani i idą nawet do nich (bo nie ma gdzie!), a ich prawnicy znając dobrze luki prawne korzystają z każdej możliwej tarczy i doją kupę hajsu.

I ja teraz chwilowo bezrobotna (od roku 3 pełne miesiące przepracowałam) czytam, że zamiast powołać nowych ciekawych (nawet zagranicznych) inwestorów to...... woli przebudowywać przejścia dla pieszych, gdzie wartość inwestycji to ponad pół miliona złotych.

Pozostałe