Jak walczyć z nałogiem palenia? Kolejni naukowcy wskazują skuteczne metody

  • 30.03.2021, 10:30
  • redakcja
Jak walczyć z nałogiem palenia? Kolejni naukowcy wskazują skuteczne metody

Podziel się:

Oceń:

Kilka dni temu kolejny naukowiec określił e-papierosy jako skuteczne narzędzie do wychodzenia z nałogu palenia. Profesor Frank Baeyens z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) poinformował, że prowadzone na jego macierzystym uniwersytecie badania dowodzą, iż 40 proc. Belgów, którzy podjęli zakończoną sukcesem próbę rzucenia palenia, używało podczas tego procesu e-papierosów. Ponadto, określił je jako znacznie mniej szkodliwe od zwykłych papierosów.

Opinię belgijskiego naukowca cytują miejscowe media: - W naszym kraju vaping jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi pomagających ludziom rzucić palenie. Dlatego Fundacja Przeciw Rakowi (Stichting tegen Kanker, belgijska fundacja działająca na szczeblu federalnym- przyp. red.) i większość ekspertów w dziedzinie tytoniu nie sprzeciwia się wapowaniu, jeśli jest ono stosowane w celu pomocy w rzuceniu palenia. Prof. Baeyens powołuje się także na bogate doświadczenia brytyjskie w tym zakresie.

Do podobnych wniosków doszli bowiem autorzy najnowszego, siódmego już raportu Public Health England (PHE), brytyjskiej instytucji zdrowia publicznego na temat korzystania z e-papierosów w Wielkiej Brytanii. W raporcie jest mowa o tym, że e-papierosy są nawet bardziej skutecznym narzędziem wspomagającym porzucenie palenia, niż nikotynowa terapia zastępcza, czyli np. gumy do żucia czy plastry antynikotynowe. Naukowcy z King's College London szacują, że w 2020 roku e-papierosy były wśród Brytyjczyków najpopularniejszym narzędziem prowadzącym do osiągnięcia tego celu, a w 2017 r. ponad 50 tys. palaczy w Wielkiej Brytanii rzuciło nałóg przechodząc na wapowanie. Poddani badaniu deklarowali, że kontynuowaliby palenie tradycyjnych papierosów, gdyby nie pojawiła się ta alternatywa.

 

Skala obniżania ryzyka

Wspomniany prof. Baeyens w opinii opublikowanej niedawno na łamach jednego z belgijskich portali mówi wprost: - Waping jest i pozostanie ważną bronią w walce z paleniem i szkodami zdrowotnymi, jakie ono powoduje (rak płuc, choroby serca, choroby płuc). Za tą teorią wydaje się także przemawiać prosta proporcja podawana przez wspomnianą wcześniej brytyjska instytucję (PHE), która podaje, że papierosy elektroniczne są o 95 proc. mniej szkodliwe od tych tradycyjnych, w których następuje proces spalania tytoniu uwalniający najbardziej niebezpieczne dla zdrowia substancje smoliste.

E-papieros z kolei to elektroniczne urządzenie, które poprzez podgrzanie płynu tworzy parę - na polskim rynku można spotkać różne urządzenia tej kategorii, np. Vuse ePen działający w zamkniętym systemie z fabrycznie napełnionymi wkładami. Takie rozwiązanie gwarantuje, że użytkownik sięga po gotowy, gruntownie przebadany produkt. I nie chodzi tu wyłącznie o wygodę i estetykę użycia, ale właśnie o jakość gwarantowaną złożonym systemem testów i certyfikacji.

 

Najważniejsze to zerwać z nałogiem

Rynek wyrobów, które są zamiennikami dla klasycznych papierosów będzie się z pewnością dynamicznie zmieniał. Umożliwia to rozwój technologii, a także wciąż trwające prace badawcze. Wśród potencjalnie mniej szkodliwych dla zdrowia palaczy alternatyw można wskazać również coraz bardziej popularne podgrzewacze tytoniu. Co ciekawe, naukowcy opracowali nawet pojęcie tzw. skali obniżania ryzyka (risk continuum), która przedstawia poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny. Wśród mniej szkodliwych alternatyw wobec tradycyjnych papierosów znalazły się także wspomniane podgrzewacze. I tutaj również można wybierać spośród różnych dostępnych opcji, a do najnowszych, dostępnych od kilku tygodni na polskim rynku należy choćby glo Hyper.

Naukowcy podkreślają, że warto komunikować dowody naukowe i efekty prowadzonych w tym obszarze badań, tak, by dorośli palacze mogli wybrać najlepszą, a co ważne – skuteczną opcję zerwania z nałogiem.

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SebA
SebA 01.04.2021, 10:47
Najlepsza metoda by pozbyć się nałogu to biorezonans tzw. blachy ... Idziemy do ośrodka zdrowia na ul.hallera pani zakłada nam elektrody i po 20 minutach nie palimy/pijemy/żremy zależy z czym kto walczy . Świetna metoda znana od lat 60 . Sam mam sprawdzone na sobie i znajomych , wszyscy zadowoleni . Pozdrawiam
Kaśka
Kaśka 04.04.2021, 05:42
To taki trik jak z oczyszczeniem organizmu z toksyn. Przynosi Ci miskę wody, moczysz ręce lub nogi i po 5 minutach woda robi się brązowa.Kasuje Cię na 2 stówki i wciska kit że jesteś wyczyszczony. A w duchu się śmieje bo idiota co przyszedł nie wie jakiego środka dolała do wody aby się zabarwiła po czasie.Zdrowia życzę naiwnym.
ewa
ewa 31.03.2021, 07:30
E-papieros największe świństwo na świecie. Bardziej uzależnia niż zwykłe papierosy. Bo przestajesz palić zwykłe papierosy a od e-papierosa nie można się oderwać.
didi
didi 30.03.2021, 23:49
Pseudo profesorek powinien stracić tytuł za takie brednie.
Ogromna większość ludzi, która się przerzuciła z fajek na e-dziadostwo cały czas to nadal pali. Co to ma być za argument, że e=fajek jest mniej szkodliwy ? Jest nadal szkodliwy i powoduje choroby płuc.
Ile jest głupich rodziców co to swoim DZIECIOM! ok 15 letnim pozwalają na takie coś, bo słyszały, że to tylko jakaś para wodna czy coś tam... i jest nieszkodliwe...

Jak walczyć z ojcem, który pije wódkę ?
Zacznij kupować mu piwo...

Pozostałe