Pierwsza wizyta u onkologa - jak się do niej przygotować?

  • 01.03.2021, 17:39
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Pierwsza wizyta u onkologa - jak się do niej przygotować?

Podziel się:

Oceń:

Choroby nowotworowe występują powszechnie i są poważnym problemem społecznym. Są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń nowotworowych zajmuje się interdyscyplinarna dziedzina medycyny nazwana onkologią.

W jej zakres wchodzi promocja zdrowia, poprawa jakości życia pacjentów onkologicznych ich wsparcie duchowe i emocjonalne w trakcie choroby nowotworowej często nieuleczalnej. Onkologia jest nauką badającą przyczyny powstawania chorób nowotworowych, sposoby zapobiegania, rozpoznania i wysokospecjalistycznego leczenia chorych na nowotwory. Przebieg leczenia onkologicznego uzależniony jest od rodzaju i zaawansowania stwierdzonego schorzenia. Onkolog dokładnie planuje terapię leczniczą farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną indywidualnie dla każdego pacjenta.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty u onkologa?

Lista schorzeń, którymi zajmuje się onkolog, jest bardzo długa. Najczęstsze choroby nowotworowe to: białaczka, czerniak, chłoniak; rak płuc, krtani, oskrzeli, tchawicy; rak przełyku, żołądka, jelita grubego, odbytnicy; rak nerki, wątroby, trzustki; rak piersi, jajnika, macicy; rak prostaty, pęcherza moczowego, jądra; mięsaki tkanek miękkich i kości; ziarnica złośliwa i chłoniaki nieziarnicze i inne. Jest kilka niepokojących symptomów, które powinny skłonić do wizyty u onkologa.  Najczęściej objawami chorób nowotworowych są: naroślą, guzy i znamiona pojawiające się na ciele o zmieniającym się kształcie i barwie, wysięki i wycieki z tych zmian, niegojące się rany i owrzodzenia w ustach i w nosie, krwiomocz lub krew w kale, krwawienia między miesiączkami, krwioplucie. O chorobie nowotworowej świadczyć mogą nagłe zmiany ciężaru ciała, powiększone jądra, długotrwałe bóle żołądka lub wątroby, zżółkła skóra i białka oczu. Objawem choroby może być również przewlekła gorączka, drgawki oraz zaburzenia snu, bezsenność lub nadmierna senność. Przyczyną chorób nowotworowych mogą być też obciążenia genetyczne. Wczesne dostrzeżenie objawów mogących wskazywać na chorobę onkologiczną i podjęcie specjalistycznego leczenia znacząco zwiększa szansę wyleczenia oraz powrotu do zdrowia, dlatego z wizytą u onkologa nie warto się ociągać.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa?

Na konsultację onkologiczną może zapisać się każdy, kto podejrzewa u siebie nowotwór, dlatego w razie jakichkolwiek podejrzeń nie należy zwlekać z wizytą u onkologa. Pierwsza wizyta u onkologa praktycznie nie różni się od wizyty u lekarza rodzinnego. Należy zabrać ze sobą dotychczasową   dokumentację medyczną. Istotne są ostatnie wyniki badań, wszystkie informacje o przebytych wcześniej ciężkich chorobach i o przebytych operacjach. Należy przygotować spis przyjmowanych leków i suplementów. Pierwsza wizyta u onkologa najczęściej związana jest z emocjami, więc można zapomnieć o ważnych kwestiach dotyczących stanu zdrowia. Warto, spisać na kartce wszystkie zaobserwowane objawy i dolegliwości, czas i częstość ich występowania oraz informacje dotyczące chorób nowotworowych wśród krewnych. Na pierwszą wizytę można przyjść z bliską osobą partnerem, przyjaciółką lub kimś z rodziny. Na konsultacje onkologiczną można umówić w Centrach Medycznych Grupy Scanmed. Zobacz: Onkologia Kraków

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kaśka
Kaśka 07.03.2021, 16:17
Bzdety. Ja nie mogę dodzwonić się do przychodni na telefoniczną wizytę do lekarza a tu dopiero taki problem. Umieramy bo to tym na górze na rękę ZUS stanie na nogi. Życzę Wszystkim zdrowia oprócz właśnie tym co nam taki cyrk sprawili.
Janka
Janka 07.03.2021, 16:52
Najpierw na nich głosujesz, zachęcasz innych a teraz narzekasz.
Kaśka
Kaśka 08.03.2021, 11:02
Ty masz coś z deklem.Pisałam komuś. A co Ty wiesz na kogo głosowałam Kretynko.

Pozostałe