Ważny komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Starogardzie Gd.

  • 19.02.2021, 14:14
  • redakcja
Ważny komunikat Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Starogardzie…

Podziel się:

Oceń:

W związku z występowaniem na terenie powiatu starogardzkiego intensywnych opadów śniegu Inspektor przypomina, że obowiązkiem właściciela lub zarządcy jest niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg, oraz zapewnienie (w razie konieczności) jego odśnieżenia.
 
Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą spowodować zagrożenie bezpieczeństwa osób znajdujących się na ciągach komunikacyjnych przy budynku.
Prace te muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP. Powyższe wynika z art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, który stanowi, że właściciel lub zarządca ma obowiązek zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu, w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt związanych z siłami natury, takich jak: intensywne opady atmosferyczne - które mogą spowodować bezpośrednie zagrożenie uszkodzenia obiektu i sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bądź bezpieczeństwo mienia.
 
Tutejszy organ, w celu uniknięcia powyższych zagrożeń, zwraca się do wszystkich zobowiązanych o przestrzeganie obowiązku wynikającego z powyższych przepisów, gdyż zgodnie z art. 91a ustawy − Prawo budowlane „kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 
_redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pracownik
Pracownik 20.02.2021, 14:25
Ważna odpowiedź dla inspektora nadzoru budowlanego.
W związku z obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa, prowadząc pracę zdalnie z domu, poczekam panie inspektorze aż sople też zdalnie same odpadną.

Pozostałe