Pomorski Konserwator Zabytków: Jest szansa na ocalenie murów kościoła św. Józefa w Kasparusie

  • 11.02.2021, 13:38
  • PWKZ/ Red.
Pomorski Konserwator Zabytków: Jest szansa na ocalenie murów kościoła św. Józefa w Kasparusie JT

Podziel się:

Oceń:

Jest szansa na ocalenie murów kościoła św. Józefa w Kasparusie, który spłonął 31 grudnia 2020 r. Tych ustaleń, uzupełniających wnioski z pierwszych oględzin dokonanych 7 stycznia br. dokonano m.in. dzięki szczegółowej inwentaryzacji kościoła wykonanej techniką skanowania laserowego 3D oraz pomiarom głębokości zwęglonej warstwy nośnych elementów drewnianych uszkodzonych od strony wnętrza świątyni.
Inwentaryzacja pozostałości kościoła była niezbędna dla rozpoczęcia procesu projektowania odbudowy. Pomiary ruin prowadzone metodami tradycyjnymi zajęłyby wielokrotnie więcej czasu, a w przypadku pomiarów dokonywanych zwykłym miernikiem laserowym byłoby to de facto kilka dni. Także dokładność takich pomiarów bywa zazwyczaj ograniczona, i w rzeczywistości znacznie przekracza standardowo przyjęte w naszym budownictwie 0,5 cm. Istotnym powodem była też nadzwyczaj ograniczona dostępność pogorzeliska - spalone elementy konstrukcji dachu wiszą nad przestrzenią masywu nawowego i naprawdę w każdej chwili mogą runąć. Ich mierzenie z dostępem z drabin lub wysięgników jest de facto niemożliwe.

Skanowanie 3D wraz z dokumentacją fotograficzną wykonano przy użyciu skanera Leica RTC360 w ramach pokazu demonstracyjnego na zlecenie firmy Aurea Porta Konserwacja Zabytków, w odpowiedzi na zapytanie ofertowe WUOZ w Gdańsku.

W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji powstała chmura punktów tworząca przestrzenny obraz zabytku. Umożliwia to wykonanie widoków i przekrojów poziomych (czyli planów) oraz pionowych budowli w dowolnym żądanym miejscu i przeprowadzenie szczegółowych pomiarów i analiz każdego elementu architektonicznego. Jest to szczególnie pomocne dla specjalistów opracowujących projekt odbudowy świątyni i daje możliwość weryfikacji zamierzenia przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w procedurze rozpatrywania wniosku o pozwolenie na planowane działania konserwatorskie.

Nawiązano również kontakt z Centrum Kompetencji ds. digitalizacji zabytków, którym jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, dzięki czemu po podpisaniu umowy, skan 3D kościoła św. Józefa w Kasparusie zostanie udostępniony na portalu zabytek.pl.
 
PWKZ/ Red.

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paś BARANki moje, i strzyż równo- aż do skóry.
Paś BARANki moje, i strzyż równo- aż do skóry. 16.02.2021, 19:25
Kosciół ma dość pieniedzy. Nie tak dawno archidiecezja poznańska kupila 100 ha gruntow za 15 mln złotych bez żadnego targowania. Po co im ziemia ? Jak maja tyle wolnych środków to niech remontują swoje zabytki .ktos powie ze to inna diecezja- archidiecezja ? Jak dla mnie jedna mafia.
X apostafis
X apostafis 12.02.2021, 16:15
A tymczasem w parafiach zbiórka na odbudowę kościółka w Gasparusie, cytując klasyka" nie chodzi o to aby zebrać, chodzi o to aby zbierać"
*****PO
*****PO 16.02.2021, 19:45
Nawet nie potrafisz napisać poprawnie nazwy wsi.Skąd się tu wziołeś?ze szwabi?

Pozostałe