Podziemna historia miasta. Tunele pod Starogardem

  • 08.01.2021, 10:31
  • Sławomir Jankowski
Podziemna historia miasta. Tunele pod Starogardem Sławomir Jankowski, zbiory prywatne. Rok 1904.

Podziel się:

Oceń:

Jest taka legenda – opowieść, jakoby istniały tunele pomiędzy Starogardem a dzisiejszym terenem Kocborowa. Legenda ta, ma związek z pierwszymi budowniczymi dzisiejszego miasta Starogard, czyli Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie potocznie zwanym Krzyżakami. Z zachowanych źródeł można dowiedzieć się, że przyszłe krzyżackie miasto zostało pobudowane w oparciu o wieś Starogard, którą zakonnicy nabyli na początku XIV wieku od pomorskiego możnowładcy Piotra Święcy z Nowego. Miało ono znajdować się na prawym brzegu Wierzycy.

W powstającym mieście stopniowo pojawił się zamek, kościół ( dzisiejszy kościół pod wezwaniem Św. Mateusza), ratusz, mury obronne z bramami i basztami. W obrębie murów – kamienice.

W 1348 roku Starogard otrzymuje od wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, Henryka Dusemera, przywilej lokacyjny.
Pierwszy raz o istniejących tunelach dowiedziałem się od mojego dziadka – Jana Chabowskiego. Często opowiadał mi różne historie związane z Kociewiem. „Kochanka”, Płaczewo, Jamertale, Kocborowo no i tajemniczy tunel. Miał służyć on rycerzom zakonnym do wysłania gońca z wiadomością w razie oblężenia miasta lub ewakuacji załogi rycerzy zakonnych.

W roku 2017 rozpoczęto prace archeologiczne w ramach rewitalizacji „starego miasta”. Miałem to szczęście aby porozmawiać z  Panem Juliuszem Gajem, archeologiem – członkiem zespołu badającego obszar Starego Miasta w Starogardzie Gdańskim. Od niego uzyskałem następującą informację : „W czasie prowadzonych prac archeologicznych na terenie pierzei północnej rynku i ulicy Hallera zostały uwidocznione piwnice, wchodzące kilka metrów w głąb rynku, poza elewacje budynków. Gotyckie fundamenty. Była możliwość przechodzenia pomiędzy piwnica tych gotyckich domów. Część z nich jest zasypana, niektóre dostępne. Informowano mnie o takiej możliwości przemieszczania się i o tunelach pod miastem. Podkład geologiczny na górce starogardzkiej wskazuje na trudności dla wykonania sieci wodociągowej a co dopiero wybudowanie oszalunkowanego cegłą tunelu wychodzącego poza mury. Nawet w Malborku tego nie robiono.”
Zdaniem archeologa jest to typowa „urban legend”. Dodam, że Pan Juliusz jest wielkim pasjonatem historii Starogardu i Kociewia, które chyba go oczarowało podczas pobytu w naszym mieście.

Czyli „tunele” to legenda miejska, bardzo ciekawa, pobudzająca wyobraźnię. Jednak legenda.
Chociaż zawsze warto pomarzyć, wyobrazić sobie istnienie takich tajemniczych tuneli, a przy okazji  pogłębiać swoją wiedzę na temat przeszłości naszej „małej ojczyzny”.

 

Sławomir Jankowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gal Anonim
Gal Anonim 08.04.2021, 20:36
Sprzeczne informacje. W 2008 roku były badania georadarem na rynku 60x60 metrów i i nformacja była, że kompletnie nic nie ma po rynkiem. Teraz, że piwnice xD

Pozostałe