wtorek, 8 lipca 2025 23:29
Reklama

Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Jak co roku, pułkowe święto Szwadronu Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich było okazją wręczenia wielu odznaczeń, podziękowań i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania tradycji kawaleryjskich pułku (ich wręczenie nastąpi w pozwalającym na to czasie).
Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Tegoroczne Święto Pułkowe odbyło się 14 listopada i było pod wieloma względami nietypowe. Przesunięte z czerwca na listopad, ze względu na panującą pandemię koronawirusa SARS-COV-2 musiało odbyć się w formie transmisji online (www.facebook.com/2PSzR).
- W uroczystości, online, uczestniczyło ponad 6 tysięcy widzów. W poniedziałek transmisja miała na Fb już ponad 10 tys. odsłon - mówi plutonowy Dariusz Michalski, szef kancelarii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. - Jedynym gościem przybyłym na uroczystości był gen. dyw. Marek Sokołowski – Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Reprezentujący dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Jarosława Mikę  
generał Sokołowski podziękował szwoleżerom za przykładną działalność na rzecz tradycji, historii, oręża i piękne świadectwa umiłowania Ojczyzny, które docenia Armia Polska.

Reklama

Awanse i podziękowania
Jak co roku podczas akademii wyróżniano osoby i instytucje, które aktywnie wspierają kultywowanie tradycji kawaleryjskich oraz prezentują patriotyczną postawę. Były także awanse w pułku. Na rozkaz dowódcy szwadronu, na stopień kaprala w korpusie podoficerów kawalerii ochotniczej mianowany został szwoleżer Tomasz Sojka.
Podczas transmisji akademii obejrzeliśmy, przygotowane na tę okazję, inscenizacje przedstawiające dzieje szwoleżerów od czasów legionowych, aż po walki w czasie II wojny światowej.
Czymś wyjątkowym była inscenizacja poetycko-historyczna, w wykonaniu znanych aktorów - Doroty Landowskiej i Mariusza Bonaszewskiego, na temat Józefa Piłsudskiego i jego żony,  Aleksandry Szczerbińskiej.

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bolo 20.11.2020 22:59
Awanse i podziękowania...za co? Za nasze pieniądze?

Reklama
Lolo 20.11.2020 20:24
Kogoś to obchodzi?

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama