Pomoc dla gospodarza z Rywałdu

  • 09.10.2020, 20:20
  • redakcja
Pomoc dla gospodarza z Rywałdu

Podziel się:

Oceń:

Rolnicy z Rywałdu stracili prawie cały dorobek swojego życia. Doszczętnie spłonęło jedno skrzydło zabudowań oraz 80 proc. poddasza głównego budynku chlewni. Na odbudowę potrzeba 200 tys. zł, dlatego ruszyła internetowa zbiórka pieniędzy.

Rankiem, 1 września 2020 w Rywałdzie wybuchł pożar na poddaszu zabudowań gospodarczych. Dzięki pomocy sąsiedzkiej, szybkiej interwencji straży pożarnej udało się uratować cały inwentarz i część plonów rolnych. Działania gaśnicze oraz prace porządkowe trwały do późnych godzin wieczornych.

Potrzeba 200 tysięcy złotych
Na pomoc pogorzelcom uruchomiono zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Organizatorzy wyznaczyli sobie jako cel kwotę 200 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę i utrzymanie gospodarstwa.
- Musimy odbudować zabudowania gospodarcze na nowo, aby stanąć na nogi. Na tę chwilę skupiamy się na utrzymaniu ocalałego z pożaru stada, aby nie utracić naszego źródła utrzymania. Potrzeby są ogromne i liczy się każda złotówka, za którą już teraz jesteśmy wdzięczni – mówi Roman Truszkowski, organizator zbiórki.

Wsparcie ludzi dobrej woli
W pomoc pogorzelcom włączyła się także Gmina Starogard Gdański. Jednym z priorytetów samorządu  jest pomoc mieszkańcom dotkniętym zdarzeniami losowymi.
- Po wizycie wójt Magdaleny Forc-Cherek oraz przewodniczącego Rady Gminy Marcina Hincy na miejscu zdarzenia, podjęto decyzję o udzieleniu przez Gminę pomocy przy oczyszczaniu pogorzeliska oraz o przyznaniu, zgodnie z potrzebami poszkodowanych, wsparcia finansowego. Wsparcie rodzinie zadeklarowali także okoliczni rolnicy – mówią urzędnicy.


Działania trwały 12 godzin
Jak przypomina st. kpt. Karina Stankowska z Państwowej Straży Pożarnej, do zdarzenia doszło na początku września. - Pożarem objęta była konstrukcja dachu nad częścią gospodarczą i chlewnią. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu, podjęciu działań gaśniczych w natarciu na palące się obiekty, ewakuacji zwierząt. Akcja prowadzona była w trudnych warunkach. Częściowo zawaliła się konstrukcja dachu. Prace na miejscu trwały 12 godzin i zaangażowane było w nie 10 jednostek strażackich – mówi.Pomagamy
Wszyscy, którzy chcą wesprzeć zbiórkę, mogą zrobić to za pośrednictwem strony zrzutka.pl.W przeglądarce wystarczy wpisać: zrzutka.pl/jzc5na, by dorzucić choć małą cegiełkę. Liczy się każda, nawet najdrobniejsza, suma.

 

_redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Roman Truszkowski
Roman Truszkowski 11.10.2020, 00:04
Dziękujemy Redakcji za wsparcie ;)

Pozostałe