Spotkanie autorskie w czasach pandemii

  • 26.09.2020, 19:30
  • Dominika Fijał
Spotkanie autorskie w czasach pandemii

Podziel się:

Oceń:

To było pierwsze, w GOK Kaliska, spotkanie autorskie w czasach, gdy obowiązuje dystans społeczny. W Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach,16 września, z Marzeną Rogalską rozmawiała Dominika Fijał.

Spotkanie związane było z trylogią powieściową, dlatego większość pytań związana była z kolejnymi powieściami.
- Pani Marzenia sprawiła, że naładowałam pozytywne baterie. Bardzo się cieszę, że miałam możliwość prowadzenia tego spotkania. Czy sięgnęliście już po trylogię "Wyprzedaż snów"? - pyta Dominika Fijał.   

Wyprzedaż snów
“Wyprzedaż snów” została wydana w 2016 roku, ale już wcześniej autorka otrzymała kilka propozycji na napisanie książek. Długo jednak odrzucała te pomysły, aż wreszcie dojrzała do napisania powieści. Postanowiła jednak zrobić to na własnych zasadach. Nie czekała na narzucony temat, ale zdecydowała się opowiedzieć historię, która w pewnym sensie z niej wypłynęła. Kiedy zaczęła pisać, to tak pochłonęło ją to zadanie, że potrafiła spędzić każdą wolną chwilę na spisywanie tej historii.
Główną bohaterką trylogii jest Agata, która po ośmiu latach decyduje się zostawić dotychczasowe życie i wrócić do Krakowa. Obawia się, że nie zostanie przyjęta przez dawnych przyjaciół, gdyż nie kontaktowała się z nimi przez ten czas. Nie zdawała sobie sprawy, że jej przyjaciele z młodości czekają na nią z otwartymi rękoma. Marzena Rogalska w tej części opowiedziała o tym, jak ważni są przyjaciele, ile znaczą dla niej samej.
Na pytanie, ile w niej jest z głównej bohaterki, stwierdziła, że na początku nie zauważyła podobieństw. Dopiero później do niej dotarło, że jest inaczej. Zwłaszcza, że jej znajomi zauważali owe wspólne cechy. Teraz dokładnie potrafi określić, co je łączy. Poznaliśmy ich wspólne zainteresowania oraz cechy charakteru. Marzena Rogalska, podobnie jak Agata, uwielbia określony typ muzyki i malarstwa.
W tomie “Wyprzedaż snów” autorka opisała siłę marzeń. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że do tego wątku dodała pewien element magiczny, by wzbogacić tę historię, podkreślić, jak ważne jest, by o nich nie zapominać. Kiedy padło pytanie, skąd pisarka czerpała inspirację na kreację bohaterów, to podkreśliła, że wiele jej dała praca w telewizji i możliwość słuchania ludzi. Ich historie, choć czasami wydają się bardzo skomplikowane, często miały swój pierwowzór w doświadczeniach realnych ludzi.

Gra w kolory
Kiedy padły pytania dotyczące tomu pt. “Gra w kolory”, Marzena Rogalska skupiła się na tym, by opowiedzieć, co było dla niej najważniejsze w tej historii. Tym razem mamy okazję śledzić przeszłość Agaty i poznać jej trudne relacje rodzinne. Bohaterka, choć potrafiła pomóc przyjaciołom, z każdym potrafiła się porozumieć, nie znała historii najbliższych jej ludzi. Pisarka opowiedziała o tym, że rodziny czasami chronią najmłodsze pokolenie, nic nie mówiąc o własnej przeszłości, co wprowadza pewnego rodzaju brak zrozumienia dla postępowania własnych rodziców. Tu Agata dowie się, dlaczego jej ojciec zniknął na kilka lat oraz pozna kilka innych tajemnic. Kiedy już wszystko stopniowo zaczyna się układać, dostrzegamy, że kobiecie brakuje tylko jednego – miłości.

Więcej przeczytacie w papierowym wydaniu Gazety Kociewskiej.

 

Dominika Fijał

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe