Letnie baseny na Piekiełkach. Jest koncepcja. Powstaje projekt

  • 11.09.2020, 16:09
  • redakcja
Letnie baseny na Piekiełkach. Jest koncepcja. Powstaje projekt

Podziel się:

Oceń:

Rekreacyjno-wypoczynkowy kompleks z odkrytymi basenami, labiryntem, naturalnym placem zabaw i wybiegiem dla psów powstanie w Starogardzie Gdańskim na Piekiełkach do końca 2022 roku. Pierwsze pojawią się trzy niecki basenowe, wodny plac zabaw, sauna plenerowa i boisko do plażówki. Szacunkowo prace pochłoną 8,5 mln zł. Budowa ruszy w 2021 roku.

W 2018 roku, kiedy prezydent Janusz Stankowiak ubiegał się o reelekcję, w swoim programie wyborczym zapowiedział budowę rekreacyjno-wypoczynkowego kompleksu otwartych basenów w Starogardzie Gdańskim. Teraz zgodnie z obietnicą Miasto przystępuje do realizacji tego celu. Letnie baseny powstaną na Piekiełkach. Jest już koncepcja, a projekt inwestycji na ukończeniu. Budowa ma ruszyć w 2021 roku.

W 2018 roku, kiedy prezydent Janusz Stankowiak ubiegał się o reelekcję, w swoim programie wyborczym zapowiedział budowę rekreacyjno-wypoczynkowego kompleksu otwartych basenów w Starogardzie Gdańskim. Teraz zgodnie z obietnicą Miasto przystępuje do realizacji tego celu. Letnie baseny powstaną na Piekiełkach. Jest już koncepcja, a projekt inwestycji na ukończeniu. Budowa ma ruszyć w 2021 roku.

Koncepcja zagospodarowania terenu Piekiełek w Starogardzie Gdańskim

– Piekiełki to idealne miejsce dla tego typu przedsięwzięcia. W ciągu całego dnia ma pełne nasłonecznienie, co jest ważne w tym przypadku. Działka jest pięknie położona, w dolinie rzeki Wierzycy, gdzie w 2019 roku zbudowaliśmy ścieżkę edukacyjną z licznymi atrakcjami spacerowymi – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak. – Jestem przekonany, że nowy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy będzie stanowił ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu w mieście dla tych mieszkańców, którzy nie wyjeżdżają na wakacje, ale również dla osób z zewnątrz, które przyjadą do Starogardu w odwiedziny – dodał prezydent.

Przykład usytuowania niecek basenowych, które mają powstać na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim do końca czerwca 2021 r.

Władze długo szukały możliwości wybudowania basenów na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim, zwłaszcza że w latach 70-tych w tej samej lokalizacji działała otwarta pływalnia publiczna, która cieszyła się dużą popularnością. Plan powrotu do tradycji tej letniej atrakcji pomału nabiera realnych kształtów. Miasto zleciło doświadczonemu w branży projektantowi przygotowanie koncepcji i projektu planowanej inwestycji.

W piątek 4 września jego przedstawiciele zaprezentowali włodarzom miasta bardzo ciekawy sposób zagospodarowania prawie 4 hektarów zieleni w centrum miasta.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją kompleks składać się będzie z trzech niecek basenowych o charakterze rekreacyjnym. Największa będzie miała wymiary ok. 25 x12,5 m ze stałą głębokością wody 1,45 m, kolejna – ok. 12,5x 8 m ze stałą głębokością wody 1,00 m i ostatnia – 8 x16 m ze stałą głębokością wody 0,55 m. Dla dzieci dostępny będzie wodny plac zabaw z płytkim brodzikiem, jedną małą zjeżdżalnią wodną dla najmłodszych i dwiema dla dzieci w wieku szkolnym. Plac zostanie wzbogacony o dodatkowe wodne atrakcje.

Koncepcja wodnego placu zabaw, który powstanie przy kompleksie basenów w Starogardzie Gdańskim

Baseny wykonane zostaną w technologii niecek stelażowych z profesjonalnym systemem uzdatniania wody do obiektów publicznych. Baseny otoczone zostaną drewnianymi pomostami o szerokości ok. 2 m, wyposażonymi w barierki. Wokół będzie sporo miejsca do plażowania z żaglami, pod którymi będzie można schować się przed słońcem. Pojawi się też miejsce na natryski zewnętrzne, brodziki do płukania stóp oraz boisko do gry w piłkę plażową. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi i seniorów. Architektonicznie nawiązywać będzie do Doliny rzeki Wierzyca.

Przykład naturalnego labiryntu, który uwzględniony jest w koncepcji zagospodarowania Piekiełek

Niewątpliwie dużą atrakcją tego miejsca będzie naturalny labirynt o wymiarach 40 m x 80 m, z łąkami do spotkań i zabaw oraz trzymetrową wieżą pośrodku. Zostanie wykonany z żywopłotu, do którego użyty zostanie grab. W pobliżu pojawi się też naturalny plac zabaw ze ścieżkami sensorycznymi, huśtawkami w tym dla osób z niepełnosprawnością, „bazami/szałasami”, kompleksem zjeżdżalni suchych, tyrolką, wieżami połączonymi mostkiem ruchomym, piaskownicą, zabawkami/eksponatami edukacyjnymi nawiązującymi do tematu wody, ptaków, zwierząt, które występują w dolinie rzeki Wierzycy. Całość zostanie wykonana z naturalnego drewna.

Przykład naturalnego placu zabaw ze ścieżką sensoryczną

Kompleks uzupełniony zostanie ławeczkami, koszami na śmieci, które uwzględniają segregację odpadów. Będą przebieralnie, plenerowe miejsce do przewijania niemowląt, stojaki na rowery, a także strefa piknikowa i co ważne parking dla 5 kamperów z zapleczem sanitarnym. Nowe krzewy i byliny ozdobią teren, który zostanie oświetlony i monitorowany.

Znajdzie się tam również miejsce dla naszych pupili. Pojawi się ogrodzony wybieg dla psów, podzielony na 3 sektory dostosowane do wieku zwierząt: dla najmniejszych psów czyli ras małych i szczeniąt do 15kg, dla szczeniąt od 15kg i nie starszych niż 9 miesięcy oraz dla psów dużych  starszych niż 9 miesięcy.

Jedne z wybiegów dla psów zrealizowany w Przeźmierkowie k. Poznania

– Inwestycja ma być realizowana w dwóch etapach. Do końca czerwca 2021 roku planujemy zakończyć budowę basenów z wodnym placem zabaw, zjeżdżalniami, suną plenerową i boiskiem do siatkówki. Na tym etapie powstanie też droga przeciwpożarowa wokół kompleksu o szerokości 4 metrów parking i miejsce dla kamperów. Budowę pozostałych elementów rekreacyjno-wypoczynkowych, czyli labiryntu, naturalnego placu zabaw i wybiegu dla psów chcemy zakończyć w 2022 – wyjaśnił zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. – Atutem tej przestrzeni będzie konsolidacja różnych form aktywności. Oprócz wodnych gier i zabaw, siatkówki, będzie można poleżeć na trawie, pójść na spacer lub pojeździć rowerem wzdłuż rzeki po ekologicznej ścieżce, wybudowanej w 2019 roku w ramach projektu unijnego. Zależy nam na tym, aby oba sąsiadujące ze sobą obszary doliny rzeki Wierzyca i Piekiełek wzajemnie się uzupełniały, dając mieszkańcom szeroki wachlarz możliwości atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu w mieście – dodał wiceprezydent.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2022 roku w Starogardzie Gdańskim powstanie miejsce, które da rozrywkę i przestrzeń do odkrywania uroków lata zarówno dla najmłodszych jak i starszych użytkowników. Miejsce, które dorosłym pozwoli na odpoczynek, a dzieciom i młodzieży przenieść się z wirtualnej do prawdziwej rzeczywistości, gdzie będą mogły rozwijać swoje umiejętności społeczne integrując się i nawiązując nowe przyjaźnie.

_redakcja

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

puzon
puzon 25.09.2020, 19:57
a gdzie wiejsko-muzyczna skocznia narciarska im. działaczy pzpr ???
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.09.2020, 14:22
Wielkie plany budowy kompleksu basenów, a basen przy PSP 1 zamknięty do końca roku- remont szatni i łazienek. Planowanie w tym mieście jest super. Od marca basen nie użytkowany, ale przetarg na remont ogłoszony we wrześniu. Brawo władze miasta. Decyzja ma na celu poprawić frekwencję na basenach prywatnych czy mieszkańcy mają korzystać z basenów w Kościerzynie, Chojnicach i Tczewie. Czekamy na basen w Skarszwach
Jednooki bandyta
Jednooki bandyta 17.09.2020, 16:39
Jestem pewny ze jak Stankowiak to wybuduje to ciemny lud w Starogardzie to kupi i reelekcja murowana :-)
Obywatel
Obywatel 15.09.2020, 22:05
Oby nikt nie zapomniał o monitoringu i ochronie tych obiektów. Z wandalami jest problem i nie można dopuścić, by idioci niszczyli nowe miejsca w mieście.
Gość
Gość 15.09.2020, 17:45
Wreszcie dobry pomysl, zeby tylko nie skonczylo sie na projektach.Ciesze sie dla dzieci i mlodziezy, ktorych nie stac na zagraniczne wakacje.Trzymam kciuki.
Miet spod mostu
Miet spod mostu 15.09.2020, 13:52
A nie lepiej te piniondze rozdać ludziom?
Np dla męszczyzn w wieku 42-44 lata i pracujących.
A tak poważnie to tylko i wyłącznie Aquapqrk.
W tych basenach menele sobie będą darmową kapiel robić.
żan klod wan dam
żan klod wan dam 14.09.2020, 21:59
dokłądnie tematy zastępcze aby zakryć ogromne bezrobocie w dziadogardzie nieudolność władzy, i patologie w służbach.
WOW! wybieg dla psów? Zapewne będzie oblężony.....
Emigrant
Emigrant 14.09.2020, 17:39
Jeśli to prawda to jest to najlepsza wiadomość jaką słyszałem od lat na temat Starogardu oby więcej takich informacji pozytywnych
Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.09.2020, 12:20
Ile to będzie miejsc pracy?
PT
PT 14.09.2020, 11:41
Tam jest obszar chroniony Natura 2000 - czy taka inwestycja jest dopuszczalna ?
niesamowite..
niesamowite.. 16.09.2020, 17:48
Naprawdę doszukałeś się na tym placu obok restauracji obszaru chronionego?
be
be 13.09.2020, 17:44
Temat zastępczy, żeby odwrócić uwagę od afery ze strażnikiem miejskim. Żeby prezydenci wizerunkowo na niej nie ucierpieli, nagle pojawia się basen. Niedawno była informacja, jak zmniejszyły się wpływy do budżetu miasta przez COVIDa i że trzeba zaciskac pasa, a nagle okazuje się, ze można 8,5 mln przeznaczyć na rekreację. A nie lepiej byłoby te środki spróbować pozyskać z zewnątrz?
szok
szok 13.09.2020, 20:49
bzdury opowiadasz, to tyle
SYGNALISTA
SYGNALISTA 13.09.2020, 17:32
KIEDYŚ BYŁ PAMIĘTAM W LATACH 70 I POŁOWY 80 A TERAZ NIE MA ŚLADU - ???
kik
kik 12.09.2020, 20:52
Brawo. Jedno ale... znając starogardzką klientelę radzę w kosztach funkcjonowania tego obiektu wliczyć całodobowy dozór i monitoring, inaczej to będzie zdewastowane jak poprzedni obiekt!!!
Wredna
Wredna 15.09.2020, 10:01
I tu się zgodzę
lebo
lebo 12.09.2020, 20:18
Basen w Piekiełkach już był, wytrzymał kilka sezonów i się rozpadł. Teraz pewnie będzie podobnie (o ile powstanie), nic nowego.
A gdzie obiecany przez p.Szwarca aquapark przy więzieniu? to był główny warunek budowy galerii neptun, tak mieszkańców wykiwał, tylko kasa, kasa się liczy dla tego pana.
Dla niepamiętających:
https://www.kociewiak.pl/wiado…
Dario
Dario 12.09.2020, 20:06
Brawo Janusz ulice w miescie prawie wszystkie zrobione przynajmniej za ciebie cos sie dzieje ludzie cie docenia w wyborach TAK TRZYMAJ
Wozny
Wozny 24.09.2020, 11:05
Moja nie zrobiona
daniel
daniel 12.09.2020, 19:53
a może by tak przywrócić koncerty w plenerze?
SebA
SebA 12.09.2020, 19:51
Mnie się podoba ... Na pewno skorzystam ...
Miejski podatnik
Miejski podatnik 12.09.2020, 10:58
Januszek lubi wyroznienia a, ze nie ma za co mu ich przyznawac to za miejska kase moze sobie kupic u ukrainca z Wielkiej Brytanii. Przy okazji pytanie. Januszku czy oddales do miejskiej kasy 11000 zl za blyskotki, ktore juz kupiles.
Artur
Artur 12.09.2020, 08:50
Zjeżdżalnie do basenów by się przydały no takie jak w Zajazd Fojutowo
:)))
:))) 13.09.2020, 20:50
No ba... ale zaraz zarzucą prezydentowi rozrzutność i pychę
tutam
tutam 12.09.2020, 00:57
Pamiętam, że jeszcze na pocz. lat 80-tych był ten basen. Wchodziło się przez natrysk, dookoła basenu był płotek z siatki. Wokół basenu była niewysoka trawa gdzie można było rozłożyć koc, wałówkę, itp. A po basenie szło się na jakiś napój do "Słonecznej".

Pozostałe