Powstanie Muzeum Sportu Wiejskiego

  • 20.07.2020, 09:40
  • Janusz Rokiciński (JT)
Powstanie Muzeum Sportu Wiejskiego

Podziel się:

Oceń:

W 2021 roku Zrzeszenie LZS świętować będzie swój jubileusz 75-lecia działalności.

- Aby ocalić od zapomnienia chlubne osiągnięcia i sukcesy sportowców w dyscyplinach indywidualnych i drużynowych, a także sylwetki wielu zaangażowanych trenerów i działaczy pragniemy „zebrać” w jak największym stopniu materiał, który posłuży przygotowaniu dużej wystawy, która przedstawiać będzie 75 lat Ludowych Zespołów Sportowych na Pomorzu – mówi Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS i prosi, za pośrednictwem naszej gazety, o wypełnienie ankiety i pomoc.

Pytania
Prosimy opisać swój klub, koło, ogniwo LZS, LKS, a jeśli macie Państwo informacje także o innych np. sąsiednich klubach, to także prosimy o przedstawienie faktów. Odpowiedzi posłużą do przygotowania wystawy, która ma być „początkiem” tworzenia Muzeum Sportu Wiejskiego (LZS), które prezentować będzie nie tylko największych sportowców, działaczy i największe sukcesy, ale także niezliczone imprezy regionalne, gminne, powiatowe, wojewódzkie o charakterze sportowym, rekreacyjnym czy turystycznym. Prawdopodobnie Muzeum będzie zlokalizowane w okolicach Pucka.
- Cieszę się, że Gazeta Kociewska zawsze nas chętnie wspiera, i będzie w gronie patronów medialnych naszego jubileuszu – dodaje prezes Jan Trofimowicz.
Pierwsza propozycja jest taka, że Muzeum będzie zlokalizowane na w okolicach Pucka.

To dobry pomysł
O tym czy kociewscy działacze LZS wspierają pomysł Zarządu rozmawiam z Franciszkiem Kaszubowskim, twarzą LZS w powiecie starogardzkim i członkiem władz wojewódzkich LZS.
- To Muzeum to bardzo cenna i dobra inicjatywa. Mamy, w  powiecie duże archiwum, i bogatą kronikę Rady Powiatowej LZS powiatu starogardzkiego. Chętnie część tych rzeczy przekażę do Muzeum wraz ze sztandarami, proporczykami i pucharami, bo chcę aby to muzeum służyło też młodym ludziom i było lekcja, już często, historii – mówi Franciszek Kaszubowski .  
Kiedyś klub LZS był w każdej większej wsi. Dziś różnie to wygląda.
- W mojej gminie, Smętowo Graniczne, działały cztery kluby LZS dziś tylko jeden. Ale działa prężnie, bo  mamy wsparcie od władz gminy, GOSiR i rodziców młodych piłkarzy. A młodzież się do nas garnie. Cieszy mnie, że mamy 60. maluchów rozpoczynających piłkarską przygodę. Oczywieście jest też A-klasowy zespół seniorów i drużyna oldbojów. Mamy stroje dresy od sponsorów i jak na nasze możliwości nie jest źle – ocenia F. Kaszubowski, działacz LZS i prezes SKF LZS Pogoń Smętowo.
 

 

Janusz Rokiciński (JT)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe