Skarszewy mają swój hejnał

  • 19.02.2020, 23:42 (aktualizacja 20.02.2020, 00:33)
  • Źródło: Gazeta Kociewska
Skarszewy mają swój hejnał fot. Janusz Rokiciński Hejnał gra Zbigniew Łukomski

Podziel się:

Skarszewscy radni, 19 lutego, jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie hejnału Skarszew. Przed jej podjęciem wysłuchali utworu w wykonaniu Zbigniewa Łukomskiego.

- Hejnał jest bardzo ważnym elementem obecnych obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Skarszewom. Mamy ogromne tradycje historyczne, dlatego uznaliśmy, że gmina powinna mieć hejnał. Będziemy używać tego utworu przy oficjalnych uroczystościach, zarówno gminnych, jak i miejskich - zaznaczył burmistrz Skarszew Jacek Pauli.

W związku ze zbliżającym się 700-leciem nadania Skarszewom praw miejskich burmistrz Skarszew Jacek Pauli 14 października 2019 ogłosił Konkurs na Hejnał Gminy Skarszewy (opracowany na trąbkę solo). Komisja Konkursowa, w grudniu, wybrała kompozycję Anny Janowicz, studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku.  

Kompozytorka hejnału, Anna Janowicz, ma 21 lat i jest studentką dwóch kierunków na Akademii Muzycznej w Gdańsku: drugiego roku  kompozycji (prof. AM Andrzej Dziadek), i trzeciego roku w klasie skrzypiec (ad dr. hab. Anna Wandtke-Wypych). Na stałe mieszka w Białymstoku. 
- To ważna nagroda na początku mojej kompozytorskiej drogi. Bardzo się cieszę, że powstał taki pomysł, aby gmina miała hejnał, bo to odróżnia ją od innych. Chciałabym, aby moja kompozycja dobrze promowała gminę Skarszewy i jak najlepiej o niej świadczyła - powiedziała Anna Janowicz. - Hejnał jest jednocześnie prosty, ciekawy, wpadający w ucho i charakterystyczny. Myślę, że będzie podobał się mieszkańcom.
Hejnał zostanie oficjalnie zaprezentowany szerszej publiczności jutro (20 lutego) podczas Koncertu Wiedeńskiego z okazji 700 - lecia uzyskania praw miejskich przez Skarszewy, który odbędzie się o godz. 18.30 w Skarszewskim Centrum Sportu. 
Więcej w środę w Gazecie Kociewskiej

Źródło: Gazeta Kociewska

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)


Pozostałe