Od stycznia śmieci pójdą w górę. Radni podjęli uchwałę

  • 28.11.2019, 13:50 (aktualizacja 28.11.2019, 14:04)
  • UM Starogard Gd.
Od stycznia śmieci pójdą w górę. Radni podjęli uchwałę

Podziel się:

Oceń:

Od 1 stycznia 2020 roku za śmieci zapłacimy więcej. Podwyżki to skutek decyzji rządu. Wyższa opłata marszałkowska za składowanie odpadów, kosztowny system selektywnej zbiórki, droższa energia i rosnąca płaca minimalna to ich bezpośrednie przyczyny. Ceny za wywóz śmieci w Starogardzie Gdańskim nie były zmieniane od stycznia 2017 roku.

– W chwili, gdy opuszczaliśmy Związek Gmin Wierzyca, udało nam się obniżyć stawki za śmieci. Ustalona w 2017 roku cena obowiązywała przez kolejne dwa lata. Niestety o tym, że podwyżka jest nieunikniona wiadomo było od dawna. Wiele miast i gmin podniosło ceny za wywóz śmieci już w 2018 roku. Teraz ogłosiły ją Gdańsk, Gdynia, Łódz, Warszawa, Katowice i wiele mniejszych miejscowości. Niestety obecne stawki również w Starogardzie nie wystarczą na pokrycie kosztów systemu gospodarki odpadami. System musi się samofinansować. Gmina nie zarabia na odpadach – zgodnie z prawem miasto nie może pobierać ani mniej, ani więcej pieniędzy od mieszkańców, niż kosztuje obsługa systemu – podkreślił wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

– O 21 % wzrosła opłata środowiskowa, którą za każdą tonę składowanych odpadów musi płacić odbierający je od przewoźnika, czyli np. Zakład Utylizacji Odpadów Stary Las. A to nie koniec, bo w 2020 ma wzrosnąć o kolejne 59%. To jest jeden z czynników, mający znaczący wpływ na wysokość opłat za odpady– wyjaśnia prezes ZUOK Rafał Etmański.

– Firmy, które wywożą odpady, muszą wliczyć do oferowanych stawek wszystkie koszty – utrzymania – w tym płace, koszt odbioru, ich przewiezienia do Starego Lasu i zagospodarowania, w szczególności recyklingu. W ciągu minionych 4 lat te koszty bardzo wzrosły. Odpady muszą być segregowane na wiele frakcji. Każda z nich jest „przerabiana” w inny sposób. W dodatku ceny surowców spadły po tym, jak Chiny zaprzestały importu odpadów plastikowych i papierowych. To spowodowało wzrost cen odpadów na bramie i wzrost kosztów obsługi systemu – dodał Rafał Głodek prezes PUK Starkom.

– Na to wszystko nakłada się wzrost minimalnego wynagrodzenia, cen energii elektrycznej, paliwa oraz inflacja, która w okresie ostatnich czterech lat poszła w górę. Efektem są wyższe koszty w branży odpadowej – dodał wiceprezydent Błędzki. – Tak naprawdę samorząd nie ma realnej możliwości zmiany tej sytuacji.

Jakie będą obowiązywać stawki?

Opłaty za wywóz odpadów nadal będą naliczane od gospodarstwa domowego z podziałem na gospodarstwa jednoosobowe i wieloosobowe. Podstawą naliczenia opłaty w przypadku tych ostatnich będzie powierzchnia mieszkania lub domu. Tu nic się nie zmieni.

Śmieci będziemy dalej segregować wg pięciu rodzajów: bio, metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier i zmieszane. Tyle że od 1 stycznia 2020 roku segregacja nie będzie już wyborem tylko obowiązkiem. Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, będzie obowiązywała stawka podstawowa (za śmieci segregowane) oraz stawka podwyższona w przypadku nie wywiązywania się z obowiązku segregacji.

Od 1 stycznia 2020 roku starogardzianie za wywóz odpadów segregowanych zapłacą o 11 i 22 zł więcej w zależności od rodzaju gospodarstwa – odpowiednio jednoosobowego i  wieloosobowego. W wielu innych miastach Polski podstawowe opłaty są zwiększane nawet trzykrotnie.

W przypadku nie wywiązywania się z obowiązku segregacji, mieszkańcy Starogardu Gdańskiego zapłacą za śmieci dwa razy więcej niż dotychczas.

Przykładowo 4-osobowa rodzina, mieszkająca w średniej wielkości mieszkaniu, która dotąd płaciła za śmieci segregowane – 49 zł, od 1 stycznia 2020 roku zapłaci 71 zł. Jeśli nie podejmie się segregacji odpadów, cena wzrośnie aż do 142 zł.

Cennik za odpady komunalne obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku

                                                                               Cena za odpady segregowane

Rodzaj gospodarstwa                     do 40 m2             od 40 m2 do80 m2                           powyżej 80 m2
jednoosobowe                                                                                    34 zł
wieloosobowe                                         64 zł                                   71 zł                                               75 zł
                                                                             

                                                                       Cena za odpady niesegregowane

Rodzaj gospodarstwa                     do 40 m2             od 40 m2 do 80 m2                          powyżej 80 m2
jednoosobowe                                                                                 68 zł
wieloosobowe                                        128 zł                            142 zł                                                   150 zł

Nowością jest to, że właściciele nieruchomości jednorodzinnych będą mogli obniżyć opłatę za wywóz odpadów o 6 zł miesięcznie, jeśli zadeklarują i zorganizują kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach. Taka deklaracja zwolni ich także z posiadania pojemnika na te odpady.

Zasady utrzymania czystości w mieście znajdziecie tutaj → Uchwała.Projekt.2019-11-27 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku

Zwiększenie opłat za wywóz odpadów  radni uchwalili na XVI sesji  Rady Miasta w dniu 27 listopada 2019 roku. 

UM Starogard Gd.

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzejek
Andrzejek 30.12.2019, 17:42
Mieszkania - coraz droższe. Utrzymanie coraz droższe. Dla mnie jest to niepojęte, że zamiast iść tropem zachodu ( w niektórych sprawach warto) i nagradzać ludzi, którzy segregują śmieci ulgami to u nas pojawiają się coraz to nowe obciążenia fiskalne. Nie rozumiem tego.


https://immodi.pl/mieszkania-i…
jacuś
jacuś 30.12.2019, 18:14
Andrzejku co ty się człowieku z choinki urwałeś, że takie pytania zadajesz?.Albo tyrasz na podatki, albo jesteś menelem Polska rzeczywistośc, albo- albo.Też segreguje śmieci a w sąsiednich blokach mieszkają rodziny wielodzietne, których rodzice nigdy chyba uczciwie nie pracowali, walą śmieci jak leci, za mieszkanie nie płacą a żyją i potrafią wybębnić od Mopsu niezła kase.Od samego rana okupują lokalne sklepy monopolowe, pytanie brzmi jeśli ktoś nie pracuje, a ma kase to skąd, albo kradnie albo państwo mu daje z pieniędzy podatnika tak tak.Ale tacy jak ty nie przyjmują tego do wiadomości najwięcej kosztują nas programy socjalne, 500 plus , 13 emerytura, utrzymanie urzędasów i nierobów w pierdlach.
hop do skrzynki
hop do skrzynki 11.12.2019, 08:36
Czy w tych czasach, kiedy każdy kto chce znajdzie pracę, taki MOPS jest jeszcze potrzebny??? Legendarne są już opowieści jak to sobie patusy żyją na koszt innych.
dc
dc 11.12.2019, 08:32
Kurła, czy to takie trudne ??? czy to wielkość mieszkania generuje śmieci czy ilość konsumentów mieszkających w tym mieszkaniu?
Kaśka
Kaśka 11.12.2019, 07:06
Opłata wzrosła o 21% a nam przywalili 100%.
adamek
adamek 11.12.2019, 06:43
To podwyżka za nie segregowane wyniesie 100% tylko chwalić radnych.
bezradni
bezradni 04.12.2019, 09:11
"Warta Poznań otrzyma kolejną pomoc od miasta. We wtorek radni przyznali 2 mln zł na inwestycje na stadionie przy Drodze Dębińskiej". Taka różnica między Radnymi a Naszymi radnymi. A u nas radni opłaty podnoszą , a dach cieknie. #RadniOut
dylan
dylan 04.12.2019, 09:55
Nasi radni? A to w tym mieście są jacyś radni?
agata
agata 04.12.2019, 10:12
wirtualni radni - cały czas bezradni !!! , myślący tylko o swoich kieszeniach...
mieszkanka
mieszkanka 01.12.2019, 18:34
A pan prezydent jakie pitu pitu wygłosił przed głosowaniami, a to że rząd zły- to po kiego czorta się z przedstawicielami władzy pojawia jak ona taka zła? Ale najlepszy tekst był o tym, że jak nie przegłosują podwyżek to nie będzie kasy na rozwój miasta, który obserwujemy jego zdaniem od 5 lat. Panie prezydencie od pięciu lat to to miasto ładnieje (chociaż o jakości robót można by książkę napisać). Ładnieje a nie rozwija się, no bo niby gdzie ten rozwój? Gdzie obwodnica? gdzie nowe zakłady pracy? Gdzie nowe miejsca pracy? Gdzie inkubator przedsiębiorczości, który pana obecny zastępca miał zrealizować? Gdzie funkcjonująca i z prawdziwego zdarzenia strefa ekonomiczna? Rozwoju to tu nie ma raczej.
hary kid
hary kid 30.11.2019, 23:21
Panowie Etmański, Głodek i Błędzki powinni zostać usunięci ze stanowisk.
nathan
nathan 01.12.2019, 10:11
To samo tyczy się radnych. Do widzenia panowie i panie. Szczególnie ci, którzy przed ważnymi głosowaniami nagle wychodzą. Do bycia radnym trzeba miećj.ja no chyba że jest się radną to wtedy oczyewiście nie.
Janka
Janka 01.12.2019, 12:08
Żadnych efektów ich pracy nie ma a jeszcze sobie wysokie premie świąteczne przyznają, zgadnijcie z kogo pieniędzy drodzy podatnicy?.
Edek
Edek 29.11.2019, 15:27
W tym kraju kogoś po... będziemy pracować na same rachunki !!!.
U
U 30.11.2019, 09:51
Im właśnie o to chodzi aby suweren był pod ich butem.
Jak ci zostanie parę groszy to zaraz jakieś głupie pomysły suweren ma. Rządzi PiS , płać!
W
W 30.11.2019, 10:53
Ale nie w Starogardzie. I to nie radni Pisu podnieśli nam opłaty za śmieci więc nie kłam.
Danuta
Danuta 29.11.2019, 15:10
Na 500 plus i 14 emeryturę brakuje pieniędzy?.Zagonić Knury i Maciory do pracy , bo jak na razie Mopsy fundują patologii full serwis od dotacji na mieszkanie ,darmowy opał, rachunki i zakupy z dostawą do domu żeby nie przepuścili kasy a od rana patologia napruta ciekawe za co skoro nie pracuje?.
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 29.11.2019, 15:06
Kłamią jak z nut. Jak nie było podwyżek. W gminie śmieci wywozili co 2 tygodnie, a teraz za tą samą stawkę wywożą 1 raz w m-cu lub rzadziej. Czyli podwyżka wyniosła 100%.
Darek
Darek 29.11.2019, 14:56
To było do przewidzenia, że śmieci, woda, prąd i inne opłaty pójdą w górę.Też mieszkam w bloku i część mieszkańców nie pracuje i jedzie na dotacjach, to co trzeba zrobić podwyżki dowalić pracującym brawo Prezesi Spółdzielni.Macie racje, nie płacą, nie segregują , mieszkają w lokalach na dziko nie zameldowani, a ja mam łożyć na to??.Kogo obowiązki przerastają to niech się poda do dymisji i tyle.Kto nie płaci za mieszkanie i pracować nie chce a jest zdrowy to wywalać na bruk bez mrugnięcia okiem.Oczywiście ciągle brak pieniędzy na remonty .... jak wy te szkoły ludzie skończyliście, jeśli nie znacie podstawowych zasad kto nie pracuję żyje na koszt pracującego i on ponosi skutki zaniechań i lenistwa.
Marcin
Marcin 30.11.2019, 10:57
Darek zarąbiście to wszystko ująłeś. Dodałbym tylko że należy wymienić wszystkich prezesów i kierowników w Spółdzielni bo ci obecni kompletnie się nie nadają. Mówić że na to nie ma pieniędzy na tamto nie ma pieniędzy to ja mogę sobie sam bez nich.
hjs
hjs 29.11.2019, 09:01
Komu było potrzebne wyjście z ZGW ???
STG
STG 29.11.2019, 00:04
moment....a co z tymi ,którzy mieszkają w blokach ...i są tacy którzy segre.a inni nie? to teraz cały blok ma płacić karę za innych? a podrzucanie śmieci?a sprzątanie w śmietnikach ?
jarek
jarek 29.11.2019, 15:15
W blokach i kamienicach ludzie muszą mieszkać wspólnie z menelami, mentami i inną patologią która nie segreguje ,nie pracuje a potem najłatwiej pracującym podwyżki dać.
K3M
K3M 29.11.2019, 08:12
Kierownik daniel coś wymyśli hahaha. Już się na Konstytucji zaczynamy bać.
wkurzony
wkurzony 28.11.2019, 22:57
to sie w głowie nie mieści, że rodzina na wymarciu dwoch starszych po siedemdziesiatce ludzi, które majom dom swój na działce i nie mają pieluch, nie zra cipsów i innych gówien majo zapłacić tyle samo co wieloosobowa np 3 czy 5 dzieci w bloku, przecie wystarczy zobaczyć kto je i jak zameldowany, kazdy ma swój pezel i trzeba zrobic w tych ludziach ankiete, nasze sąsiady majom 3 niezameldowane rodziny jakis obcych, trzeba sprawdzić ile jaki dom zuzył pradu, wody gazu itp i wtedy dopiero dla kazdego inna cena , nie chciało sie ani urzednikom ani tym z rady pomysleć , moze to je za trudne
Anna
Anna 30.11.2019, 14:17
Trudne jak poprawna polszczyzną i zasady ortografii.
gosc
gosc 28.11.2019, 22:31
Tu jest link co dzieje się w Samorządach
https://www.***.pl/gospodarka/podwyzki-za-smieci-to-poczatek-klopotow-samorzady-zaplaca-kary-albo-przerzuca-je-na-mieszkancow-6445312640067713a.html
JENDREK
JENDREK 28.11.2019, 20:30
Normalnie tobym do lasu wywalił te śmieci ale PiS zadbał i o to. Wycinają wszystkie lasy.
Gibbon
Gibbon 28.11.2019, 20:19
A starkom te nieroby dalej będzie miał milion złotych nadwyzki i wypłacać sobie będą premie. A w mieście smród od zalegających smieci
IDQ
IDQ 28.11.2019, 19:45
Żeby jakis madrala napisal cos o podwyzkach. Co za zdymany i pelen pawianow kraj
JĘDREK
JĘDREK 28.11.2019, 18:17
BANDA NIEROBÓW
Kulab
Kulab 28.11.2019, 18:32
Jędrka stara.

Pozostałe