Procesje na cmentarzach. Gdzie i o której?

  • 01.11.2019, 03:10
  • redakcja
Procesje na cmentarzach. Gdzie i o której?

Podziel się:

Oceń:

Dziś przypada dzień 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia tysiące osób wybiorą się na cmentarze, by uczestniczyć w uroczystych procesjach. Warto więc być na bieżąco i dowiedzieć się, o której godzinie rozpoczynają się uroczystości na starogardzkich nekropoliach.

Cmentarz w Kokoszkowach
W parafii św. Barbary w Kokoszkowach procesja ku czci zmarłych odbędzie się po Mszy Świętej o godzinie 11.30. Tradycyjnie rozpocznie się ona na Starym Cmentarzu (przy parafii), a zakończy na Nowym Cmentarzu.
Tego dnia Msze Święte odprawione zostaną w porządku niedzielnym (8.00, 10.00 i 11.30).
W sobotę przypada Dzień Zaduszny Msze Św. odbędą się o godz.: 10.00, 16.00 i 17.00
W dniach od 1 – 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych można uzyskać odpust zupełny za zmarłych, szczególnie dla dusz w czyśćcu.


Stary i Nowy Cmentarz w Starogardzie
W parafii św. Wojciecha Msze Święte odbędą się tak, jak w każdą niedzielę zwykłą. Nie będzie jedynie Mszy Świętej o godzinie 13.30.  
- Po południu odbędą się procesje za zmarłych i modlitwy na cmentarzach. Procesja rozpocznie się przy bramie na Starym Cmentarzu o godzinie 14.30 i nastąpi przejście na Nowy Cmentarz, gdzie zakończy się ona kazaniem przy krzyżu – mówią księża z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.
- W piątek różaniec o godzinie 17.30 ofiarujemy za zmarłych parafian w okresie od listopada 2018 roku do października 2019. Szczególnie serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy rodziny tych Zmarłych – dodają duszpasterze z parafii św. Wojciecha.


Cmentarze Komunalny na Łapiszewie
Procesja na cmentarzu na Łapiszewie także rozpocznie się o godzinie 14.30.
W uroczystość Wszystkich Świętych Msze przed południem  odbędą się o godz.: 7.00; 8.15; 9.15;10.30; 11.30. W kaplicy w Kocborowie Msze odprawione zostaną o godzinie 11.45 oraz 18.00.
– Obecność jest obowiązkowa, gdyż na cmentarzach odbywa się tylko procesja z kazaniem – mówią księża.
Z racji Uroczystości Święta Zmarłych zadbajmy o groby naszych krewnych, ale także o groby, których już nikt nie odwiedza. Księża proszą także o zachowanie porządku na cmentarzach oraz o składowanie śmieci w miejscach do tego przeznaczonych.

 

_redakcja

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stg
Stg 02.11.2019, 21:34
okupanci

Wyobraźcie sobie taką hipotetyczną sytuację - Polska podpisuje z Rosją układ, na podstawie którego:
1. Polska będzie utrzymywać na swój koszt wszystkie ambasady Rosji i rosyjskie uczelnie wyższe, licea i gimnazja na terenie Polski.
2. Polska zgodzi się, aby Rosja posiadała na terytorium Polski siatkę jawnych, umundurowanych funkcjonariuszy, zarówno obcego pochodzenia jak i rekrutowanych miejscowo oraz tajnych agentów i agentów wpływu rekrutowanych i szkolonych od niemowlęctwa.
3. Funkcjonariusze ci będą mieli gwarantowany wstęp do szkół, szpitali, więzień, jednostek wojskowych, w celu gromadzenia informacji i prowadzenia działań propagandowych i manipulacyjnych na rzecz Rosji i jej interesów.
4. Funkcjonariusze ci wstępując do polskiego wojska zostają od razu co najmniej kapitanami, a nawet generałami i mają nie tylko pensje pochodzące z dochodu narodowego Polski, ale także maja dostęp do największych tajemnic.
5. W stosownych przypadkach będą mieli tez pensje i przywileje takie same jak pracownicy tych ośrodków, ale pod wieloma względami nie będą podlegać takim samym przepisom np. ci w szkołach nie będą podlegali kuratorium i ministerstwu.
6. Funkcjonariusze ci będą mogli na terenie swoich eksterytorialnych placówek codziennie (a minimum raz w roku) przesłuchiwać polskich obywateli bez świadków i przy zachowaniu tajemnicy, na okoliczność posłuszeństwa prawu i interesom Rosji.
7. Rosja zastrzega sobie prawo do organizowania, bez uzyskiwania stosownych zezwoleń, manifestacji ulicznych w święta państwowe Rosji we wszystkich miejscowościach w Polsce oraz okresowych przemarszów drogami publicznymi do wybranych placówek dyplomatycznych.
8. Ponadto, Polska przyzna im bezpłatną opiekę medyczną i emerytury.
9. W przypadku łamania prawa przez tych funkcjonariuszy, w szczególności gwałcenia polskich dzieci, o ile nie zostali złapani na gorącym uczynku, Moskwa zastrzega sobie prawo do nie informowania polskich władz i podejmowania kroków zgodnie ze swoimi interesami - np. tuszowania sprawy, zastraszania ofiar, przenoszenia winnych na inną placówkę, kłamania, oskarżania innych, etc.
10. Rosja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania swoich funkcjonariuszy do otwartego krytykowania i wpływania na polską politykę wewnętrzną i zewnętrzną, prawa obywatelskie, kierunki badań naukowych i inny dowolny aspekt życia społecznego i politycznego.
11. Rosja zastrzega też, że jest niezależnym państwem i Polska nie ma tam prawa krytyki, a manipulacje są niedopuszczalne i będą ścigane przez polską policję, prokuraturę i sądy.
12. Polska ma też oddać Rosji wszystkie ziemie i nieruchomości jakie kiedykolwiek należały do władz Imperium Rosyjskiego lub Związku Radzieckiego albo obywateli któregoś z tych krajów.
13. Polacy robią codzienną składkę pieniężną na rzecz Rosji.
14. Polski rząd finansuje działalność agentów Rosji pracujących w Polsce.
15. Umowa gwarantująca te wszystkie przywileje nie podlega wypowiedzeniu !
Podoba się?... Nie?... a, co jeżeli to zamiast Rosji byłyby Niemcy?
Też nie?...
Więc dlaczego zgodziliśmy się na coś takiego samego w stosunku do WATYKANU? (konkordat)
Watykanu, który zawsze trzymał z zaborcami! (patrz układ z Hitlerowcami) i potępiał nasze powstania narodowe!
Kociewianka
Kociewianka 01.11.2019, 11:11
A inne miejscowosci ba kociewiu nie maja cmentarzy? Tylko Starogard i kokoszkowy maja cmentarze i procesje na Kociewiu?
wd
wd 01.11.2019, 12:20
Pomyśl jakby zrobili ze wszystkich cemntarzy w powiecie to by miejsca nie starcyzło w papierowej gazecie
Katolik
Katolik 01.11.2019, 12:12
Idz na msze św do kosciola to bedziesz wiedzial o ktorej godzinie procesja na cmentarzu
Lukas
Lukas 02.11.2019, 08:06
A jak ktoś nie chodzi do pedalskiego kościoła ?
tobiasz
tobiasz 02.11.2019, 09:56
to po co ma chodzić na cmentarze?
Skarszewianka
Skarszewianka 01.11.2019, 11:37
To samo pomyślałam

Pozostałe