Polskie Monachium - Alfred Wierusz Kowalski i inni malarze

  • 24.10.2019, 10:26
  • redakcja
Polskie Monachium - Alfred Wierusz Kowalski i inni malarze

Podziel się:

Oceń:

Starogardzkie Centrum Kultury, Galeria „A” im. Michała Faryseja oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach, a także kolekcjonerzy prywatni zapraszają na wystawę z cyklu Sztuka Polska: „Polskie Monachium. Alfred Wierusz Kowalski i inni malarze” od 25 października do 4 grudnia 2019 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 października o godzinie 18.00 w budynku SCK.

W drugiej połowie XIX i początkach XX wieku Monachium stało się – obok Warszawy, Krakowa i Lwowa – ważnym ośrodkiem sztuki polskiej. W Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych studiowało od kilku do kilkunastu młodych Polaków. Stolica Bawarii przyciągała także licznymi szkołami rysunku i malarstwa. Przed młodymi adeptami sztuki otwierali swoje pracownie uznani malarze. Magnesem były wspaniałe zbiory sztuki zgromadzone w Gliptotece, Bawarskim Muzeum Narodowym oraz w Pinakotekach.
W Starej Pinakotece można było oglądać dawne malarstwo europejskie, a w Nowej prezentowano obrazy współczesnych mistrzów. Dobrą sławą cieszyły się wielkie, liczące po dwa – trzy tysiące prac, międzynarodowe wystawy malarstwa. Miasto żyło sztuką i chętnie witało rzesze młodych artystów przybywających nad Izarę z niemal całego świata. Liczną i wyróżniającą się grupą narodową byli Polacy. Należeli do nich, m.in. Józef Brandt, Władysław Czachórski, Roman Kochanowski, Alfred Wierusz – Kowalski, Władysław Malecki, Władysław Szerner, Zygmunt Sidorowicz, Włodzimierz Tetmajer, Juliusz Zuber. Z dala od ojczyzny tworzyli sztukę na wskroś polską. Tematy czerpali z rodzimej historii, obyczajowości, pejzażu.

 

_redakcja

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mateusz
Mateusz 26.10.2019, 06:55
Wczoraj byłem na otwarciu wystawy...fantastyczna kolekcja obrazów polskich artystów 19 i 20 wieku.Szkoda ,że tak ważna i tak wysokiej rangi impreza jest tak słabo promowana....i jak zwykle pomysłodawcą,organizatorem i fizycznym wykonawcą tej fantastycznej wystawy jest duet Haras-Olszynka.Mam nadzieję,że miasto w końcu doceni tych dwóch wybitnych mecenasów kultury w naszym mieście !!!!
Janek
Janek 02.11.2019, 14:34
Rzeczywiście promocja tak prestiżowej wystawy była fatalna.Najwyższy czas na pobudkę dla dyrekcji SCK i władz miasta
jolac
jolac 31.10.2019, 19:33
Mecenas to ten który funduje,oni są pracownikami galerii A,więc w ich obowiązku leży organizacja takich imprez.
Miron
Miron 21.11.2019, 13:51
słownik wyrazów obcych lub encyklopedia ewentualnie wikipedia się kłania

Pozostałe